Kredi notunu etkileyen faktörler; kredi ve kredi kartı ödeme düzeni, mevcut borç tutarı, yeni kredi kullanımı, kredi kullanım sıklığı ve diğer faktörler olmak üzere 5 farklı kategoride değerlendirilir. Bunlar arasında en fazla orana sahip olan kredi ve kredi kartı borçlarına yapılan ödeme düzenidir. Makalemizde kredi ve kredi kartı ödemelerinin kredi notuna etkisi ve kredi notunun düşmesini önleyecek faktörlere yer verilmiştir.

Kredi Kartı Ödemelerinin Kredi Notuna Etkisi

Kredi ve kredi kartı ödemeleri kredi notunu %30 oranında etkilemektedir. Finansal ürünlerden yalnızca birini kullanıyorsanız da oran aynı olacaktır.

Bankaların kredi kartı müşterileri, kart kullanımı yaptıklarında, her ay ekstreleri kesilir. Kesilen bu ekstrelerinde taksitli harcamalar, nakit alışverişler veya nakit çekimler borç olarak yansıtılır. Ayrıca o aya ait kesilen borca, kişiler isterlerse asgari tutarı da ödeyebiliyor.

Kredi kartlarında ekstreye yansıtılan asgari tutarlar;

Kredi kartı limiti ve kartın kullanım süresine göre değişmektedir. Ekstrede görüntülenen minimum tutara ödeme yapmak, kredi notunu olumsuz etkileyen bir ödeme şekli değildir. Bankalar müşterilerinin tüm borcu ödeyemeyecekleri durumlarda, gecikmeye düşmemeleri için böyle bir kolaylık sağlamıştır. Böylece dönem borcunuz yüksek geldiğinde, minimum tutarı ödeyerek, gecikmeden çıkabilirsiniz.

Kredi kartı asgari tutarı ödemek kredi notunu olumsuz etkilemiyor. Fakat sürekli asgari tutarı ödeme alışkanlığı ve kart kullanımına devam etme durumları nedeniyle, borçlarda azalma oranı düşük olmaktadır. Mevcut borçların kredi notunu %25 oranda etkilediğini düşündüğümüzde, borç tutarınızda azalmalar görülmediğinde, olumsuz etkilenmeye başlayacaksınız. Borç tutarı azaldıkça da yeniden kredi notu yükselmeye başlayacaktır.

Kredi kartı borçlarının minimum tutarını ödemeyenler ise ikinci ay gecikmeden sonra, bankalar tarafından riskli kategoride değerlendirilir. Minimum asgari ve üzerinde yapılacak ödeme ile bu durumu aşabilirsiniz. Ancak ödeme yapmamaya devam etmeniz, kartınız kapanmasına, idari takip işleminin başlamasına neden olur. Bu durumla karşılaştığınızda ise kara listeye alınıp, ödemeleri bitirseniz de banka finansal ürünlerinden kullanamamanıza neden olur. Kredi notunuz düşer ve beş yıl boyunca hizmet almanız mümkün olmaz.

Kredi Ödemelerinin Kredi Notuna Etkisi

Kredi borçları yapılan taksit tutarları sona erene kadar, düzenli ödenmesi gerekir. Aksi halde kredi notu düşer. Bir aylık kredi gecikmesi, kredi notunuzu olumsuz etkilese de, borcun kapatılmasının ardından, sonraki taksitleri yatırdığınızda, sorun düzelmeye başlayacaktır.

Ödemelerinde 30 günden fazla gecikmeler yapan kişiler ise daha büyük bir risk altındadır. Ödeme geçmişinin kredi notuna olan %30’luk oranından dolayı, finansal destek alamayabilirsiniz. Borçlara ödeme yapılmayan gün sayısı arttıkça, kredi notu da daha fazla etkilenmeye başlar. Mevcut borçların artması nedeniyle de kredi notunda %25 oranında daha bir düşüş gözlenir.

Kredi veya kredi kartı borçlarınızı, herhangi bir nedenden dolayı ödeyemeyecek duruma gelmiş olabilirsiniz. Borçlarınız arttığında, gelen ödeme tutarları daha büyük sıkıntılar yaşamanıza neden olur. Bu tür kişiler, borçları idari takip sürecine girmeden, borç transfer kredisi gibi ürünlerden destek almalıdır.