Öğrenciye kredi veren bankalar, küçük limitlerle de olsa yükseköğrenim gören öğrencilere nakit kredi vermenin yanı sıra, yüksek limitlerle eğitime destek kredileri de vermektedirler. Bu yazımızda sizler için, öğrencilere kredi veren bankalar ve verilen kredilerin özelliklerini bir araya getirdik. Gerek eğitime destek kredileri ve gerekse normal ihtiyaç kredileri şeklinde öğrenciye verilen krediler hakkındaki detaylara, yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Öğrencilere Kredi Veren Bankalar

Ziraat Bankası

KYK anlaşma kapsamında öğrencilere kredi kartı veren bankalar arasında yer alan Ziraat Bankası, 36 ay vadeyle öğrencilere eğitim kredisi vermektedir. Kredi şartlarından bazıları, şunlardır;

 • Öğrencinin 18 yaşından küçük olması durumunda, başvuran velilere okuyan çocuğu için eğitim kredisi verilmektedir.
 • Alınan kredinin, eğitim alanında harcanması zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Kredi faiz oranı ortalama olarak %1,48 olup, bu faiz oranı talep edilen vade ve kredi miktarına göre değişmektedir.
 • Banka gerek görmesi halinde, kredi başvurusu için ek teminatlar isteyebilmektedir.
 • Kredi borcunun son taksit tarihini kapsayacak şekilde, başvuru sahibinin kredide hayat sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Ziraat Bankası öğrenci kredisi için başvurular, sadece bankanın fiziki şubelerinden yapılabilmektedir.
 • Kredili mevduat hesabı şeklinde, kredinizi kullanabilirsiniz.
 • Banka genellikle bu krediden müşterilerinin, 3 ayda bir geri ödemeli şekilde yararlanmasını da sağlamaktadır. Bu konuda güncel bilgileri, bankadan edinmekte fayda vardır.

Genç Kart: Yukarıda Ziraat Bankası Genç Karttan bahsetmişken biraz detaya inecek olursak, bankanın KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) ile yapmış olduğu anlaşma sonucunda, devlet destekli burs olan öğrencilere Genç Kart verilmektedir. Bu kart, kredi kartı ve banka kartının birleşimidir. KYK bursları, bu kartın bağlı olduğu hesaba yatırılmakta olup, banka öğrencilere 350 TL’ye kadar kredi kartı limiti tahsis etmektedir. Ancak bu karta tanımlanan kredili limitten nakit çekme imkânı olmayıp, sadece alışverişlerde geçerlidir.

Halkbank Masrafsız Eğitim Kredisi

Öğrenciye kredi veren bankalar arasında gösterilen Halkbank tarafından verilen bu kredi, eğitim kredisidir. Yani normal ihtiyaç kredisi gibi verilmemekte olup, alınan kredinin eğitimde harcanması esası bulunmaktadır. Kredi özelliklerinden bir kısmı, aşağıdadır.

 • Halkbank eğitim kredisi başvuruları, bankanın fiziki şubelerinden yapılabilmektedir.
 • Bu kredi kapsamında alabileceğiniz en yüksek limit, 50.000 TL’dir.
 • Faiz oranları, çekeceğiniz kredinin masraflı ya da masrafsız olmasına göre değişebilmektedir.
 • Masraflı kredilerde faiz oranı 1,70, masrafsız öğrenci kredisinde ise bu oran 1,73’dir.
 • Masraflı kredilerde faiz oranının dışında, her 10 bin TL’ye 52,50 TL masraf kesilir.
 • 48 ay vadeyle, Halkbank eğitim kredisinden yararlanabilirsiniz.

Denizbank Öğrenci Kredisi

Eğitim masraflarının daha rahat finanse edilmesi için kredi imkânı sunan bankalar arasındaki Denizbank, geniş vade seçenekleriyle eğitim kredisi veriyor. Yurt içi ya da yurtdışı eğitim masraflarınızı karşılamak için alabilecek 60.000 TL Denizbank eğitim kredisinde, 48 ay vade seçeneği bulunuyor.

Krediden yararlanmak için öğrenci belgesi ve kimlik kartıyla, banka şubelerine başvuru yapılması yeterlidir. Banka gerek duyması halinde kefil ya da ek belgeler talep edebilmektedir. %1,67 ile %1,75 arasında değişen faiz oranları, seçeceğiniz vade seçeneği ve kredi tutarına göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye İş Bankası

Kısmen devlete ait bankalardan birisi olan Türkiye İş Bankası da, öğrenciye kredi veren bankalar arasındadır.

36 ay vadeyle eğitim kredisi alabileceğiniz banka, seçeceğiniz vade ve kredi tutarınızı da değerlendirerek verdiği krediler için ortalama 1,50 faiz oranı belirlemektedir. Bankanın mevcut müşterisi olanlara daha avantajlı faiz oranlarıyla kredi imkânı sunan bankaya başvurular, banka şubesi üzerinden direk yapılabilmektedir.

Fibabanka SMS ile Öğrenci Kredisi Başvurusu

48 ay vadeyle kredi çekebileceğiniz Fibabanka, yüzde 1,43 ile eğitime destek kredisi vermektedir. Kredi başvurunuzu bankanın şubesine giderek yapabileceğiniz gibi, telefonunuzdan SMS ile başvuruda yapabilirsiniz.

