Bankaların kredi kartı imkanlarından faydalanmak isteyen fakat kart aidatı ödemek istemeyen tüketicilerin dikkat etmeleri gereken birkaç husus vardır. Bankadan kart talebinde bulunan müşteri kart aidatı ödemek istemediğini mutlaka belirtmelidir. “Kart aidatı olmayan kart” talebinde bulunmalıdır. Bu talebe rağmen banka tarafından kart aidatı kesilirse tüketici bankaya itiraz edebilir. Eğer bankayla bu sorun çözülmemiş ise; tüketici hakem heyetine başvuru yapılabilir. Bu şekilde yaşanan sorunların birçoğunun tüketici lehine sonuçlanmakta olduğu gözlenmiştir.

Yıllık Kart Aitdatı Ödemek İstemiyorum

Yargıtay’ın aldığı son karara göre; bankalar gördükleri hizmetin uygun bir karşılığını istemek hakkına sahiptir. Kredi Kartı hizmetinin banka için riski bulunduğu gibi bir maliyeti de bulunmaktadır. Bankanın bu maliyeti kredi kartı kullanıcılarına yansıtması doğaldır. Aynı zamanda; “kredi kartı kullanan tüketici banka ile sözleşme yapmakta serbest olduğu gibi kredi kartı hizmeti sözleşmesini de devam ettirmek zorunda değildir.” şeklinde eklemektedir.

Buradan yola çıkarak; kartı alırken ödemeyi kabul ettiğiniz bir aidat söz konusu ise aidatı ödemek zorunluluğunuz bulunmaktadır. Çünkü sözleşme gereklerinden biridir. Ödemek istemiyorsanız kart sözleşmenizi feshedebilirsiniz. Yasal anlamda herkes istediği sözleşmeyi yapmakta özgür olduğu kadar yapmak istemediği bir sözleşmeyi devam ettirmek zorunda değildir. Fakat kartı alırken böyle bir aidatı kabul etmediğiniz halde, adınıza “yıllık üyelik bedeli” adı altında faturalanmışsa yukarıda bahsedilen süreçleri takip ederek hakkınızı arayabilirsiniz.

Alınan kredi kartı aidatının banka tarafından geri ödenmesi mümkün mü?

Tüketici lehine yönetmelikte birçok madde olmasıyla birlikte yeni yönetmeliğe göre hakem heyeti artık sözleşme şartlarına ve yönetmeliğe uyulduğu sürece banka lehine de karar verebilmekte. Yani bu durumda yönetmeliğe uygun davranan bir bankanın üyelik bedeli veya kredi kartı aidatı iade etme zorunluluğu ortadan kalkmış oldu.

Sözleşme şartları kapsamında bankalar kendi inisiyatifleri ile aldıkları aidatı iade edebilirler veya ödeme zamanını erteleyebilirler. Tamamen müşterileri ile uzlaşma şekillerine kalmış bir durumdur.

Bankaların aidat talep edemeyeceği durumlar nelerdir?

  • En az 180 gün süreyle hareketsiz kalan kredi kartları için (aralıksız olacak) talep edilemez,
  • Sanal kredi kartları için talep edilemez,
  • Henüz kullanılmamış, borçlandırıcı nitelikte ilk kullanımı gerçekleşmemiş kartlar için aidat talep edilememektedir.