Binlerce öğrencinin merakla araştırmış olduğu KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, borç ödemelerini ne şekilde ertelemekte? Öğrencilerin merakla araştırdığı KYK borç ödemelerinin ertelenmesi için hangi şartları gerekir? Merak edilmiş olan soruların yanıtını ve KYK borç ödenmesi konusundaki yayımlanan son bilgiler…

KYK Öğrenim Kredisi Nedir?

Yüksek öğrenim görmekte olan Türk vatandaşlığı bulunan öğrenciler için, maddi destek sağlama, sosyal ve kültürel gelişimleri daha kolay bir hale getirme sebebiyle kredi desteği sunulmaktadır. Bu kredi desteğine verilen isim de öğrenim kredisidir.

KYK Kredi Geri Ödeme Neye Göre Artar?

Öğrenim kredisi almak ya da verilmesi adına herhangi bir zorunluluk olmamakla beraber, tamamen isteğe bağlıdır. Öğrenciler bunun için talepte bulunmaları gerekir. Yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenim boyunca fisanse etmiş ve zorunluluğu bulunmayan KYK bursu, TÜİK tarafından her sene belirlenmiş olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi araştırması ile belirlenmektedir. Bu araştırmayla KYK kredi geri ödeme işlemine de ek ücret tabi tutulur.

Kurumdan her ay belirli bir tarihte kredi almakta olan öğrenciler kredi borcunu hesaplaması için iki seçenek mevcuttur. Bu seçenekler, öğrencinin ne aralıklarla kredi almış olduğuna göre değişiklik gösterir. Bu iki seçenek ise;

  1. Kredinin verilmiş olduğu tarihten öğrenim süresinin bitmesine kadar olan sürede
  2. Kredinin verilmiş olduğu tarihten sonrasında herhangi bir neden sonucu erken bir tarihte kredinin sonlandırılması

Öğrenim Kredi Ödeme Tutarı En Fazla Ne Kadar Olur?

Öğrenim kredi borç ödeme işlemi adına ödeme anındaki iki seçeneğe bakılmaktadır. Buna bağlı bir şekilde TÜİK her sene düzenli bir şekilde araştırmada bulunduğu Yİ-ÜFE oranlarında yaşanan artışı dikkate almaktadır. Öğrencilerin öğrenim kredi geri ödemesi hesaplanmasında, başlangıç ve son zaman arasındaki toplam ücretin geri ödemesinin üç katından daha fazla olmaması önemli bir kriterdir.