Sicil affı, kara listede olan birçok kişinin bankalardan kredi ve kredi kartı alabilmesi için olumlu bir yasadır. Yetkililer tarafından bu açıklamanın yapılmasının ardından sicil affı başvurusu nereye yapılır sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı. Başvuruların yapılabilmesi için yasalarca belirlenen bazı şartlar var. Başvurudan önce konunun detaylarının bilinmesi gerekiyor.

 Sicil Affından Kimler Yararlanacak? 

 

Bu yasadan etkilenecek olan kimselerin başında ticari faaliyetlerde bulunan esnaf ve sanatkarlar geliyor. Bu kimseler gerek devlet desteklerine gerekse bankaların sunduğu işletme kredilerine başvuru yapabilecek. Ancak bunun dışında ticaretle uğraşmayan kimseler de sicil affı konusundan yararlanabilecek.

 Sicil Affı İle Kredi Notu Yükselir Mi? 

Sicil affı, yalnızca kişilerin kara listeden çıkmasına yönelik bir uygulamadır. Bu başvuruyu yapan kimseler, eğer şartları yerine getirmiş ve tüm borçlarını ödemiş ise, 5 yıl olan kara liste sürecinde çıkabilirler. Ancak sicil affı başvurusu kişilerin kredi notunu etkileyen bir uygulama değildir.

Kredi notu, banka müşterilerinin bankalarla yaptığı çalışmaların değerlendirilmesidir Kara listeye düşen kişilerin kredi notu bu durumdan hayli olumsuz etkilenmiştir. Sicil affı kabul edilen kişilerin kredi notu yükselmez. Kredi notunun yükseltilmesi için başka uygulamalara başvurmak gerekmektedir. Bunu sağlamak için sicil affı kabul edilen kimseler, banka hesaplarına düzenli para giriş çıkışı sağlayabilir, halen sahip oldukları kredi kartları varsa, bunların borçlarını düzenli biçimde ödeyebilir. Eğer kredi kartı yoksa, maaş hesabının bulunduğu bankadan limiti düşük olan bir kredi kartı talep edebilir. Daha sonra bu kartı düzenli kullanıp, ödemelerini aksatmadan yapması gerekmektedir.  Bu sayede kısa zamanda kredi notunun yükseltilmesi gerçekleşecektir.

 Sicil Affı Başvurusu Nereye Ve Nasıl Yapılacak? 

Yetkililer tarafından sicil affı açıklamasını yapılmasının üzerine sicil affı başvurusu nereye yapılır sorusu konuyla ilgilenenlerin gündemine oturdu. Bu başvuruyu yapmak isteyen kimseler banka şubelerinden yardım almaktadır. Başvuru öncesinde sicil affı talebine yönelik olarak bir dilekçe yazılması gerekmektedir. Bu dilekçe ile beraber banka şubelerine gidildiği takdirde vatandaşlar için sicil affı incelemesi yapılacaktır. Yapılan incelemede kişinin iyi niyetli olduğu, gerçekten düştüğü maddi sıkıntılar doğrultusunda bu borçlarını ödeyememiş olduğu gibi konulara dikkat edilmektedir. Ayrıca kişinin sahip olduğu tüm borçları altı aylık zaman zarfında düzenli olarak ödemiş olması en önemli kriterdir. Bunlar incelendikten sonra sicil affı başvurusu onaylanmaktadır.