Krediye ihtiyaç duyulduğunda, bankaların şubelerine giderek sıra beklemenize ve ekstra vakit ayırmanıza gerek bulunmuyor. Bankaların dijital kanallar online kredi başvurusu yapmanıza olanak veriyor. Başvurular çeşitli kanallardan alınabiliyor. Müşterisi olmadığınız bir bankanın da kredi ürünlerine başvuru yapabilirsiniz. Dijital kanal başvurularında yalnızca bireysel müşteriler değil, kurumsal kimlikle de başvuru alınabilmektedir. Makalemizden “online kredi başvuruları nasıl değerlendirilir, başvurular nasıl yapılır ve online kredi başvuruları kampanyaları nelerdir?“ konularında detaylı inceleme yapabilirsiniz.

Online Kredi Başvuruları Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden her bankanın bilgilerine, kampanyalarına, kredi kartı ve kredi hizmetlerine, faiz oranlarına ulaşılabiliyor. Hatta hesaplama yapmak ve kendinize en uygun kredi veren bankayı bulmanız da mümkün. Bankaların karşılaştırmalı güncel faiz oranlarını inceleyerek, başvurunuzu online ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Peki, online kredi başvuruları nasıl yapılır?

Bankaların Web Siteleri Üzerinden Başvuru

Kredi kullanmak istediğiniz bankanın web sitesini ziyaret ederek, kredi başvurunuzu kısa süre içerisinde oluşturabilirsiniz. İşlem sırasında kişisel bilgileriniz istenecektir. Ayrıca bazı bankalar gelir belgesi, öğrencilerden ise öğrenci belgesini sisteme eklemelerini talep edebiliyor. Bankaların online asistanları işlem sırasında yardımcı da olmaktadır. T.C. kimlik numaranız, cep telefonunuz ve gelir belgesi beyanıyla bankaların web sitesi üzerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Mobil Bankacılık Üzerinden Başvuru

Online başvuru yapabilmenin bir diğer yolu da bankaların mobil bankacılığını telefonunuza yüklemenizdir. Her bankanın mobil bankacılık hizmeti vardır. Giriş ve üyelik bilgileriniz olmasa da, sistemin ön yüzünde başvurular için ayrılmış alan bulunur. Buradan birkaç kişisel bilginizle başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Online işlemlerde bazı bankalar örneğin; Yapı Kredi Bankası, görüntülü asistana bağlanmanızı ve işlemlerinizi bu asistanla tamamlamanızı sağlıyor. Böylece siz ekstra bir işlem yapmadan online hızlı kredi başvurusu yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Başvuru

Bankanızın internet bankacılık şifresini girerek, sisteme ulaştığınızda kredi başvurusunu kolaylıkla tamamlarsınız. Menülerde başvurular kısmına giriş yaparak, kredi başvurusunu seçmelisiniz. Ardından kredi tutarı, gelir belgesi ve varsa ek gelir bilgisiyle birlikte, başvurunuzu anında bankanıza iletirsiniz.

Online Kredi Başvuruları Nasıl Değerlendirilir?

Bankalar, online kredi başvuruları yapan müşterilerini taleplerini en kısa süre içerisinde yanıtlıyor. Hatta öyle hızlı bir sistem ki, başvurunuzu tamamlar tamamlamaz değerlendirme mesajı cep telefonunuza iletilir. Online başvurularda alınan onay bir ön değerlendirme sayılıyor. Ön onay alan kişiler, hemen kredi kullanabilir veya bankaya çağrılabilir. Özellikle kredi notu uygun olan kişiler, online kredi başvuruları yaptıklarında, onayın ardından tutar hemen hesaplarına yatırılır.

Müşterisi olmadığınız bir bankadan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu tür durumlarda da onay alındığında, anında bir vadesiz hesap açılır. Paranız hesabınıza aktarılır. Güvenlikten geçen kişiler, internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden kredi tutarını başka bankalardaki hesaplarına transfer de edebilir. Güvenlik nedeniyle online başvurularda, ön onay alan kredinin kullanımı için bankaya da davet edilebilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar, başvurusunu online kanallardan yapanlara uygun faiz oranlarıyla kampanyalı kredi ürünleri de sunmaktadır.