Kanatlı yetiştiriciliği üzerine bir işletme sahibi iseniz ana gideriniz elbette yemdir. İlaç, işletme ve çalışan gibi kalemlerde bunun içine eklenince işletmenizin toplam gideri oldukça yükselmektedir. Bu sebeple et ve yumurta tavukçuluğu yapan firmalar güncel yem fiyatları hakkında titiz bir araştırmaya girişmektedir. Kilogram ve ton bazlı alınan bu ürünün fiyatında ufak değişiklikler toplam maliyeti ciddi derecede etkilemektedir. Şöyle ki bu kalemde 1-2 TL oranında bir değişim çiftliğin kapasitesine göre bazı durumlarda diğer giderleri (ilaç, çalışan) karşılamaktadır. Hal böyle olunca ufak hesaplarla işletmeler kâra  geçmektedir. Bizde sizler için Tavuk Yem Fiyatları 2019 Güncel Fiyatlarını araştırdık.

Tavuk Yemi Nelerden Meydana Gelir

Kanatlı yetiştiriciliğinde yem hayvanın verimine etki eden ana faktördür. Yem içerisinde ki;

  • Karbonhidratlar
  • Kompleks karbonhidratlar
  • Azotlu maddeler
  • Lipidler
  • Enzimler
  • Vitaminler
  • Madensel maddeler
  • Su

kanatlının başta sağlıklı bir şekilde yaşaması sonrasında ise et ve yumurta üretimini için alması gereken ana bileşenlerdir. Bu bileşenlerin oranında ufak değişimlerle hayvanın et ve yumurta üretimi şekillenmektedir. Yem oranları ve türleri her tavuk cinsinde aynı etkiyi göstermese de bu etki gözle görülür değildir. Yüksek verimli tavuk yemleri kırık buğday, mısır, soya tohumu, ezilmiş arpa, kepek gibi hububatlardan meydana gelir. Tavuk çiftliklerinde hayvanlar kapalı ortamda bulunması sebebiyle doğadan alması gereken bir çok vitamin, mineral ve enzimden yoksun kalır. Bu enzimlerin alınamayışı hayvanlarda hastalık ve ölüm gibi sonuçlar doğurur. Bu sebeple hayvanların yemi doğadan alabileceği tüm besin elementlerini içermek zorundadır. Salma tavukçulukta ise hayvan ihtiyacı olanı bulunduğu ortam eğer müsaitse alır. Yinede bu işletme türünde de yem önemlidir.

serbest gezen tavuk

Tavuk Yemi Depolama Yöntemleri

Kanatlı işletmelerinin ana gideri olan yem çok kolay nem alıp bozulan, böceklenen bir besin türüdür. Hiç bir işletme tonlarca tavuk yeminin heba olmasını istemez. Bu sebeple yem firmalarından alınan yem mutlaka kontrol edilmeli firmanın yemi saklama ortamı kontrol edilmelidir. Çiftliğinize getirdiğiniz yemi rutubetten, haşerelerden uzak kuru bir ortamda muhafaza etmeniz gerekmektedir. Yemin bulunduğu ortamda rutubet bulunuyorsa Mikotoksinler tüm yeme yayılmaya başlar. Mikotoksinler, çeşitli mantar türleri tarafından sentezlenen, insan ve hayvanlara etki ettikleri zaman, latent, akut veya kronik karakterde zehirlenmelere neden olan kimyasal maddelerdir. Mikotoksin terimi mantar anlamına gelen myco ve zehir anlamına gelen toxin kelimelerinin bir araya gelmesinden türemiştir. Mikotoksin oluşturan mantarlar dünyanın her tarafında yaygın şekilde bulunurlar. Hububatıne harmanlama, depolama, taşıma ve hazırlanması sırasında özellikle ısı ve rutubet mantarların yayılmasına uygun ortamı oluşturduğu zaman, tarım ürünleriyle bunlardan hazırlanan yem ve besinler mantarların istilasına uğrayarak mikotoksinlerle kolayca kaplanabilirr. Bu kirlenmelerin doğurduğu olayların hayvanlarda özellikle farkına varılmadan seyretmesi, ayrıca, gerek hayvan sağlığı ve ekonomik işletmecilik yönünden önü alınamaz zararları meydana getirebilir.

mikotoksin

Tavuk Yemi 2019 Yılı Fiyatları

Pro Köy Tavuğu Yumurta Yemi 30 KG=85 TL

Bu ürün tavuklarınız yumurta üretimini desteklemektedir. Bu ürünle tavuklarınız 18 haftalık olduktan sonra günlük 100-115 gram olarak beslemelisiniz. Pro köy tavuğu yeminde hayvanın ihtiyacı olan protein, aminoasitler, kalsiyum, fosfor ve linoleik asit miktarları özenle ayarlanıp yumurta sayısını ve kalitesini artırmaktadır.

Anka Sadova (303) Köy Gezen Tavuk Yumurta Yemi (2.Dönem) 25 KG= 85 TL

Bu ürün süs tavuklarına özel olup bitkisel ağırlığı ile tavuklarınızın dengeli ve sağlıklı beslenmesini sağlar.

Cp Gezen Tavuk Pelet Yem (5254) 25 KG= 79.90 TL

Tecrübeli bir marka olan CP Yem’in pelet tavuk yemini işletmenize gönül rahatlığı ile sokup kullanabilirsiniz. Bu ürün yumurta tavukçuluğu için harmanlanmış olup 40 haftaya kadar dönemde kullanabilirsiniz.

Proyem Köy Tavuğu Yumurta Yemi 2  50 KG= 149,90 TL

Pelet yem olan Proyem Köy Tavuğu Yumurta Yemi 2 40 haftadan sonra kullanılmalıdır. Yine bir yumurta yemi olan bu ürün 18 haftalık yaştan sonra günde 100-115 gram şeklinde tavuklarınıza verilmelidir.

Tavukçuluk Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları 2019 yazısı için tıklayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Summary
Tavuk Yem Fiyatları 2019 Güncel Listesi
Article Name
Tavuk Yem Fiyatları 2019 Güncel Listesi
Description
Pro Köy Tavuğu Yumurta Yemi 30 KG=85 TL Anka Sadova Köy Gezen Tavuk Yumurta Yemi 25 KG= 85 TL Cp Gezen Tavuk Pelet Yem 25 KG= 79.90 TL Proyem Köy Tavuğu Yumurta Yemi 50 KG= 149,90 TL
Author
Publisher Name
hizlikredibasvurusu
Publisher Logo