TİGEM’den küçükbaş hayvancılık için destek verilmesi TİGEM ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğü arasında Genç Çiftçi Projesi protokolünün imzalanmasıyla resmileşti. İmzalan protokole göre, TİGEM de küçükbaş hayvan dağıtımında genç çiftçilere destek sunacak. 2017 ve 2018 yıllarında sunulan destek, 2019 yılında da TİGEM tarafından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tespit ettiği hibe desteği almaya hak kazanan kişilere küçükbaş ve büyükbaş hayvan temini ile olacak.

TİGEM Küçükbaş Hayvan Desteği 2019

Genç Çiftçi hayvan dağıtımı 2019 yılı için 300 baş küçükbaş hayvan dağıtımın TİGEM tarafından yapılması olarak belirlenmiştir. Proje dahilinde TİGEM, Ziraat Bankası aracılığıyla çiftçilerin sözleşme imzalamasını ve sözleşme dahilinde 300 koyunun ücret dahilinde çiftçilere satılmasını sağlayacaktır. Kurum, hayvanların bakımı, beslenmesi ve de sağlıkları için gerekli olan harcamalar için genç çiftçilere avans verecektir. Koyunlardan doğacak kuzuların alımı da yine TİGEM tarafından garanti edilecektir. Kuzuların taban alım fiyatı ise TİGEM tarafında belirlenecektir. Tigem 300 koyun başvuru formu TİGEM’in internet sayfasından ya da e – devlet üzerinden doldurulacaktır.

TİGEM Küçükbaş Hayvan Projesi Hakkında

Küçükbaş hayvan projesinden yararlanmaya hak kazanan üreticilere, proje kapsamında bakım ücreti ve de sigorta bedeli avans olarak verilmektedir. Sözleşme dahilinde sunulan destekte, yetiştiricilerin kendi işletmelerinde TİGEM tarafından hayvan yetiştiriciliğine dair eğitim de sunulmaktadır. Koyunların sütten kesilmesinden sonra kuzular TİGEM tarafından alınmakta ve masraflar düşülerek, üreticinin hak ettiği bedel ödenmektedir. Bununla birlikte yetiştirici, üretilen tüy ve süt ücretlerini de kendisi alır.

Tigem 300 Koyun projesi kapsamında, üreticilerin koyunları için yaptığı TARSİM sigortası da ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bakanlık desteği ile sigorta ücreti alınmaz. Projenin esas amacı 8 yılın sonunda dişi küçükbaş hayvan sayısının toplamda 5 milyona ulaşmasını sağlamaktır. Dolayısıyla 300 baş küçükbaş hayvanın verileceği projede, toplamda 500 bin baş anaç küçükbaş hayvan dağıtımı yapılacaktır. Hedef, 8 yıl içinde et, süt ve yün üretiminde yüksek verim elde etmektir.

300 Koyun Projesinde Çiftçiye Sunulan Olanaklar

300 damızlık koyun almaya hak kazanan ailelere, sigorta ve maaş desteği de sunulacaktır. Başvuru sahibi genç çiftçi, projeye katılmaya hak kazandığında asgari maaş almaya da hak kazanmış olur. Bununla birlikte koyunların veterinerlik hizmetleri de tamamen ücretsiz olacaktır. Koyunların yem ihtiyaçları da yine devlet tarafından karşılanır.

Kredi şeklinde Ziraat Bankası aracılığıyla sunulan desteğin geri ödemesi, koyunların yavruları doğduktan sonra başlar. Çiftçi, doğan yavruları ister devlete isterse de kendi olanaklarıyla başka kişilere satabilir. 300 damızlık koyunun geri ödemesi bu şekilde yapılır. Devlete yapılacak satışlarda fiyat garantisi verilir. Bu da çiftçinin hiçbir şekilde zarar etmemesini sağlamaktadır.

300 Koyun Projesine Katılım Şartları

Tigem 300 koyun başvuru işlemleri için birtakım şartlar aranmaktadır. İlk ve en önemli şart, başvuru yapacak kişinin köyde çiftçi olma zorunluluğudur. Diğer şart ise; 300 koyunun verilmesi için devlete köyde var olan arazinin ipotek olarak gösterilmesidir. Bu iki şartı sağlayan herkes, 300 koyun projesine katılabilir. Bununla birlikte başvuru yapacak çiftçilerdeki aşağıdaki kriterler aranacaktır. Bu kriterler;

  • Çiftçinin üretim yapacağı mera alanı,
  • Kaba yem üretip üretemediği,
  • Kendisinde var olan hayvan sayısı,
  • Başvuru yapan çiftçinin cinsiyeti ve de yaşı, (Bu noktada başvuru yapan çiftçinin genç olması çok önemlidir)
  • Hayvanların korunacağı barınağının olup, olmadığı,
  • Başvuru döneminde de hayvancılıkla uğraşıp, uğraşmadığıdır.

Doldurulan başvuru formuyla birlikte bu kriterler de göz önüne alınarak bir değerlendirme yapılır. 2019 yılı başvuru sonuçları ise buradan açıklanacaktır. Sonuçlarla ilgili sizde haberdar olmak istiyorsanız aşağıda ki formlardan ad soyad, telefon ve mail adresinizi bize bırakınız.