İhtiyaç kredisi veya konut kredisi başvurusunda bulunmak için birkaç farklı yöntem mevcut. Bunlar en yakın şubeye gitmek, sms ile başvuruda bulunmak ya da internet üzerinden online bir şekilde yapmak bunlar arasında.

Bu başvuru sürecini daha hızlı bir şekilde ilerletmek istediğinizde şubeye gidebiliriz ve bankanızın sizin için bir ön değerlendirmede bulunmasını isteyebilirsiniz. Bu ön değerlendirme ile kredi notunuz yani daha önceki kredilerinizi düzenli bir şekilde ödeyip ödemediğinizi belirten, bankalarla ilişki düzeyinizi ve gelir durumunuzu anlatan verilere dayanarak başvuru sonuç alıyor.

Eğer kredi kartı geçmişinizde ödemede herhangi bir sıkıntı çıkardıysanız veya aksattıysanız kedi notunuz yeterli düzeyde olmayabilir ve bankalar başvurunuzu reddeder. Fakat eğer gelirinizin ve faiz oranının, çekmiş olduğunuz tutarla uyumlu olmaması halinde de bankanızın size kredi vermemesi için başka bir yol olduğunu da söyleyebiliriz.

Şunu da belirtmeliyiz ki bir bankadan size onay verilmemesi, diğer bankalardan da başvuruda ret sonucu alacağınız anlamına gelmemektedir. Bu nedenle diğer banka alternatiflerini de deneyebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken nokta ise, bir bankadan net bir cevap almadan diğer bankaya başvurmamalısınız.

Kredi Ön Onayı Nasıl Çıkar?

Bankalar kredi notu ve gelirinizin vermiş olduğu bilgilere göre yeterli olduğunu düşünüldüğü zaman, kredi ön onayı denilen sistemde sonuca kavuşmuş oluyorsunuz. Fakat ön onaydan geçmek, kredinizin tamamen kabul edildiği anlamına gelmiyor. Bu sadece ön onaydan geçmiş olduğunuz anlamına gelmekte. Verdiğiniz bilgilerin resmi bir hale gelmesi ve size bankaya giderken daha detaylı belgeler isteniyor.

Ön Onaydan Geçmiş Olmasına Rağmen Neden Kredi Çıkmaz?

Eğer ön onayda başarılı bir sonuç almışsanız fakat normal onaydan geçememişseniz genel olarak sunduğunuz belgelerdeki bilgilerin yeterli gelmemesi ya da bir yanlış olduğu anlamına gelmektedir. Örnek verecek olursak gelir belgenizde, normal tutardan çok daha fazla bir meblağ girmişseniz, ön onay çıkmış olsa da normal bir olay alamayabilirsiniz. Bunun haricinde ipotekli kredilerde ipotek göstermiş olduğunuz taşınmazın kredi için yeterli görülmemesi durumunda da olumsuz bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.