Prefabrik tavuk çiftliği kurmak isteyenler bunun maliyetlerini de merak etmekte. Öyle bir dönemdeyiz ki dövizde ki dalgalanmadan dolayı fiyatların günü gününe tutmuyor. Bu sebeple sizlere 2019 Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyetlerini sıraladık.

Tavuk Yetiştiriciliğinde Maliyetler Nelerdir?

Yumurta tavuğu, salma tavukçuluk, serbest sistem gezen tavuk yetiştiriciliği için tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlarımıza, hazır projeler, kazancı, 500, 1000, 2000, 5000 adet tavuk kapasiteli prefabrik anahtar teslim tavuk çiftliği maliyetleri ile 2. el sahibinden satılık hazır çadır tavuk çiftliklerini araştırarak 2019 yılı için sizlere ne kadara maal olur sizler için yazımızda paylaştık.

Tavuk Çiftliği Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Tavuk çiftliği hassas dengeler üzerine kurulu olduğundan dolayı, birbirleriyle bağlantılı bir çok faktör yumurtaların ve tavukların verimliliğini etkilemektedir. Çiftlikteki bölümlerin tamamı en ince ayrıntısına kadar hesap edilip tasarlanarak yapılmalıdır. Tavuğu ve çiftlik kurulumunu araştırmadan bu işe girenler maalesef zarar ederek ya kapatıyor yada devrediyor. Bu yüzden hangi tavuk yetiştirilecek salma tavuk mu, yeşil yumurtlayan süs tavuğumu yetiştirilecek önceden araştırması yapılarak karar verilmelidir. Çiftlik kurulum aşamasında detaylıca araştırma yapmak ve gerekli ekipmanların neler olduğuna kadar bilgi toplamak önemli konulardır. Tavuk çiftliği kurmak isteyenler için olmazsa olmaz ekipmanlar ; tavukları besleme ve sulama ekipmanları, tavuk işleme makineleri, atık tasfiye ekipmanları, hastalık ve haşere mücadelesi ve kuluçka ekipmanlarıdır.

Her kümesin maliyeti, kullanılan malzemeye, kümesin yapıldığı arazinin büyüklüğüne, metrekaresine göre, malzemenin alındığı yerin fiyat endeksine göre değişiklik göstermektedir. Kanatlı kümes hayvancılık içinde en çok tavuk yetiştiriciliği gezen ve salma tavukçuluk için çiftlik kurulum maliyetleri içinde yem maliyeti gibi fiyatlar da etkili olmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 400 yem fabrikası mevcuttur ve her yem firmasının fiyat endeksi farklılık göstermektedir bu nedenle alınan yemin maliyeti alındığı firmaya göre değişiklik göstereceğinden dolayı 50 kiloluk çuvalların fiyatı kimisinde 60 lirayken kimisinde 75 lira olabilmektedir.

Yumurta tavukçuluğu işinde en önemli maliyet hesabı yem maliyetidir. Yumurta tavuğu çiftliği kurmak isteyenler  4 /4 lük ısıtmalı beton kümesler yapmazlar ise bu işten zarar edebilirler. Çünkü tavuklar soğukta yumurta vermez. Sıcak hava da ise yumurta para etmediği için tavuk çiftliği kurulumunda her konu ayrı ayrı değerlendirilip en iyisini yapmak gerekli olacağından tüm bu detayların etraflıca düşünülerek yapılması gerekmektedir.

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır öğrenmek için tıklayınız.

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur? Maliyeti Nedir?

Bir tavuk çiftliği kurabilmek için kırsal bir alanda bulunmak gerekiyor. Bununla birlikte arazinin toprak verimliliğinin yüksek olması gerekli çünkü tavuklar gezdiği için yeşillik yemesi gerekiyor. Aynı zamanda arazide olması gereken elektrik, su, bio güvenlik, tel örgü ve dışarıdan gelebilecek hayvanlara karşı korumaların yapılması gerekiyor. Tavuk çiftlikleri iyi tasarlanıp kurulmuş olsa da işin sırrı ürünlerin tüketicinin talebinde yatıyor. Üretilen yumurtalar doğru yerlerde ve doğru şekilde tüketiciye ulaştırılarak sunulmalı ve satışı yapılmalıdır. Tüm bu koşullar sağlandıktan sonra isterseniz betonarme bir yapı ile isterseniz prefabrik bir çiftlik kurulumu yapabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kurumlumu

Prefabrik Tavuk Kümesi Fiyatı

Prefabrik kümeslerin fiyatları üretim kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. Tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlarımız için yaptığımız araştırmaya göre prefabrik kümeslerin fiyatları;

 • 5.000 tavuk kapasiteli kümes 266,680 TL.
 • 3.000 tavuk barınabilen prefabrik çiftlik; 160.000 TL.
 • 2.000 hayvan kapasiteli kümes fiyatı 107.498 TL.
 • 1.000 tavuk kapasitesine sahip prefabrik tavuk çiftliği 52,982 TL.
 • 500 tavuk barınabilecek şekilde tavuk çiftliği kurmak isteyenlere verilen fiyat ise 28 bin lira civarındadır.

