Kredi notları, banka müşterilerinin bankalarla düzenli çalışmalar yapmaları sonucunda yükselen bir değerlendirmedir. Bu not, bankalardan kullanılan kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin zamanında ödenmemesi, kişi hakkında yasal süreç başlatılması gibi nedenlerle düşmektedir. Düşen bir kredi notunun sıfırlanması yani notun gereken seviyeye ulaşması, kişinin bu konuda sergilediği tutuma bağlıdır.

Kredi Notunun Yeniden Düzenlenmesi

Yasal takip sonucunda düşen bir kredi notu yeniden yükselebilir. Ancak bu, belli bir zamanı kapsayacaktır.  Bu sürede kişinin banka hesaplarına düzenli olarak para giriş çıkışının sağlanması çok önemlidir. Çalışan bir kimsenin maaşının düzenli şekilde banka hesabına yatırılması oldukça önemlidir. Ayrıca bu kimse maaş hesabının olduğu bankaya bazı faturaları için otomatik ödeme talimatı verebilir. Bunlar, bankaların kredi notu düşük olan kimseler için önemle takip ettiği uygulamalardır. Bunun dışında kişi yine maaş hesabının bulunduğu bankadan az limitli bir kart talep edebilir. Bu kartın da düzenli şekilde kullanılması ve ödemelerinin yapılması kredi notunun sıfırlanması için önemli bir etken olacaktır.

Kredi Notu Ne Kadar Zamanda Düzelir? 

Bankalarda kolaylıkla kredi kullanmak ve kart talep etmek için istenen kredi notu en az 1500 olmalıdır. Bu limitin altındaki kredi notları düşük olarak tanımlanır. 1500 altında kredi notuna sahip olan müşteriler de riskli müşteri grubunda yer almaktadır. Çeşitli nedenlerle düşen kredi notunun sıfırlanması ve yeniden geçerli bir seviyeye gelmesi, yapılan çalışmalara göre 3 ve 6 ay arasındaki bir zamana yayılmaktadır. Eğer kişi yasal takip sürecinde borcunu kısa sürede ödemiş ve kara listeye düşmeden bu zamanı atlatmış ise, borcun tamamen ödenmesin takiben en geç 6 ay içerisinde yeniden kredi kullanmaya aday olabilir. Ancak kara listeye düşen kimseler 5 yıl boyunca bu kötü durumdan kurtulamamaktadır.

Kredi Notunu Yükselten Etkenler

Kişilerin kredi notunu düzenlemesi ve yeniden bankalar nazarında iyi bir müşteri olarak kabul edilmesi bazı uygulamalar ile hızlandırılabilir. Buna göre müşterinin sahip olduğu fazladan kredi kartları varsa, bunların borcunun bir an önce ödenip, kapatılması gerekmektedir. Kişinin elinde borcu olan çok sayıda kredi kartının görünmesi, olumlu bir durum değildir. Bununla beraber kredi kartların yalnızca asgari ödemesinin yapılması da bankalar tarafından hoş karşılanmamaktadır. Üstelik birkaç ay boyunca sürekli asgari ödeme yapmak, kredi kartının bir süre sonra nakit avansa kapatılması demektir. Bu durum da kredi notu düzenlenmesinde olumsuz bir etkendir.

Kredi notu düşük olan kimselerin bankalara sürekli olarak kredi başvurusunda bulunması, kredi notunu düşürmektedir. Böyle bir durumda kişi diğer yandan notunu yükseltmek için ne kadar olumlu çalışmalar yaparsa yapsın, bunlar boşa gidecektir. Bu nedenle kredi notu belli bir seviyeye gelmeden kredi başvurusunda bulunmamak gerekir.

Bir başka önemli durum da bankalarda bulunan adres, telefon ve e posta adreslerinin güncel tutulmasıdır. Banka gereken hallerde sizi arayıp, güncel olmayan kapalı bir telefon numarasıyla karşılaşmamalıdır. Ayrıca kredi notunun sıfırlanması, geçmişteki olumsuzlukların giderilerek bankalarla tekrar iyi ilişkiler kurmak için bu hassas süreçte başkalarına kefil olunmamalıdır. Kişi kendi ödemelerini düzenli yapmış olsa bile, kefil olduğu kimsenin kredi ödemelerinde sorun oluşması, istenmeyen bir durumdur.