Göz kusur ve problemleri, yaşam standartlarını olumsuz yönde etkileyen sağlık sorunlarından biridir. Görme problemleri, katarakt ve renk körlüğü önemli sağlık sorunlarındandır. Özellikle ehliyet alma esnasında sıkıntı veren konuların başında renk körlüğü rahatsızlığının varlığı önem taşır. Göz problemlerinin tamamı devlet hastaneleri tarafından muayeneye imkan tanınan rahatsızlıklar arasında bulunur. Göz problemleri, devlet hastanelerinde tedavi tektik ve ameliyat işlemleri yapılarak tedavi edilen sağlık problemleridir. Devlet hastanelerinde yapılan her türlü tetkik, ameliyat ve tedavi ücretsiz olarak yapılır. Tedavi sonrasında doktor hastalara gözlük, lens veya farklı bir reçete eder. Hasta olan kişinin SGK veya buna bağlı olan bir sağlık güvencesi olması koşuluyla, bu reçetenin belli bir kısımlık oranı devlet tarafından karşılanır.

Devlet Lens Ücretini Karşılıyor Mu?

Devlet hastanelerinde göz muayenesi olan kişilere reçete edilen tüm gözlük ve lens gibi ürünlerin belli oranlık tutarı devlet tarafından karşılanır. Bu uygulama renk körlüğü için verilen lens için de geçerli bir uygulamadır. Ancak devletin bu parayı uygulaması birtakım kurallara bağlıdır. Reçetenin devlet hastanesindeki uzman doktor tarafından yazılmış olması gerekmektedir. Kişinin sağlık güvencesinin olması da reçete tutarının devlet tarafından ödenmesinin kurallarından biridir. Hasta olan kişinin reçete edilen bu ürünle hayat şartlarının iyileştirilmesi amaçlandığından devlet bu ürünlerin bedelini ödeyerek, hastalara katkı sağlamayı hedef alır.

Devlet Lens Ücretinin Ne Kadarını Karşılıyor?

Devletin lens gibi yüksek fiyatlı reçeteli ürünlere ödediği katkı payı her yıl için değişiklik gösterir ve bu bedel Sağlık Bakanlığınca tespit edilerek resmi gazetede yayınlanır. Sigortalı kişiler ve hak sahibi olan kişiler için iki yılda bir olmak üzere gözlük ve lens değiştirme, yenileme hakları vardır. Optikçilere reçete ile müracaat yapıldığında tüm gözlük veya lens çeşitlerinden seçmek mümkün değildir. Devletin ücretini ödediği gözlük ve lens modelleri farklıdır. Süsten ve gösterişten uzak olan bu ürünler daha uygun fiyatlı ürünlerden oluşan ancak kullanışlı ürünlerdir. Devletin hak tanıdığı bu ürünleri kullanmak istemeyen kişiler, diğer gözlük veya lens çeşitlerini tercih ettiklerinde, devletin verdiği tutarla diğer lens veya gözlük modeli arasındaki farkı ödemek zorunda kalır.