Kredili Mevduat Hesabı (KMH) banka vadesiz hesaplarına tanımlanan bir ek limittir. Avans hesap, eksi limit veya artı para olarak bankalarca kullanılan diğer isimleridir.

Kredili Mevduat Hesap Nasıl Açılır?

Kredili Mevduat Hesabı tüketicinin hesabına tanımlanan ve ihtiyaç anında nakit veya taksitli kullanılabilen bir banka ürünüdür. Düşük limitlerde kredi kullanmak yerine tercih edilebilir. Bu limit özellikle maaş veya emekli müşterilerinin hesabına banka tarafından otomatik olarak da tanımlanır. Bunun haricinde kredili mevduat hesabı ürününden yararlanmak isteyenlerin bankada vadesiz hesabı olması gerekir. Vadesiz hesabı olmayanlar banka şubesine giderek öncelikle hesap açtırmalıdır. İlk kez hesap açtıracak olanlar işlem sırasında kredili mevduat hesabı da istediklerini müşteri danışmanına belirtmelidir. Vadesiz hesabı olanlar ise çalıştıkları bankanın Çağrı Merkezini arayarak veya şubesine giderek başvuruda bulunabilir.

Başvurunun olumlu değerlendirilip limitin tanımlanabilmesi için tüketicinin kredi notu talep için uygun olmalıdır. Değerlendirme yapılır ve gelir ile kredi notu incelendikten sonra tüketiciye bir limit belirlenir.

Kredili Mevduat Hesabı Limiti Nasıl Belirlenir?

Banka kredili mevduat hesap limitini müşterisinin kredi skoruna göre belirleyecektir. Kullanıma başladıktan sonra eksiye düşen hesaba ödemeler gününde yapılmaya devam ederse, tüketici limit artırım talebinde bulunabilir.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır?

Vadesiz hesaba tanımlı olan KMH limiti, banka ATM’lerinden nakit veya taksitli olarak çekilebilir. Acil nakde ihtiyaç duyulan her an kullanıma hazır halde bekler. Kredili mevduat hesabı limiti ile elektrik, doğalgaz, telefon, su gibi faturalar ödenebilir, otomatik ödeme talimatı verilebilir, her türlü ödeme için bu hesaptan EFT veya Havale yapılabilir. Kart kullanılarak alışverişlerde kredi kartı gibi tek çekim ödemeler yapılabilir.

Kredili mevduat hesabı olan ve aynı bankanın kredi hizmetinden yararlanan kişilerin, kredi vadesi geçtiğinde ödeme otomatik olarak kredili mevduat hesabından alınır. Kredi ödemesi için hesaba para yatırıldığında ödeme kredili mevduat hesabına alınır.

Kredili Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Kredili Mevduat Hesabından taksitli para kullanımı yapılması durumunda %5 BSMV ve %15 KKDF ücretleri kullanılan tutar üzerinden geri ödeme miktarına eşit olarak eklenir. Ayrıca nakit kullanımlarda bankalar arasında değişkenlik gösterse de genellikle %2,25 günlük faiz oranı yansır. Faiz kullanılan tutar ve gün kadar yansır. Ayrıca tanımlanan limit kullanılmadığı sürece herhangi bir ücret ve faiz talep edilmez. Hesap eksi limite düştüğünde para girişi olması durumunda otomatik olarak borca yansır. Faiz ise ödeme günü gelince hesaba yansıyacaktır.

Kredili Mevduat Hesabından Hesap İşletim Ücreti Alınır mı?

Bankalar kullanımda olan hesaplardan 3 veya 6 ayda bir hesap işletim ücreti almaktadır. Bazı kampanyalara dahil olarak bu ücretten muaf olunabilir. Bunun için banka ile görüşülmelidir. Maaş müşterilerinden ise hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Maaş müşterisi değilseniz veya herhangi bir kampanyaya dahil olunmadığında alınan hesap işletim ücreti kredi mevduat hesabından tahsil edilmemektedir.

Kredili Mevduat Hesabı için Dosya Masrafı Alınır mı?

Her ne kadar hazırda bekletilen bir kredi ürünü gibi görünse de KMH kullanımından dolayı herhangi bir dosya masrafı ücreti talep edilmez. Kullanım yapılması halinde bankanın belirlediği faiz oranı kullanılan tutara yansır. Ayrıca hesap ekstrelerini postayla adresine almak isteyen tüketicilerden belirli bir ücret talep edilir. Bunu ödemek istemeyenler ekstre gönderimini e-posta olarak belirlemelidir.

Kredili Mevduat Hesabına Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Ödemeler gecikmeye girdiğinde %2,25 faiz oranına ek bir de gecikme faizi yansıtılır. En fazla 3 ekstre dönemi süresince hiçbir ödeme yapılmaması durumunda hesap kapatılır ve idari-kanuni takip işlemleri başlatılır.