Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ile Bankadan Para Çekilebilir mi ? ATM ve banka şubelerinden para çekmenin birçok yolu vardır. Özellikle son dönemlerde teknolojinin ve cep telefonlarının hayatımızın merkezinde yer almasıyla birlikte bankacılık işlemleri de bir hayli kolaylaştı. Bankaya gitmeden bir çok işlemimizi oturduğumuz yerden yani internet bankacılığı ve bankamızın mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Peki TC Kimlik ile para çekme nasıl olur? ve TC Kimlik no ile para çekebilir miyiz? bunun cevabı yazımızın devamında..

TC Kimlik ile para çekme

Bildiğinizin aksine, TC kimlik numaramız ve kimliğimiz yanımızda ise, banka kartımız olmadan bankadan para çekebiliriz. Yani yakınımızda bulunan banka şubemize giderek, kimlik bilgilerimiz ile hesabımızdan dilediğimiz tutarı çekebiliyoruz. Ancak banka çalışanları sizden kimlik kartı görmek isteyeceklerdir. Kimlik kartınız yanınızda olmadan para çekmeniz mümkün olmayacaktır.

Bankacılıkla ilgili işlemlerimizi para çekme, yatırma ve ödeme işlemlerini, ATM’lerden de bu işlemi yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ATM yanına geldiğinizde, ATM’lerin işlemlerinizi gerçekleştirmek üzere size ssisteminde bulunan menüleri gösterecektir. Türkçe kartsız işlemler menüsünden TC Kimlik bilgileriniz ile para transferi yapabilir ve hesabınıza gelen parayı çekebilirsiniz. Bankanız bu işlemleri yapabilmeniz ve para çekebilmeniz için sizden ek bilgiler isteyerek işlemleri doğrulamak isteyecektir. Örneğin, parayı çekerken bankanın sisteminde kayıtlı bulunan cep telefonuna doğrulama kodu içeren SMS gönderip bu işlemi doğrulamanızı isteyebilir.  Bu sebeple Cep telefonunuzu yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Telefon ile gönderilen parayı kartsız çekme

Artık günümüz teknolojisinde cep telefonumuz üzerinden de para transfer işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerin adı CepBank ve Cebe Havale olarak biliniyor. Cebimize gelen parayıda kartsız olarak TC Kimlik numaramız ve telefonumuza gelen SMS şifresi ile çok kolay bir şekilde çekebiliriz. Cebe Havale işlemleri normal para transferi ile aynıdır.

Yani sonuç olarak Hesap kartınız yanınızda olmadan, ATM ve Banka şubelerinden para çekebilirsiniz. Bankanız sizden sadece telefon üzerinden SMS doğrulaması gibi ek yöntemlerde doğrulama yapmanızı isteyebilir. Ancak bazı durumlarda ve bazı bankalarda hesap kartınız yanınızda olmayınca ATM’den kartsız para çekme işlemi yapmanıza müsaade etmemektedir. Bu sebeple çalışmış olduğunuz bankanın internet sitesinden ATM işlemlerini inceleyerek bu şekilde para çekmenize izin verip vermediğini kontrol ederek bilgi sahibi olabilirsiniz. Cep Bank işlemleri ise tamamen kartsız olarak yapılmaktadır.