Hayaliniz kurduğunuz arabayı istiyor fakat kredi notunuz düşük ve sicilinizde olumsuz bir durum oldu dolayısıyla krediniz çıkmadığı için alamıyorsunuz. Bu durumda senetle araba almak imkansız olmadığınızı sizlere söyleyelim. Üstelik bunun için hayallerinizi ertelemenize bile gerek yok.
Banka kredisi kullanmak istemeyen ,banka kredi notu düşük olan bu sebepten kredi çekemeyenler, bir para birikimi olmayıp peşinatsız araba almak isteyenler gibi birçok sebepten dolayı senetle araba almak daha caziptir. Ülkemizde bazı galeriler kendi bünyelerinde senetle araba satışı yapılmaktadır,fakat bu konuda iki tarafında birbirine güven duyması gerekmektedir. Bu yüzden Türk Ticaret ve Borçlar Kanunu’na uygun tüketici kanunlarına göre taksitli satış sözleşmeleri yapan güvenilir olan kurumları tercih etmelisiniz.

Peşinatsız Senetle Araba Almak

Öncelikle yapmanız gereken güven sorunu yaşamayacağınız önceden araştırdığınız galeriye gitmek ve istediğiniz arabayı beğenmek olacaktır. Peşinat ödemek istemediğinizi satıcıya belirtmeniz gerekmektedir bu peşinat bankaların sunduğu peşinatla karıştırılmamalıdır. Bankadan kredi çekseniz peşinat ödememe lüksünüz yok banka kuralları geçerlidir ama senetle araba alırken karşılıklı güven ve anlaşmak önemli olmaktadır böylece satıcı size peşinatsız senetle araba satışı yapabilir. Peşinatsız senetle araba alma işlemlerinde satıcı sizin adınıza bankadan kredi çeker sizde aylık olarak satıcıya geri ödeme yaparsınız. Finansal olarak güçlü olan satıcılar kendi imkanlarınla size kredi sağlayabilirler. Satıcı sizin adınıza kredi çekmiş ise hem banka faizini hem de %2 oranda kendi faiz oranını komisyon olarak üstüne koyacaktır.Satıcı hem arabadan hemde krediden kar elde edecektir seneti bu şekilde hazırlayacaktır imzaladıktan sonra borçlu konumuna geçersiniz. Peşinat ödemediniz fakat noter masrafı için nakit paraya gerekiyor, 270 TL notere ve 170 TL de rehin parası olması gerekmektedir. Noter işlemleri ve senet işlemleri bittiğinde araba artık sizin olacaktır.