İnternet alışverişlerinde daha güvenli bir seçenek olan sanal kart, gün geçtikçe daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilen bir ödeme yöntemi. Sanal kart, tıpkı kredi kartı gibi harcama özelliği bulunan, kart numarası, son kullanım tarihi ve güvenlik kodu yer alan bir karttır. Özellikle güvenilmeyen platformlardan yapılan alışverişlerde kullanılıyor. Birçok banka ve finans kuruluşu, müşterilerine sanal kart hizmeti sunmakta.

Anonim bir özelliğe sahip olan bu kartlar, kredi kartlarında olduğu gibi her türlü online ödemelerde kullanılabilmekte. Özellikle güvenilmeyen kaynaklardan yapılacak alışverişlerde, gizliliğe önem veren kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Sanal kartlar bankalar aracılığı ile çıkartılabildiği gibi, bazı kurumlar da bu hizmeti vermekte. Yazımızda bankalardan sanal kart oluşturma, kart avantajları ve kart kullanım süresi ile ilgili olarak bilgi paylaşımında bulunacağız.

Sanal Kartın Avantajları

  • Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi, HSBC, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank gibi ulusal bankalarımız, müşterilerine sanal kart oluşturma imkanı tanıyor. Kimi banka aylık belirli bir kart oluşturma kotası koyarken, kimileri belirli bir adete kadar ücretsiz hizmet veriyor ve bu miktar kullanıldıktan sonra ufak bir komisyon ücreti talep edebiliyor. Kimi bankalar da bu hizmeti tamamen sınırsız ve ücretsiz bir hizmet olarak sunabiliyor.
  • Sanal kart avantajları ele alındığında, oldukça faydalı bir ödeme yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, internet üzerinden bir ürün satın almak istiyorsunuz ve bu ürünün satışının yapıldığı platform hakkında bilginiz yok. Daha önce alışveriş yapmadığınız için bu siteye güvenmiyorsunuz. İşte bu durumda, kredi kartı bilgilerinizi girmektense, sanal kart kullanabilirsiniz. Bu kartlarda isim ve soy isim bilgileri yer almaz ve içerisindeki bakiye kadar harcama yapılabilir.
  • Kartlar oluştururken öncelikle limitini belirlersiniz. Buna göre yalnızca harcama yapacağınız miktar kadar limit oluşturarak, olası kart kopyalanması ve çalıntı gibi durumlar için önlem almış olursunuz. Yani kart bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçse dahi, bakiyenizi tek bir alışverişte kullandığınız için bu size bir zarar getirmeyecektir.
  • Yukarıda belirttiğimiz gibi, sanal kartları oluştururken bir limit belirlersiniz. Bu limiti dilerseniz tek bir alışverişinizde, dilerseniz de birden fazla alışverişte kullanabilirsiniz. Örneğin 300 TL’lik bir limit belirlediniz. Bu limitin 100 TL’sini bir alışverişte, diğer 200 TL’sini farklı bir alışverişte kullanabileceğiniz gibi; tek bir alışverişte 300 TL’lik limitin tümünü kullanabilirsiniz.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur ve Kullanım Süresi Nedir?

Bankaların internet şubelerinden anında sanal kart oluşturabilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra, kartlar menüsünden sanal kartı seçip, limitini belirleyip kartınızı aktif hale getirebilirsiniz. Kartınız oluşturulduktan sonra, bu menüden kart bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Kart numarası ile birlikte, kartın bir son kullanım tarihi de bu menüden size sunulmaktadır. Burada gösterilen son kullanma tarihi sanal kart kullanım süresini gösterir. Görüntülenen süreye kadar kartınızı kullanmazsanız, içerisindeki tüm bakiye, vadesiz hesabınıza veya kredi kartı hesabınıza aktarılır.