Bankalar ticari kurumlara ve özel kişilere kredi veren kurumlardır. Bu krediler miktarına göre ve kullanım amacına göre farklı isimler alabilirler. Her bir kredinin de banka tarafından verilme şartları vardır. Bu şartları taşıyan kişilere belirli vadelerde aylık taksitler halinde ödemek koşulu ile krediler verilmektedir. Şartları taşımayan kişiler ise başka kredi seçenekleri sunulmakta ya da şartlar uygun oluncaya kadar beklenerek kredi onayı gecikmeli olarak verilmektedir. Bankaların kredi verme şartları dönemsel olarak değişebilmektedir.

Aynı zamanda bankadan bankaya da bu durum değişir. İster devlet bankası ister özel banka olsun krediler verilirken almak isteyen kişilerden talep edilen belirli evraklar vardır. Bu evrakları tamamlayan kişilerin kredileri eğer tutar 15.000 TL’ye kadar ise genelde gün içinde onaylanmaktadır. Evrakların neler olduğu, nerelerden alınacağı ve hangi nitelikte olacağı banka yetkilileri tarafından sizlere bildirilmektedir. Kredi başvurusu reddedilen kişilerin bunun sebebini öğrenebilmesi için banka yetkilileri ile görüşmesi ve daha detaylı açıklama için de yazının devamını okuması faydalı olacaktır.

Banka Kredi Başvurusu Reddedilen Kişiler

Banka kredisine başvurmuş ve başvuru genel bir açıklama ile reddedilmiş ise sorunun ne olduğunu açık bir şekilde tespit etmek gerekir. Özellikle kredinin alınması elzem ise ve acil bir durum söz konusu ise krediye engel teşkil eden durumu ortadan kaldırıp tekrar başvuru yapmak gerekebilir. Kredi reddedilmesi durumunda en çok görülen sebep kredi puanının düşük olmasıdır. Kredi puanı kişinin bankalara olan borçlarını ödeme düzeni, kredi kartının düzenli olarak ödenip ödenmediği gibi kriterlere bağlı olarak yüksek ya da düşük olabilir. Eğer hali hazırda hiçbir bankaya kredi borcunuz yok ise geçmiş dönemdeki borç hareketleriniz dolayısı ile başvurunuz reddedilmiş olabilir. Bankalara daha önce borç ya da gecikmeli ödeme durumunuz olmadı ise başvurunuzun reddedilme sebebi gelir belgenizin yetersiz olması da olabilmektedir. Kişinin kimlik bilgilerinden sorgulama yapıldığında her hangi bir adli durum olması ya da devam eden bir soruşturma olması durumunda bankalar kredi işlemini geçici süre durdurabilmektedir. Bu durum krediye başvuru yapmadan göz önüne alınmalıdır.

Gelir Belgesi İle Kredi Alma

Gelir belgesi kişilerin çalışma ve maaş durumunu gösteren bir belgedir. Maaş bodrosu da denilen bu belge çalıştığınız kurum ile ilgili bilgileri, orada çalışılan pozisyonu, alınan brüt ve net maaş ile sigortalı biçimde çalışmaya başladığınız tarihi içermelidir. Bankaya teslim ettiğiniz gelir belgesi bu bilgilerden herhangi birisini taşımıyor ise kredi başvurunuz reddedilmiş olabilir. Aynı zamanda sigortalı çalışılan gün sayısı 1 ay (30) günü geçmedi ise de kredi başvuruları kabul edilmemektedir. Yüksek limitli ihtiyaç, ev ve araç kredilerinde kredi alan kişiye kefil olabilecek geliri nispeten daha yüksek olan ve bunu belgeler ile ifade eden başka bir kişi gerekmektedir. Kefilsiz yapılan başvurular da banka tarafından reddedilebilmektedir.

Tekrar Kredi Başvurusu

Yukarıda verilen sebeplerden dolayı başvurusu reddedilen kişiler yeterli süre sigortalı olarak çalıştıktan sonra, gelir belgelerini tüm bilgileri içerecek şekilde güncelleyip ilgili kurum ve kişi tarafından onaylattıktan sonra ve kendilerine kefil olabilecek istenilen nitelikteki kişileri referans gösterdikten sonra yeniden bankalara kredi başvurusu yaparak süreci tekrar başlatabilirler.