Banka müşterileri, çeşitli ihtiyaçları için kredi kartı başvuruları yapıyor ve kimi zaman bu başvurular olumsuz değerlendirilebiliyor. Kredi kartı başvurusu neden onaylanmaz diyorsanız, yazımızın devamını okuyarak, sebebini anlayabilir; sonraki başvurularınızın olumu değerlendirilmesi için yapabileceklerinizi öğrenebilirsiniz.

Online alışveriş sistemlerinin kullanılması, otomatik ödeme talimatı verme, harcamalardan puan toplama, taksitli alışveriş gibi çeşitli nedenlerden dolayı kredi kartı kullanımına olan rağbet sürekli artıyor. Ancak bankalar, müşterilerin profilini inceleyerek kredi kartı değerlendirmelerini gerçekleştiriyor. Bu değerlendirmeler yapılırken, müşterinin ödeme gücü, kredi notu, başka bir kredi kartı kullanımı mevcut mu, kredi geçmişi durumu gibi kriterleri dikkate alıyor.

Kredi Kartı Başvurularının Onaylanmamasının Olası Nedenleri?

Birçok farklı nedenden dolayı kredi kartı başvurularınız olumsuz değerlendirilebilir. Bunların daha net anlaşılabilmesi  için olası nedenlere bakalım.

Düşük Kredi Notu

Geçmiş dönemlerde kullandığınız kredi kartı ve kredi ürünlerine olan borçlarınıza ne denli sadık kaldığınızın rakamsal bir göstergesidir. Banka notu olarak da nitelendirilen bu  değer, çok riskli, az riskli ve riskli bölgede ise kredi kartı başvurunuz olumsuz değerlendirilebilir.

Yanlış Limit Seçimi

Başvurularınızı yaparken, öncelikle ihtiyacınıza göre bir rakam belirlemelisiniz. Bunun yanında ödeyemeyeceğinizin limitler seçmemelisiniz. Şayet, banka ödeme gücünüze göre belirlediğiniz limiti fazla görürse, başvurunuz onaylanmayabilir.

Başvuru Sırasında Yanlış Bilgi Verme

Hem internet sitesi kanalından, hem de telefon bankacılığından ve banka şubelerinden yapılan kredi kartı başvurularında, kişisel bilgileriniz, gelir durumunuz, sigorta durumunuz ve üzerinize kayıtlı mallarınızla ilgili olarak yanlış bilgi aktarımı yaparsanız, bu banka tarafından güvensizlik hissine neden olur ve başvurunuz olumsuz değerlendirilebilir. Mutlaka başvuru sırasında gerçekçi bilgiler vermelisiniz.

Önceki Ödemelerinizi Düzensiz Yapmanız

Kart başvurusu yapmış olduğunuz bankadan veya diğer bankalardan daha önceki dönemlerde almış olduğunuz kredi ve kredi kartı gibi ürünleriniz için ödemelerinizi zamanında gerçekleştirmediğiniz için veya düzensiz ödeme yaptığınız için başvurunuz olumsuz değerlendirilebilir.

Mevcut Kredi Borçlarınızı Asgari Ödeme Tutarının Altında Gerçekleştirmeniz

Ödemekte olduğunuz kredi ve kredi kartı borçlarınız, banka değerlendirmesinde dikkate alınmaktadır. Şayet  bu ödemelerinizi, bankanın belirlemiş olduğu dönemler dışında yapıyorsanız ve sürekli olarak asgari ödeme tutarlarının atlında işlem yapıyorsanız, kredi kartı başvurularınızın olumsuz değerlendirme ihtimali yüksek olacaktır.

Başka Bir Kredi Kartının Kullanımı

Bankalar ortak sistemler üzerinden kredi ve kredi kartı başvurusunu değerlendirir. Bu sisteme göre hangi bankadan ne kadar limitli kredi kartına sahip olduğunuz görüntülenmektedir. Bir banka müşterisi tüm bankalardan en fazla maaşının 4 katı limitine kadar kredi kartı kullanabilir. Eğer diğer bankalardan alınan kredi kartlarının limiti bu değere erişiyorsa, yeni başvuru olumsuz değerlendirilir.

Sigortalı Durumu

Bankaların değerlendirdiği bir diğer kriter de müşterinin sigorta durumudur. Aktif olarak sigortalı bir işte çalışanların başvuruları olumlu görülürken, sigortasız müşterilerin kredi kartı başvurusu olumsuz değerlendirilebilmektedir.