Kredi notu neden ve nasıl düşer diye merak edenler için bu makalemizi hazırladık. Peki ama kredi notu düşmesine neden olan etkenlerin yanı sıra kredi notunu nasıl yükseltebiliriz? Hepimizin de bildiği üzere bankadan kredi çekebilmek için kredi notumuzun yüksek olması gerekmektedir. Tüm bankaların ortak olarak kullandığı bir sistem mevcuttur. Bu sistemde kişiye özel KKB puanı yani kredi notu dediğimiz sistem ile kişilere kredi değerlendirmesi yapılarak kredi verilmektedir. Yani kredi başvurusu yapanların ilk olarak bu sisteme göre kredi notu incelenmektedir. Peki hepimizin merak ettiği kredi notu neden düşer ve kredi notu nasıl yükseltilir. Sizler için bu soruların cevabını araştırarak, kaynak niteliğinde ki bu bilgilere yazımızda yer verdik.

KREDİ NOTU NEDEN DÜŞER?

hizlikredibasvurusu.com olarak sizler için hazırladığımız bu makalemizde kredi notuna düşme sağlayacak etkenlere ve nedenlerine değindik. Makalenin alt kısımlarında ise kredi puanınızı yükseltmek için birkaç öneride bulunduk. Kredi notunun düşmesine neden olan en önemli madde, kredi ve kredi kartlarının düzensiz ödenmesinden kaynaklanmaktadır. Düzensiz ödemeler puanı düşüreceği gibi art arda yapılan kredi başvurusu, esnek hesap limit arttırma ve kredi kartı limit arttırma başvuruları da sistemden olumsuz yanıt alınmasıyla birlikte kredi notunu ayrıca olumsuz etkilemektedir.

Kredi borcunun ödenmemesi halinde (3 ay üst üste) hakkınızda hem yasal işlem başlatılır hem de kredi notunuz düşürülerek bankaların nezdinde olumsuz müşteri olarak görünmenizi sağlar. Ayrıca diğer husus kredi kartlarının sürekli olarak asgari ücretini ödeyerek borçları ertelemek de, kredi notuna olumsuz etki göstermektedir. Eğer bankaya olan borcunuzdan dolayı yasal takibe takıldıysanız kredi notunuz hemen düşürülebilir ve kara listeye bile girebilirsiniz.

Aslında tüm bunlara engel olabilir, puanınızın düşmesine engel olabilirsiniz. Kredi başvurusu yapmadan önce kkb raporu alarak yani kredi puanı sorgulayarak başvuru yapabilirsiniz. Puanınız 1200’ün üzerindeyse krediniz gecikmeniz yoksa onaylanacaktır. Kredi notunuzu bilmeniz, size burada artı bir önlem fırsatı yaratacağından dolayı finansal durumunuzu takip altında tutmanızı ve ileriye dönük planlamalar yaparak gelecekte oluşabilecek kredi başvurularınıza ret yeme ihtimalinizi düşürecektir. Bu da puanınızın düşmesini önleyecektir. Diğer bir husus ise akrabalarınıza ya da herhangi bir yakınınızın kredisine kefil olduktan sonra ödemelerin gecikmesiyle notunuz yine etkilenecektir.

Eğer kredi ödenmezse bu durumda sizin de kredi notunuz kefil olduğunuzdan dolayı ayrıca etkilenecektir. Yukarıda dediğimiz üzere Kredi notu, sadece kredi ve kredi kartı borçlarından değil fatura ödemeleri, limit arttırma işlemleri gibi bankaya finansal hareketlilik yaratan işlemlerden de etkilenerek puanı düşürmektedir. Bankada otomatik ödemede bulunan faturalarınız size yarar sağladığı gözükse bile bankalar bunları veri tabanlarına işleyerek sizleri ayrıca takip altında tutmaktadırlar. Fatura ödemeleri gibi resmi ödemelerin yapılmaması sizin bankalar arası kkb sisteminde kredi notunuzu azda olsa etkileyecektir. Kredi notu neden düşer diye merak edenler yukarıda yazmış olduğumuz makaleyi inceleyerek kredi notunun niye düştüğünü ve bunlara nelerin etken olduğunu öğrenebilir.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

Şimdi gelelim asıl konumuza. Şunu asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Nasıl ki evlenmek zor yuva yıkmak kolay tabirini herkes benimsemiş. Bankalar içinde aynı durum söz konusudur. Kredi notunuzun düşmesi için ödemelerinizi 1 gün geciktirmek bile puanınızı düşürdüğünden yükseltmek için minimum 3 ay düzenli ödeme yapmak gerekiyor. Kredi notunu yükseltebilmek için pek çok farklı yöntemler bulunmaktadır. Yukarıda açıklamış olduğumuz olumsuz işlemleri olumluya yani tavsiyelerimize uyarak kredi notunuzu çok kolay şekilde kısa sürede yükseltebilirsiniz.

Diğer yöntem ise puanımızı yükseltmek için banka borçlarımızı zamanında ödemenin yanı sıra, çalışmış olduğumuz bankadan internet bankacılığını aktif ettikten sonra kullanmaya başlayarak burada bankanın e-vadeli yatırım işlemlerini kullanarak küçük işlemler yapabilir puanımızı bu şekilde de arttırabiliriz. Diğer yöntemimiz ise internet bankacılığı üzerinde döviz işlemleri dolar, Euro alım satımları ve altın alım satımı yapmakta puanımızı olumlu derece arttırabilmektedir. Unutmayın fatura ödemelerini aksatmadan internet bankacılığından yapmak kredi notunuzu küçük te olsa yükseltecektir. Kredi notunu arttıran bir diğer etken ise, bankalardan blokeli ya da ipotekli kredi kullanmak olacaktır. Belirli bir miktar parayı hesabımıza yatırarak bu paraya bankadan bloke koydurup kredi çekebiliriz ya da üzerimize, yakınımıza ait olan mal ya da mülke ipotek koydurarak kredi çekmek bankanın nezdinde bizi varlıklı göstereceğinden skorumuzu arttıracaktır. Şunu unutmayalım ki kredi notumuzu en kolay yükseltebilmek için bankalara ödemelerimizi her zaman düzenli ve gününde yapmalıyız.

Ayrıca Baştan Sona Kredi Notu Nedir Nasıl Yükselir? incelememizi de göz atabilirsiniz: