Farklı bankalarda bulunan kredi, kredi kartı, ek hesap gibi borçların takip edilmesi çoğu banka müşterisi için oldukça zordur. Bu zorluk, her borcun hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihinin bankadan bankaya, üründen ürüne değişmesinden meydana gelir. Borçlarımı tek bir bankada, tek bir borç olarak ödeme imkanım var mı sorusunun cevabı bu durumdaki kişiler için önem taşır.

Borçlarımı Tek Parça Haline Getirip Ödemek İstiyorum

Farklı veya aynı bankada birden fazla borcunuzu tek çatı altında toplayıp ödeme yapmanız mümkün. Kişilerin bankalardaki farklı borçlarını tek çatı altında birleştirme imkanı sunan bankalar bunu iki yolla sağlamaktadır. Bunların ilki aynı bankanın farklı borçlarının tek borç olarak birleştirilmesi yani kredi yapılandırma işlemidir. Yeniden yapılandırma ile tek bankada bulunan farklı kalemlerdeki kredi, kredi kartı ve diğer borçlarınızı tek bir kredi ile kapatmanız mümkün. Banka borçlarını tek çatı altında toplamanın diğer bir yolu refinansman olacaktır. Refinansman, farklı bankalarda bulunan borçlarınızı tek bir bankada tek bir borç haline getirilmesini sağlayan işlemdir.

Refinansmanın Avantajları Nelerdir?

Tüm bankalardan talep edilebilecek refinansman, borçlarınızı tek bir borç haline getirip ödemenizde kolaylık sağlamakla beraber daha birçok avantaj elde etrmenizi sağlar. Bu avantaj kredi ürünlerinde daha çok ön plana çıkar. Örneğin yüksek faiz oranı ile alınmış bir kredinin, faiz oranı üzeirnden alınmış kredi/krediler, daha düşük faiz oranı ile kapatıldığında faiz avantajı sağlanmış olur. Bankalara borcu olanlar, refinansman yapacakları zaman faiz oranlarına dikkat ederek bu avantajı sağlayabilirler.

Kredi Refinansman Nasıl Yapılır 

Refinansman yapmak isteyen kişiler, öncelikli olarak hangi bankada ne kadar borcu var bu bilgileri sağlıklı bir şekilde belilemelidir. Çünkü refinansmanı ile tüm borçların tek bir borç olması amacıyla yapılmaktadır. Toplam borç verilerinizle refinansman talebinde bulunulacak bankaya müraacat edilmelidir. Bankanın ilgili departmanı, borçlarınızı kapanmasını sağlayacak tutarı hesap eder ve refinasnmanla ilgili detayları ortaya koyar. Gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra kar zara durumunu gözden geçirmek mümkün. Kredi refinansman hesaplanırken toplam borç, ödenmiş borç, çekilecek kredinin faiz oranı, yeni kullanacağız kredi faiz oranı gibi değişkenler mutlaka hesaplanır. Bu veriler ışığında kredi refinasnmanı için banka uygun bir ödeme planı oluşturarak borçlarınızı tek borç haline getirmenizi sağlamış olur.

Refinansman hem farklı borçların tek çatı altında toplanmasını, ödeme takibinin daha rahat ve kolay yapılmasını sağlayacaktır. Her bir borcun bankalardaki kredi notuna doğrudan etki ettiği düşünüldüğünde, refinansman yapmanın size kredi notu düzeltme avantajı sunduğunu da bilmeniz gerekir. Kredi notunun bankacılık ürün ve hizmetlerini kullanma konusunda önemli bir veri olması, gerek yapılandırma gerekse refinansman avantajlarının mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koyar. Bankalarla küçük te olsa farklı borçlarınızı aksatmanız nedeniyle aranız açılmasın. Refinansman ile borçlarınızla ilgili vakti geldi taksiti ödeyemem korkusunu ortadan kaldırmanız mümkün.