Kredi sicil affı 2019 yılı için resmen yürürlüğe girdi. Bankalara sicil affı için başvurular başladı. Peki milyonlarca borçluyu ilgilendiren kredi sicil affından yararlanmak isteyenler için Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır? ve başvuru şartları neler? Kara listeden çıkmak için öncelikle nereye başvurmak gerekiyor? Daha önce borçlu olanlar sicil affından nasıl yararlanacaklar? Bankalara başvuru yapmak gerekiyor mu? Borçlulara yeniden kredi verilecek mi? İşte Tüm soruların cevapları hizlikredibasvurusu.com’da sizlerle.

Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır? Nasıl Başvurulur?

Sicil affı için başvurular başladı.

KREDİ SİCİL AFFI VE BAŞVURU YÖNTEMİ

Kara listede olduğundan dolayı bankalardan kredi ve kredi kartı alamayan milyonlarca vatandaş için yürürlüğe giren sicil affı yasası çözüm getirecek. Hükumet sicili bozuk olanların bankalardan daha kolay kredi kullanabilmesi için sicil affı yasasını getirdi. Kredi kuruluşlarındaki çeşitli borçlarını kapatmakta zorlanan, aylık taksit ödemelerini zamanında yapamayan ve bu nedenle kredi notu düşük olan ve bankaların kara listesinde bulunan özel ve tüzel kişilerin zaman kaybetmeden bankalara başvuruda bulunarak sicil affından yararlanması gerekiyor. Kredi sicil affı yasası yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde bankalara başvuran özel ve tüzel kişilere bu yasa sayesinde beyaz bir sayfa açılacak.  Peki bankalara niçin başvuru yapılıyor? Tabi ki geçmiş borçların tamamının kapatılması ve borç yapılandırma yapmak için başvuru yapılacak.

Kimler sicil affına başvurabilecek?

Yürürlüğe girdi girecek derken müjde geçen gün twitterdan sayın bakanımız tarafından verildi. Müjdeyi Bakanımız Bülent Tüfekçi verdi. Bankaların kara listesinde bulunanlara sicil affı, yatırımcılara vergi ve harç muafiyeti getiren yasa tasarısı TBMM’ de kabul edildi açıklamasını yapan Bakan başvuruların başlatıldığını resmen duyurdu. Başvuru için herkes yasanın yürürlüğe girmesini dört gözle bekliyordu. Nihayet borçları sebebiyle kara listede olan borçlular bankalara başvuru yapabilecek.

Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalar yürürlüğe giren yasa ile birlikte başvuruları almaya başladı. Bankalara geçmiş borçlarını ödemek ve peşin olarak kapatmak için yapılan başvurular sayesinde kara listede adı bulunan kişilerin borç ödeme gayreti içinde olmasından dolayı kredi notları yükseltilerek kara listeden çıkması sağlanacak ve kara listeden çıkarak sicilleri temizlenecek. 2019 yılında ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan herkes kobi, işletme, tüccar, esnaflar ve özel kişiler karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtları için sicil affından yararlanabilecek.

Sicil affı başvuruları bankalara borçlu olan ve bu nedenle bankaların kara listesinde adı bulunan milyonlarca borçlunun umudu olmuştu yasa yürürlüğe girdi artık kötü sicile sahip olanlar için yasa kredi sorunlarına  çözüm getirecek.

Geçmişte bankalar ile yaşanan olumsuz sıkıntılar nedeniyle kredi alamayan KOBİ ve özel kişiler yasanın onaylandığı ve düzenlemenin hayata girmesi ile bankalardan daha kolay kredi alabilecek.

Sicil affından yararlanma şartları nelerdir?

Sicil affından yararlanmanın şartları ise oldukça basit. Borçlular mutlaka yasa yürürlüğe girdiği tarihten (altı) 6 ay içerisinde borçlarının tamamını ödemesi şartıyla aftan yararlanmış olacak. Borcun tamamını peşin olarak ödeyen kişiler haricinde borç bakiyesini toplamını kapatmak için ödeme gücü olmayan özel kişi ve kobiler yine altı ay içinde bankalara başvuru yaparak borçlarının yapılandırılmasının talebinde bulunarak borcu 6 ay içinde faizi ile birlikte kapatarak aftan yararlanabilecek.

Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalara borç ödeme gayretinde bulunan borçluların banka nezdinde bu gayretleri sebebiyle isimleri kara listeden çıkarılacak. Yani borcunu ödemek için bankalara başvuru yapan kişilerin borçlarını kapatma başvurusunda bulundukları için kredi notları yükseltilecek. Bilindiği gibi kişilerin kredi notlarına dair bilgiler KKB de yani Türkiye Bankalar Birliği risk merkezinde kayıtları tutuluyor. Bankalar KKB kayıtlarını dikkate alamayabileceği de konuşuluyor. Bu durumda bankalar kendi kayıtlarını dikkate alacak ve bankalar mecburi olarak kredi notlarını yükseltmek zorunda kalmayacak yani bankaları zorunlu olarak kişilerin kredi notları bakmak için KKB kayıtlarını dikkate almayacakları yasa ile zorunlu hale getirilmedi. Bankalara borçlarını kapatarak 6 ay için kara listeden çıkmayan kişiler ise bu durumda bankalara durumlarını kontrol ettirmeleri başvuru yapmaları gerekiyor. Geçmişteki tüm borç bakiyesi peşin olarak tamamen ödeyenler veya faizi ile birlikte 6 ay süreli yeniden yapılandıranlar kredi sicil affı sayesinde kara listeden çıkacak.

Kredi sicil affı yasası neler getiriyor?

Bankalardan kredi ve kredi katı borcunu zamanında ödemeyen ve günlerini aksatan kişilerin borç tahsilleri eğer 3 ay içinde ödenmediği tespit edilirse bankalar borcun tahsili için gerekli resmi işlemleri başlatabiliyor. 3 ay içinde yani 90 gün boyunca borç ödemediğiniz tespit edildiğinde banka borcun tahsili için yasal takip işlemi başlatarak banka avukatına gönderilerek işlemler başlatılıyor. Yani kişiler yasal takibe düştüğü andan itibaren isimleri kara listeye alınıyor. Kara listeye giren kişiler bankalardan 5 yıl boyunca tüm bankacılık hizmetlerinden mahrum kalıyor Ne bir kredi başvurusu kabul ediliyor ne de kredi kartı başvuruları onaylanıyor. Başvuruları 5 yıl içinde hiçbir şekilde kabul edilmeyen milyonlarca borçlu için yasa büyük bir umut oldu. Yasadan yararlanmak için şartları yerine getiren özel ve tüzel kişiler af sayesinde 5 yıl bekleme süresinden muaf oluyor ve istediği zaman bankalardan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı açtırabiliyor tüm bankacılık hizmetlerinden yararlanabilmesi için önü tamamen açılmış oluyor.

Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kara listeden çıkanlar bu süre içinde kredi kullanarak bankalara borçlarını zamanında ve düzenli olarak ödeme yaptıklarında kredi notları yükseltilerek bankalara kredi için başvuru yaparak kolaylıkla kredi alabilecek.

Bankalara Kredi Affı Başvurusu yaparak yasa ile kara listeden çıkan özel kişi ve tüzel kişilerin kredi notlarının yükseltilmesi ve 5 yıl bekleme süresinden muaf olması ile bu yıl verilecek devlet destekli kredi ve farklı kredi kampanyalarından yararlanabilmeleri kolaylaştırıldı. İsteyen herkes bu yıldan itibaren bankalardan istediği kredi için başvuru yapabilecek.

SİCİL AFFINDAN KİMLER YARALANACAK

  • Kredi sicil affından 6 ay içerisinde tüm borcunu kapatanlar,
  • 6 Ay içerisinde borçlarının tümünü ödemek için yapılandırma kredisi kullanan müşteriler,
  • Banka tarafından kara listeye düşmelerine sebep olan borçları yapılandırılanlar,
  • Borcunu ödemiş olmasına rağmen 5 senelik süre nedeniyle halen kara listede olanlar faydalanacak.

SİCİL AFFI BAŞVURUSU NEREYE YAPILACAK?

Henüz bankalara yapılacak başvuru ile ilgili bir mevzuat yayınlanmadı ancak, kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte tüm bankaların kanun gereğince işlem yapmaları gerekiyor. Yani vatandaşlar kanun hükümlerini ileri sürerek, bankalara yeniden yapılandırma ve borç kapatma başvurusu yapabilecekleri gibi, kredi sicil affı ile ilgili sicil temizleme ve kara listeden çıkma taleplerinde bulunabilirler.

27 ŞUBAT 2018 tarihinde yürürlüğe giren Kredi Sicil Affı Başvurusu yapabilir, sizde borçlarınızı yeniden yapılandırabilir, hatta 2019’de esnafa verilecek olan 50 bin faizsiz KOSGEB kredisinden yararlanmak için başvuru yapabilirsiniz.

Geçtiğimiz dönem kredi kartlarının borçlarının 72 aya kadar taksitlendirilmesi için mevzuat Resmi Gazete’de yayımlandı. Mevzuat metnine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.