Maddi olarak para sıkıntısı çeken, kredi borçlarını ödemekte zorluk yaşayan veya eşi vefat eden, aylık maaşı bulunmayan kişiler maddi yardıma muhtaç demektir.. Engelli olarak hayatını sürdürerek çalışan veya oğlu askere gittiği için tek geçim kaynağı oğlunun maaşı olan dolayısıyla çocuğunun askerliği boyunca ne yapacağını bilmeyen aileler geçim sıkıntısı içinde olup ne yapacağını bilemeyen vatandaşlara devlet çeşitli maddi destekler vermektedir. Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlara başvuru yaparak maddi anlamda zorluk yaşayan vatandaşlarımız destek alabilirler.

Maddi Yardım Nasıl Alınır?

Yoksullukla mücadele için devletin belirlediği oranlara göre muhtaç ve geliri olmayan vatandaşların güçlendirilmesi ve yardımlara kolaylıkla ulaşabilmesi amacıyla Sosyal Yardım hattı projesi geliştirilerek çağrı merkezi oluşturulmuştur. Alo 144 sosyal yardım hattından yetkililer ile görüşerek çağrı merkezinden personele vereceğiniz bilgilerle alacağınız yardımlar hakkında detaylıca bilgi alabilirsiniz. Turkcell, Vodafone ve Aveadan 144 nolu hattı ücretsiz arayabilirsiniz.

Maddi yardım almak isteyenlere destek!

Maddi yardım almak isteyenler bulundukları belediyelerden, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından şahsen başvuru yaparak, uygun görülmesi takdirde maddi yardım alabilirler. Başvuru yapıldıktan sonra en geç 1 ay içerisinde yardımlar alınabilmektedir. Maddi yardım yapan vakıfların arasında en çok yardımda bulunan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının başvuru yapan vatandaşlara yaptığı yardımları aşağıda sizler için listeledik..

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımları: aile, sağlık, engelli, barınma, eğitim, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar, doğum yardımı ve özel amaçlı yardım programları kapsamında muhtaç, muhtaç asker ailelerine yönelik yardım, geliri olmayan kişilerin başvurular vakıf tarafından değerlendirildikten sonra yardımda bulunulur.

Barınma Yardımı ile kişilerin oldukça eski, bakımsız ve sağlıksız evlerinin bakım ve tadilatları yapılarak kişilerin sağlıklı ve güvenli olarak yaşamaları amaçlanmaktadır.

Barınma ihtiyaç desteği

Barınma yardımı başvurularında SYDY başvuru kayıt formunu ilk defa yardım alacaklar doldurup, başvuru dilekçesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi, Barınma ihtiyaç raporu veya hasar tespit raporu ile Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurulur. Sosyal devlet olma özelliği olan devlet barınma yardımı sağlıyor. Ortalama 30 gün içinde yardımlar alınmaktadır.

Yakacak ve Gıda ihtiyaç Yardımı

Aile yardımları kapsamında vatandaşlara yakacak ve gıda yardımı yapılmaktadır. Maddi yardım talebinde bulunanlara giyim ve gıda yardımları ile 500 kg kışlık yakacak yardım yapılmaktadır. Başvurularda SYDY başvuru kayıt formu, başvuru dilekçesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvurulur. Değerlendirildikten sonra uygun bulunan başvurularda gıda yardım listesine ve yakacak listesine eklenerek gıda ve yakacak sevkiyatı yapıldığı tarihlerde  30 gün içinde yapılır. Yakacak yardımında kalitesiz ve yanma gücü düşük ürünler kullanılmaz. Aile yardımları kapsamında yakacak yardımı yapılmaktadır.

Engelli parası

Engelli yardımları sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşların topluma uyumlarını sağlayacak olan her türlü ihtiyaçlarının karşılanması için yapılır. Engelli maaşı uygulaması devam etmektedir.

Eğitim ihtiyaç desteği

Eğitim yardımları kapsamında Yüksek öğrenim bursları, engelli öğrencilerin okullarına ücretsiz taşınması, Öğrenci barınma taşıma, iaşe yardımı, öğle yemeği yardımı, ücretsiz kitap, Şartlı eğitim ve eğitim materyali yardımları yapılmaktadır. Bu yardımlarda sınırlama bulunmamaktadır. İlk okuldan yüksek öğretim gören öğrencilere kadar her kademeye yardım yapılmaktadır. Devlet, eğitim yardımları yapmaya devam ediyor.

Dul maaşı

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli para yardımları kadınların bulundukları yerdeki SYDY vakıflarından aylık 250 lira 2 ayda bir 500 lira düzenli yardım alabilmek için eşi vefat eden kadınlar nüfus cüzdanları ile başvurmak yeterlidir. PTT şubelerinden yatırılan para alınabilmektedir.

Sağlık ihtiyaç desteği

Sağlık yardımları kapsamında şartlı sağlık yardımları yapılmaktadır. Sağlık yardımları Ağustos Eylül Ekim aylarında yapılır uygun görülen başvurularda ödemeler 14 gün içinde yapılır. Sağlık yardımlarının detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz. Sağlık yardımları halen devam etmektedir.

Bebek Bakım Parası

Doğum Yardımı 3 yıl önce 15 mayıs tarihinden sonra Türk vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine canlı doğan ilk çocuğu için 300 TL, 2. çocuğa 400 TL 3 ve diğer doğumlar için 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır. Yeni doğan çocuk parası nereden alınır öğrenmek istiyorsanız ve başvuru yapacaksanız doğum yardımı başvurusunu buradan yapabilirsiniz. Çocuk parası ve doğum yardımı hizmeti devam etmektedir. Ayrıca Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar tarafından verilen desteklere başvuru yapabilirsiniz. Maddi Yardım Yapan İş Adamları ve Zenginler hakkında bilgi almak için tıklayınız.