Kredi Risk Raporu, bankalarla olan çalışmalarınızı (kredi, kredi kartı kullanma) ve ödeme geçmişinizi gösterir. Herhangi bir bankaya borcunuz var mı, gecikmeli borç bilginiz, mevcut borçlarınız, zarar niteliğindeki kredileriniz ve kredi kartı borçlarınız gibi tüm bankacılık işlemlerinizi kredi risk raporu alarak öğrenebilirsiniz. Bu işlem daha önceleri bankalardan 16 TL karşılığında öğrenilebiliyordu. E-Devlet işlemlerine tanımlanan yeni hizmet sayesinde, kişiler kredi risk raporu sorgulama e-Devlet’ten ücretsiz yapılabilecek.

Makalemizde ücretsiz kredi risk raporu sorgulama E-Devlet’ten nasıl yapılır, hangi adımları takip etmeniz gerekir gibi tüm bilgilere ulaşabileceksiniz.

E-Devlet’ten Kredi Risk Raporu Nasıl Sorgulanır?

Vatandaşın e-Devlet sistemine şifreleriyle veya internet bankacılığı bilgileriyle giriş yapmasının ardından, menülerden “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Başvurusu” bölümünü seçmelidir. Hızlı ulaşım yapmak için sayfanın en üstünde arama bölümüne de istenilen bölüm ismi yazılabilir. Menüye ulaştığınızda en sağda yer alan “Yeni Başvuru” linki tıklanmalıdır. Ekranda görünen “kredi limit ve borç bilgileri” veya “çek bilgileri” raporundan hangisi öğrenilmek isteniyorsa seçilmelidir.

  • Kredi limit ve borç bilgileri raporu seçildiğinde, banka ve banka dışında herhangi bir finansal kuruluşa ait krediler ve borç bilgileriniz risk merkezi tarafın hazırlanacaktır.
  • Çek bilgileri raporunda ise karşılıksız çek, ödenen çek ve ibrazları bilgisi yer alacaktır.
  • Başvurmadan önce ekranda kişisel bilgileriniz ve e-Devlet’e kayıtlı cep telefonu bilginiz gösterilmektedir. Cep telefon bilginiz hatalıysa, öncelikle sistemden bilginizi güncellemeniz gerekir. Çünkü “başvur” linkini tıkladığınızda bilgilerinize ulaşabilmeniz için cep telefonunuza bir şifre gönderilmektedir.
  • Risk merkezi tarafından gönderilen şifrenizi, kredi risk raporu sorgulama yaptığınız ekrandan onaylayarak bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu’nu isterseniz pdf olarak indirebiliyorsunuz. İndirdiğiniz dosyayı görüntülemek için, her girişte gönderilen şifreye ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

Ücretsiz kredi risk raporu sorgulaması sadece ayda bir kez yapılabilmektedir. Sistemde yer alan bilgiler son 10 yılı içermektedir. Banka veya finansal kuruluşlara olan tüm borçlarınız, yansıtılan faizler, yasal takibe alınmış açık ve kapalı tüm borç durumları görüntülenebilir.

Kredi Risk Raporu Sorgulama

Bankalardan kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı veya banka dışı bir finansal kuruluştan yapılan tüm işlemler, e-Devlet kredi risk raporu sorgulama yapılarak görüntülenebilir. Findeks üzerinden veya bankalardan alınan bu bilgiyi, e-Devlet üzerinden ayda 1 kez ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Kredi risk raporunda, hangi bankayla işlem yaptıysanız yer almaktadır. Bunlar içerisinde zarar niteliğinde kredileriniz varsa, toplam kredi dağılımı üzerinden güncel borçlarınızı inceleyebilirsiniz. Mevcut borçlarınız olması halinde, kalan borçlarınızın tutarları da sistemde yer almaktadır. Borçlarınızı düzenli ödediğinizde, kredi risk raporunun en altında negatif alacak bilgisinin yer almadığı belirtilmiştir. Yasal takipteki açık veya kapalı borçlarınız olması halinde ise her biri için yapılan dosya açılış ve kapanış bilgileri ayrıca belirtilmiştir.