Covid-19 İşe Devam Kredisi - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  490,30
  % 1,42
 • AMERIKAN DOLARI
  7,9382
  % 1,56
 • € EURO
  9,3958
  % 1,37
 • £ POUND
  10,4049
  % 1,21
 • ¥ YUAN
  1,1885
  % 1,15
 • YARIM ALTIN
  1.583,40
  % 1,16
 • BITCOIN
  103095,177
  % 6,27
 • BIST 100
  1.202,99
  % -0,70

Covid-19 İşe Devam Kredisi

Covid-19 İşe Devam Kredisi

Covid-19 işe devam kredisi, salgın sebebi ile faaliyetlerine ara vermiş veya bu süreçte finansman güçlüğü çeken işletmelere sağlanan fon desteklerinden oluşmaktadır. İşe devam kredisi, adından da anlaşılacağı üzere mevcut işletmelerin faaliyetlerine devam edebilmesi için sağlanan devlet destekleri kapsamında uygulanmaktadır. Korona virüsün neden olduğu salgın ile ilgili olarak faaliyetlerinde yavaşlama ve durma meydana gelen; turizm işletmeleri, lokanta ve restoranlar, eğlence mekânları, kafe ve sosyalleşme mekânları gibi işletmelere sağlanan desteklerden oluşmaktadır.

KOSGEB, TÜBİTAK, Kalkınma Ajansları gibi birçok kurum tarafından geliştirilen destek programları ile hem üretim düzeyini korumak hem de bu süre içinde artan talebi karşılamak işletmelere ve girişimcilere finansman ve benzerleri türünde destek sunulmaktadır. KOSGEB tarafından sağlanan destekler başlıca sağlık sektörü olmak üzere ilgili sektörlere finansman desteği sağlanmaktadır. Fakat bu süre içinde ilgili diğer işletmeler de faaliyetlerine devam etmesi ve normalleşme sürecinin başlamasına paralel olarak işe devam kredisi finansman destekleri sunulmaya başladı.

İşe Devam Kedisi Kimler Alabilir?

Devlet destekleri kapsamında uygulanan yardım paketleri ile ticari faaliyette bulanan ve işlemlerine devam eden işletmelere sağlanmaktadır. Salgında döneminde olumsuz etkilenen tüm sektörler için uygulanmaya konulmuş destek programlarından oluşmaktadır. Salgın başladığı ve pandemi ilan edilmesi ile birlikte, faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan işletmelerin personel çıkarmaması şartı ile verilmektedir. İşletme bilançosunda meydana gelen zararları telafi etmek amacıyla başta KOBİ’lere ve ilgili ticari faaliyette bulanan tüm işletmelere sağlanmaktadır. Genel itibari kredi kullanım şartına haiz tüm işletmeler herhangi bir şart koşmadan faydalanabilmektedir. Fakat teminat eksiği bulanan işletmeler bu kapsamda faydalanamayacakları gündeme gelmektedir. Bu durumda ise Kredi Garanti Fonu teminatı ile işe devam kredisi kullanabilmektedir.

İşe Devam Kredisi Ödeme İşlemleri Nasıl Gerçekleşmektedir?

Kredi kullanım şartlarını taşıyan veya devlet desteklerini kullanmaya engel durum oluşturmayan her işletme işe devam kredisinden faydalanabilmektedir. Kredi işletmelere nakit akış düzenin sağlaması amacıyla verilmesinden dolayı ödeme planları ve kredi maliyetleri oldukça düşük seviyelerde tutulmuştur. Kredi ödeme işlemleri ise, kredinin müşterilere aktarılmasının ardından altı ay sonra başlamaktadır. Bu süre içinde kullanılan toplam kredinin anapara değeri sabit tutularak faiz işleme veya zam maliyeti gibi unsurlar etkisiz kılınmıştır.

Ödeme işlemi altı ayın dolması ile birlikte otuz altı ay vadeye kadar sağlanmaktadır.  Ödeme işlemleri ilgili bankalar aracılığı ile gerçekleşmektedir. Kredi finansman destekleri genel itibari ile kamu bankaları aracılığı ile sağlanmasından dolayı, başvuruların bu banka şube veya iletişim merkezlerine yapılması gerekmektedir. İşe devam kredisi desteğinden faydalanmak için işletmenin mevcut faaliyetlerine devam ediyor olması aranan şartlar arasında yer almaktadır.

 

Covid-19 işe devam kredisi

İşe Devam Kredisi Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Salgın sebebi ile olumsuz etkilenen birçok işletmeye can suyu planından uygulamaya konulan destekler arasında yer almaktadır. Bu yüzden işlemlerin ivedilikle yürütülmesi esas alınmaktadır. Diğer ticari kredilerde gerçekleşen başvuru işlemlerinden oldukça farklılık göstermektedir. Başvuru işlemleri maddeler halinde şu şekilde gerçekleşmektedir:

 • Talep edilen kredi tutarı 2018 yılı mali verileri baz alınarak gerçekleşmektedir. 2018 yılı içinde gerçekleşen ciro tutarına bağlı olarak sabit dilimler halinde tarife uygulanmaktadır.
 • Kredi kullandırma işlemi yalnızca TL para birimi üzerinden gerçekleşmektedir.
 • İşe devam kredisi başvuru sırasında müşterinin yanında bulundurması gereken belgeler; 2020 Şubat ayı SGK bildirimleri ve ilgili bankaya ait kredi kullandırma işlemlerinden doğan risk raporu bulundurulması gerekmektedir.
 • Kredi kullandırma işlemlerine ait ilgili bankalar göreceli farklı özellikler arayabilmektedir. Bu yüzden ilgili kamu bankasının şartlarını öğrenmek gerekebilir.

İşe Devam Kredisi Miktarı

İşe devam kredisinden faydalanmak isteyen işletmeler, talep edilen tutara göre değil 2018 yılı içinde gerçekleştirmiş oldukları ciro üzerinden değerlendirilmektedir. Başvuru sırasından işletmenin kullanabileceği tutar, kullanıcıya aktarılmaktadır. Bu yüzden ilgili talep formunda miktar kullanımı ile ilgili herhangi bir beyan verilmesi şart değildir. Açıklanan ciro bazlı kredi tarifesinde ise gerçekleşen tutarlar şu şekilde gerçekleşmektedir:

 • İşe devam kredisi kullanım tutarı 125.000.000 TL ye kadar gerçekleştirilebilmektedir. Fakat işletme kapasitesi ve faaliyet gösterdiği sektör, kullandırma işlemi sırasında oldukça önem taşımaktadır.
 • 2018 yılı verileri baz alınarak 25 milyon TL ve altından ciro gerçekleştirmiş olan işletmeler için 12.500.000 TL
 • 25 milyon TL ve 125 milyon TL arasında ciro gerçekleştirmiş olanlar için 62.500.000 TL
 • 125 milyon ve üzeri ciro gerçekleştirmiş olan işletmeler için ise 125.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

İşe Devam Kredisi Faiz Oranları

Kredi finansman destek paketleri genel itibari ile ekonomide istikrarı sağlamak amacıyla verilmektedir. Kredi maliyetlerinin düşük olması ile birçok işletmeye can suyu niteliği taşımaktadır. Korana salgını sebebi ile işletmelerin yeniden faaliyetlerine devam edebilmesi ve nakit akış dengesini koruyabilmesi için işe devam kredisi programı uygulanmaktadır. Kredi faiz oranları ise kamu bankaları tarafından verilmesi sebebi ile farklılık göstermemektedir. Temelde kullandırma işlem maliyetleri düşük olmasına rağmen bu durum bankalar arasında farklılık göstermektedir. Bu durumda faiz oranları kredi kullanma tarifesine göre değişkenlik göstermekte fakat bankalar arasında sabit tutulmaktadır. Toplam kredi kullandırma maliyeti %9 olarak belirlenmiştir. Ayrıca işlem maliyetleri bu belirtilen oranın içinde yansıtılmaktadır.