Kredi kartı limitleri, başvuru yapılan kart özelliğine, başvuru sahibinin gelirine ve mevcut borç durumuna göre belirlenmektedir. Kart başvurusunda bulunulduğunda, talep ettiğiniz limitten daha düşük veya yüksek limitte kart gönderimi yapılabiliyor. Limitin belirleyici unsuru olan gelir başta olmak üzere, kart limiti yükseltebilmek için diğer kriterler de vardır. Makalemizde “kredi kartı limiti neye göre belirlenir, kart limiti nasıl hesaplanır, kredi kartı limiti artırma talebi ve kart limiti nasıl öğrenilir?” gibi konularda bilgiler yer almaktadır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartlarının limitleriyle ilgili yönetmeliğe göre, bir kişinin maksimum kullanabileceği limit belirlenmiştir. Buna göre:

  • İlk kez kart kullanımı yapacak kişilerin, kredi kartı limiti toplam gelirinin maksimum 2 katı olabiliyor.
  • Kart kullanımı üzerinden bir yıl geçtikten sonra ise bu tutar maksimum gelirin 4 katı kadar olabilir.

Bankalar bazı müşterilerine prestijli kart önerisinde bulunabiliyor. Bu tür kartlara yapılan başvuruların onay alabilmesi için, minimum 4.000 TL gelir belirtmek gerekecektir. Bu durumda kart sahibinin gelirine oranla limiti de yüksek oluyor.

Kredi kartı limitine örnek bir hesaplama verecek olursak;

Kart sahibinin bankaya 3.500 TL gelir beyanında bulunması halinde, ilk kez kart kullanacak olan kişinin limiti en fazla 7.000 TL olabilir. İkinci yıldan itibaren limit güncellemesi talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda kart limitiniz maksimum 14.000 TL olacaktır.

NOT: Banka müşterileri birden fazla bankanın kartını kullandığında, limitleri ortak değerlendirilmektedir. Her banka, müşterisinin yeni kart başvurusunda, başka bankadaki kartı olup olmadığının sorgulamasını yapar. Başka bankada kartı olmayan kişiler ilk yıl gelirinin 2 katı, ikinci yıldan itibaren 4 katı limit sahibi olabilir. Fakat bir başka bankada 3.000 TL limitli kredi kartı olan ve örneğin; 3.500 TL gelire sahip kişiler, yeni kart başvurusunda maksimum 11.000 TL limitli kart sahibi olabilir.

Gelir Belgesiz Kredi Kartı Maksimum Limit Bilgisi

Banka kartlarına başvuruda bulunan ancak gelir beyanında bulunmayan kişiler de kart sahibi olabiliyor. Bu durumda onaylanabilmesi için kişinin kredi notu önemli oluyor. Gelir belgesiz kredi kartı başvurusunda bulunulduğunda, kişilerin maksimum limiti 1.000 TL olacaktır. Daha fazla limit talep edilmesi durumunda, bankanıza gelir beyanında bulunmalısınız.

Kredi Kartı Limit Artırma Talebi

İlk kart kullanıcıları, limit artırım talebine bir yıl dolduktan sonra başvurabilir. Diğer durumlarda limit artırım talebi ise gelire oranla yapılabilir. Maksimum kart limitine sahipseniz, talebin olumlu değerlendirilebilmesi için bankanıza ek gelir beyanında bulunmalısınız. Kredi kartı limit artırma talebi, bankanızın internet bankacılığı, mobil bankacılığı, çağrı merkezi ve ATM kanalından alınmaktadır. Şubelere de talepte bulunabilirsiniz ancak bazı bankalar limit güncelleme işlemini şubelerden yapmamaktadır.

Öğrenci Kredi Kartı Limitleri

Sigortalı çalışmayan öğrenciler, bankalardan öğrenci belgeleriyle kredi kartı alabiliyor. Öğrenci kredi kartı limiti 400 TL ile 750 TL arasında değişmektedir. Her bankanın öğrencilere uygun kartı bulunmaktadır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Öğrenilir?

Kart kullanıcıları limitlerini internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı, şubeler ve hesap ekstresi üzerinden görüntüleyebilir.