Önceki dönemlerde bankalardan kredi kartı alıp da, ödeme güçlüğü çekenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de kredi kartı borcu ertelenebilir mi, sorusu. Bazı şartları sağlayan banka müşterileri, geçmiş zamanlarda almış olduğu kredi ve kredi kartı ödemeleri için erteleme talebinde bulunabilirler. Aynı zamanda birkaç farklı bankaya olan borçlarını, tek bir banka çatısı altında toplayabilirler. Burada önemli olan nokta, ödenmeyen borçlar nedeniyle müşteri hakkında yasal takip işleminin başlatılıp, başlatılmadığıdır. Bu doğrultuda eğer müşteri kara listeye alınmışsa, bu durumda kredi kartı erteleme işlemi mümkün olmayacaktır.

Kredi Kartı Borcu Erteleme İmkanı Sunan Bankalar

Bankalar tarafından müşterilere, başvurulan kredi ve kredi kartı ürünleri için sözleşme sunar. Bu sözleşmede çekilen kredinin kaç taksitle ödenmesi gerektiği, ödeme tutarları ve periyotları, ödeme tarihleri ve bu ödemelerin zamanında gerçekleştirilmediği durumda ne gibi yaptırımlara maruz kalınacağı belirtilmiştir. Aslına bakılırsa, müşteri bu sözleşmeyi imzalarken, sonradan karşısına çıkabilecek güçlükleri de kabul etmiş olur. Bankalar, kredi kartı borcu erteleme işlemine sıcak bakmıyor. Ancak şu kart türlerini kullananlar, belirli bir vade sayısı kadar kart borçlarını erteleyebilirler:

  • Yapı Kredi World Card: 3 aya kadar komisyonsuz ve faizsiz olarak kredi kartı borçları ertelenebilir.
  • Enpara ve QNB Finansbank Card Finans: Her ay 3 farklı harcama faizsiz ve komisyonsuz olarak ertelenebilir.
  • Garanti Bankası Bonus Kart: 3 aya kadar erteleme yapılabilir.
  • Akbank Axess Kredi Kartı: Bu kartı kullanalar 1-3 ay arasında kart borçlarını erteleyebilirler

Kart Borcu Ne Kadar Süre ile Ertelenebilir?

Yukarıda hazırlamış olduğumuz listedeki bankalar 3 aya kadar faizsiz borç erteleme imkanı sunuyor. Bu bankaların haricinde, diğer bankalar ise 1 – 9 ay arası erteleme imkanını, faizli olarak sunmaktadır. Ayrıca bankalar ihtiyaç kredisi kullanalar için 36 aya kadar uzatma imkanı sunuyor. Tabi, bu erteleme ve uzatma işlemlerinde normal faiz oranlarından daha yüksek oranlar sunulabiliyor.

Kredi Kartı Borcu Erteleme İşleminden Alınan Faiz Oranları

Hesap ekstresinin sonraki aylara ertelenmesi durumunda, bankaların müşterilerine sunmuş olduğu faiz oranları, bankadan bankaya göre değişkenlik gösterir. Bonus kart, Axess kart, Car Finans, World card sahipleri, 3 aya kadar faizsiz erteleme imkanına sahipken, diğer kart kullanıcıları bu erteleme işlemleri için, bankanın belirlemiş olduğu faiz oranlarıyla değerlendirilir. Erteleme işlemi için uygulanacak faiz oranlarını öğrenmek istiyorsanız, banka tarafından kart başvurusu sırasında size verilen sözleşmenin maddelerini incelemeniz gerekir. Bunun yanında banka şubeleri ve müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek, bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Belirli nedenlerden dolayı ödemelerinizi gerçekleştiremeyenlerin sorduğu sorulardan birisi de şüphesiz kredi kartı borcu ödenmezse ne olur, sorusu oluyor. Buna göre banka müşterisine 60 günü geçmemek kaydıyla zaman tanır. Bu süre sonunda, 30 günlük daha ek süre tanınır. Toplamda 90 gün içerisinde ödemelerinizi yapmazsanız, hakkınızda idari işlem başlatılır. Bundan sonra bankaların kara listesine alınırsınız ve kredi siciliniz olumsuz etkilenir. Artık 5 yıl süreyle bankaların kredi ve kredi kartı ürünlerinden yararlanamazsınız.