Ülkemizdeki bankaların sunmuş olduğu banka kartları ve kredi kartları sahipleri, yurtdışına çıktıklarında “yurtdışında kredi kartı kullanılır mı” sorusunu merak ediyor. Yurtiçinde olduğu gibi, yurtdışında da bu kartları kullanmanız mümkün. Fakat yurtdışı harcamalar ekstrelere nasıl yansıtılır, döviz harcamaları nasıl değerlendirilir, hangi pos cihazlarından alışveriş yapmak mümkün oluyor, tüm bu sorulara yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

Visa ve Mastercard Logosu Bulanan Kredi Kartlarıyla Yurtdışı Alışverişler

Tıpkı ülke içinde olduğu gibi, yurtdışında da üzerinde Visa ve Mastercard logosu olan kartlar ile güvenle işlem yapabilirsiniz. Yaptığınız işlemleri internet bankacılığında giriş yaparak ekstrenizde görüntüleyebilirsiniz. Yurtdışında kredi kartı ile yapılan alışverişlerin özelliklerini şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Ülke dışında tüm noktalarda, Visa ve Mastercard logosu yer alan banka kartları ve kredi kartları ile bu logoları taşıyan POS ve ATM cihazlarından güvenle işlem yapılabilmektedir.
  • Eğer banka kartınız yalnızca yurt içi harcamalar için aktifse, banka müşteri hizmetlerini arayarak, kartınızı yurtdışı alışverişler için açtırabilirsiniz.
  • Yurtdışı e-ticaret sistemlerinde, bu kartların kullanımı mümkün değildir. Fakat, banka müşteri hizmetlerini arayarak yurtdışı e-ticaret siteleri için aktifleştirebilirsiniz. Bu hizmeti tüm banka kartları sunmamaktadır ve detaylı bilgiyi yalnızca banka çağrı merkezinden alabilirsiniz.
  • Bankanın çağrı merkeziyle iletişime geçip, ekstrenizi yabancı para birimi baz alınarak değerlendirmek istediğinizde, yurtdışı harcamalarınızı son ödeme tarihine kadar, yabancı para birimi olarak ödeyebilirsiniz. Şayet yurtdışı harcamalarınızı son ödeme tarihine kadar ödemezseniz, sonraki hesap kesim süresinde, banka yabancı döviz kuru esas alınarak TL’ye çevirir. Böylelikle hesap kesim tarihi geldiğinde ödemelerinizi TL olarak yaparsınız.
  • Yurtdışında son ödeme tarihi geçen ödemelerde, yurtdışı kullanımına karşılık gelen harcamalar, ödemenin yapıldığı güne kadar değerlendirilir. Böylelikle döviz alış kuru esas alınarak TL’ye çevrilir ve banka müşterisi TL tarafında aktarılan yabancı para birimi borcundan mahsup edilir. Eğer fazla bir ödeme miktarı söz konusu olursa, fazla yatırılan kısım yabancı para birimi olarak bakiyenize aktarılır.
  • Yurtdışı banka veya yetkili herhangi bir kuruluşa üye olup, uluslararası havayolları, Free Shop’lar ve benzeri yerlerde yapılan harcamalar, mal ve hizmet alımları, uluslararası kurallar gereği Dolar olarak değerlendirilir. Harcama birimi TL olsa dahi, yine de Dolar olarak yansıtılır.

Yurtdışında Yapılan Harcamalar Hangi Para Biriminde Ekstreye Yansıtılır?

Ülke dışındaki harcamalarınızdan doğan borçlarınız, ekstrenize TL olarak yansıtılmaktadır. Yurtdışı harcamalarınız kartlı ödeme kurumları tarafından Dolar bazında gönderilmektedir. Fakat işlem kaydının bankaya ulaştırılmasını takiben, banka bu süreçte en yüksek Dolar kurunu baz alır ve işlemi TL’ye çevirerek yansıtır.

Eğer yurtdışı harcamalarını TL değil de, Dolar cinsinden ödeme talebinde bulunmak isterseniz, internet bankacılığı veya bankanın çağrı merkeziyle iletişime geçerek, yabancı para birimine çevirebilirsiniz.