SMS başvurusu için OKUL yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra, TC kimlik numaranızı da yazarak 3422’ye kısa mesaj göndermeniz yeterli olacaktır. Her dönem olmasa da, banka bazı zamanlarda taksit ertelemeli eğitim kredisi avantajları da sunabilmektedir.

ING Bank Öğrenci Kredisi

Öğrencinin ya da velisinin başvurusu üzerine 50.000 üst limit ile kredi veren banka, 48 ay vade seçeneği sunmaktadır. Bankanın verdiği kredi için uyguladığı faiz oranı, ortalama 1,64 civarında olmaktadır. İnternet şubesi üzerinden başvuru yapabileceğiniz gibi, banka şubesi üzerinden de başvuru yapılması mümkün olmaktadır.

Odeabank Eğitim Kredisi

60 ay vade imkânı sunan banka, tüm vade seçenekleri için sabit faiz oranları ve kredi tahsis ücreti belirlemiştir. Buna göre kredi faiz oranı %1,55, kredi tahsis ücretiyse 105 TL’dir. Kredi başvurunuzu, banka şubesine giderek yapabilirsiniz.

Kredi notunuzun düşük olması durumunda banka sizden, kefil ve ek belgeler talep edebilmektedir.

Örneği n 60 ay vadeyle 10 bin TL eğitim kredisi çeken tüketicinin aylık ödemesi gereken kredi taksiti, 278 TL’dir. Kredinin toplam 60 aylık vadede ödenmesiyse, 16.680 TL’dir. Vade süresinin uzun olması sebebiyle aylık taksitlerinizi düşük tutarlarda ödeme imkânınız olmasına rağmen, toplam geri ödemenizin artacağını unutmamanız gerekir.

Vakıfbank

Özel ya da devlet okullarında okuyan öğrenciler olsun hiç fark etmeksizin kredi sunan Vakıfbank, 36 ay vade seçenekleri ve 40 bin TL’ye kadar eğitim kredisi vermektedir. Öğrencinin birçok eğitim ihtiyacını karşılayabilecek kredilerden birisi olan Vakıfbank eğitim kredisi, eğitim için verilen kolay krediler arasındadır. Banka eğitim kredisi için vade ve tutarı da göz önüne alarak, ortalama %1,51 faiz oranı uygulamaktadır.

Alternatifbank

Öğrenciye kredi veren bankalar arasındaki Alternatifbank, %1,63 faiz oranlarıyla ve 36 ay vade seçenekleriyle kredi vermektedir.

40 bin TL’ye kadar kredi imkânı sunan banka, her ne kadar kolay kredi veren bankalardan birisi olsa da, kredi notu çok düşük olanların başvurularını reddedebilmekte ya da kefil gibi ek teminatlar isteyebilmektedir.

Şekerbank Teminatlı Kredi

Şekerbank bünyesinde hizmet veren Şeker Finans, ev gibi taşınmazını teminat gösterenlere yüksek tutarlarda kredi verebilmektedir. Banka bu şekilde teminat gösteren müşterilerine, 300 bin TL’ye kadar eğitim kredisi vermektedir. Ki zaten böyle bir teminat gösteren tüketici, normal ihtiyaç kredisi ve farklı kredi türlerini de rahatlıkla alabilecektir. Sonuç olarak, banka verdiği parayı garantiye almıştır.

eğitim kredisi nereden alınır

Öğrenci Kredi Alabilir mi?

Yukarıdaki listemizdeki öğrenciye kredi veren bankalar, eğitim kredisi olarak bu imkanları sunmaktadır. Yani çekilen kredinin, eğitim giderlerinde harcanması gerekmektedir. Normal koşullarda öğrencilerin kredi çekmesi, çok zayıf bir ihtimaldir. Ancak kolay kredi veren bankalar üzerinden yapılacak kredi başvurusu, şansızını biraz daha artıracaktır.

Özellikle KYK bursu alan öğrencilerin mevcut çekilmiş kredisi yoksa, düşük limitli başvurularda kredi çekme olasılıkları biraz daha fazladır. Bu başvurunun Ziraat Bankasına yapılması, bu şansı biraz daha artırabilmektedir. Bursların Ziraat Bankası’nda açılacak hesaba yatması nedeniyle, banka yetkilisi inisiyatifine göre küçük tutarlar için böyle bir imkan sunulabilir.

Zaten Ziraat Bankası, Genç Kart ile hem burs ücretini alabileceğiniz bir kart sunmakta ve hem de bu karta 350 TL’ye kadar alışverişlerde geçerli kredi kartı limiti tanımlamaktadır. Bankaların vermiş oldukları eğitim kredileri, genellikle veliler üzerinden sağlanabilmektedir. Velilerin başvurusu üzerine kredi notu sorunu yoksa, yüksek ihtimalle eğitim kredisi çıkabilmektedir. Acil Para Lazım Diyenlere Altın Tavsiyeler 2019 şurada da yararınıza olabilecek bazı konulara değindik.

öğrenci hayatı zordur

İlgili konu:

Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır? 2019