Anahtar Teslim Prefabrik Kümesli Yumurtalık Tavuk Çiftliği Maliyeti

 • 1.000 tavuk kapasiteli yumurtalık tavuk çiftliği 68 bin tl.,
 • 2.000 yumurta tavuğu kapasiteli 140 bin lira,
 • 3.000 kapasiteli çiftlik 208 bin lira,
 • 500 tavuk kapasitesine ise prefabrik yumurta tavuk çiftliği kurulum maliyeti  34 bin tl.’dir.

Çadırdan imal edilen çadır tavuk çiftlikleri prefabriklere göre fiyatları daha avantajlıdır.

Tavuk çiftliklerinin kurulum maliyeti arazinin büyüklüğüne, metrekaresine, kaç adetlik çiftlik yaptırılacağına göre ve istediğiniz özelliklere göre değişebilmektedir. Net bir maliyet çıkartabilmemiz için bu etkenleri göz önünde bulundurmanız gerektiğinden öncelikle işe başlayacağınız bölgede ki arazi fiyatlarını net öğrenmeniz maliyet hesabı çıkarmanızı kolaylaştıracaktır.

Tavuk çiftliği kurmak isteyenlerin öncelikle iyi bir tavuk sahibi olması şarttır. Tavuk fiyatları 15 ila 20 TL arasında değişmektedir. Bu fiyat 4 aylık olarak yumurtlamaya yeni başlamış genç tavuklar yarka olarak bilinen fiyatlardır. Bu işe girmek isteyenler bu fiyatlar üzerinden tavuk alabilecekleri gibi daha uygun fiyatlarda da tavuk bulabilirler. Ama sağlıklı olanı tercih etmekte fayda vardır.  Endüstriyel kafes üretiminde genellikle beyaz tavuklar kullanıyor. Son zamanlarda doğal rağbet gördüğü için doğal olarak bilinen kahverengi yumurta üretimi de daha fazla yapılmaktadır.

Tavuk Çiftliği 2019 Maliyet Hesaplamaları

500 tavuk kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti hesaplaması yapacak olursak;

 • 500 adet tavuk alımı için 500 X 18 TL; 9.000 lira,
 • 500 adet tavuk için yıllık yem ortalama; 5.500 lira,
 • Çiftlik tesis kurulumu( Kümes, folluk):  34,884 lira,
 • Elektrik su yıllık:  4.000 liradır.

500 adet tavuk kapasiteli çiftlik giderler toplamı: 53.384 liradır.

1000 Adet tavuk kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti hesaplaması yapacak olursak;

1000 adet tavuk alımı için 1.000X 18: 18.000 TL.

1000 adet tavuk için yıllık yem ortalama: 10.000 TL.

Çiftlik tesis kurulumu (Kümes Folluk):  52,982 TL

Elektrik su yıllık: 5.000 TL. civarındadır.

1000 adet tavuk kapasitesi çiftlik giderleri toplamı: 85.982 TL

2000 Adet Tavuk kapasiteli çiftlik maliyet hesaplaması;

2000 adet tavuk alımı için : 2000X 18: 36.000 TL

2000 Adet tavuk için yıllık yem ortalama: 20.000 TL

Çiftlik Tesis kurulumu( Kümes folluk):  107,498 TL

Elektrik su yıllık: 6.000 TL.

2000 adet tavuk kapasiteli çiftlik giderleri toplamı: 169.498 TL’dir.

Yukarıda açıkladığımız prefabrik tavuk çiftliği maliyetleri, firmaların verdiği ortalama fiyatlar olup, isterseniz konteyner veya prefabrik ev satışı yapan firmalardan hazır prefabrik satın alıp, iç dizaynını kendiniz yaparakta maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. 2. El prefabrik tavuk çiftliği satışı yapılan sahibinden sitesinden 2. el çiftlikleri de inceleyebilirsiniz. Yine 2. el prefabrik ev satışlarını da inceleyebilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Hibe Kredilerini incelemek için Buradan devam edebilirsiniz.

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinslerini öğrenmek için Buradan devam edebilirsiniz.