Banka kredileri ihtiyaçlara yönelik olarak farklı miktarlarda verilmektedir. Bu krediler tutarlarına göre değişik isimler ve kategoriler altında sınıflandırılır. Konut kredileri kendi evinin sahibi olmak isteyen kişilere verilmektedir. Konut kredisi alabilmek için evin krediye uygun olması ve değerinin tespit edilmiş olması gerekir. Krediye uygun her daire için kişilerin bankalardan konut kredisi alma şansı olabilmektedir. Konut kredisi almanın bir diğer şartı da kişilerin bu krediyi ödeyebilecek maddi gücünün olduğunun belgeler ile kanıtlanmasıdır.

Sahip olunan gayrimenkuller, banka hesap bilgileri ya da hali hazırda çalışan kişiler için aylık gelir durumunu gösteren belge kredi alırken istenen belgelerdendir. Bankalardan verilen en yüksek limitli kredi olan konut kredisi evin değerine göre belirlenmektedir. Bankalar ev üzerinde incelemeler ve kıymet takdirlerini yaparak ev için verilebilecek maksimum kredi miktarını belirlerler. Dolayısı ile kredi başvurusunda bulunmadan önce ortalama bütçe belirlenmeli ve bu bütçeye uygun olan ev bankaya bildirilmelidir. Konut kredisine başvurmak ise banka şubeleri, internet bankacılığı ya da banka müşteri hizmetleri yolu ile yapılabilmektedir.

Telefonla Kredi Başvurusu

Telefon yolu ile çalışmak istediğiniz bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayabilir ve konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için öncelikli olarak o bankanın müşterisi iseniz müşteri bilgileriniz, değil iseniz de kimlik bilgileriniz istenmektedir. Kimlik bilgileriniz doğrulandıktan sonra kredi alıp alamayacağınızı belirleyen kriter ise kredi puanınızdır. Bankacılar tarafından on line olarak görüntülenebilen bu puan ne kadar yüksek sizin için o kadar iyidir. Kredi puanınız ile ilgili bir sorun yaşanmaması durumunda başvurunuz telefon üzerinden kabul edilmektedir. Başvuru yaparken almayı düşündüğünüz ev ile ilgili teknik bilgiler da banka müşteri temsilcisine aktarılmalıdır.

İnternet Kredi Başvurusu

Hem telefondan hem de bilgisayar üzerinden yapılabilecek bir başvuru çeşidi de on line başvurudur. Online başvuruda o bankanın kayıtlı müşterisi iseniz internet bankacılığı uygulamasını akıllı telefonunuza indirerek de giriş yapabilirsiniz. O bankanın müşterisi değilseniz de internet şubesi üzerinden direkt başvuru ekranına başvurabilirsiniz. Başvuru yaparken almak istediğiniz kredi tutarını girebilir, vade aralığını seçerek aylık ödeme miktarlarınızı da yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz. Krediniz onaylandığı zaman size verilen tutar, tanımlanan vade sayısı ve alacağınız faiz oranı gelir durumunuza ve kredi notunuza göre değişmektedir.

Almaya hak kazandığınız krediler için ödemeler size o bankanın en yakın şubesinden yapılmaktadır. Yine telefonla başvuruların kabul edilmesi durumunda istenen kredi belgeleri en yakın banka şubesindeki müşteri yetkilisine teslim edilmeli ve kredi ile ilgili geri kalan işlemler şubede bireysel olarak yapılmalıdır. Konut kredisi başvurusunda satın almayı planladığınız evin ya da evlerin krediye uygun olması şartı mevcuttur. Kredilerin sonuçlanma süreci telefon yolu ile çok daha hızlı olmaktadır ve olası reddedilme durumunda yeni evraklar ile başvuru sürecini tekrar başlatmak da mümkündür.