Covid-19 Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  489,11
  % 1,18
 • AMERIKAN DOLARI
  7,9597
  % 1,84
 • € EURO
  9,4199
  % 1,61
 • £ POUND
  10,4429
  % 1,57
 • ¥ YUAN
  1,1922
  % 1,47
 • YARIM ALTIN
  1.579,90
  % 0,94
 • BITCOIN
  103546,202
  % 8,23
 • BIST 100
  1.200,69
  % -0,89

Covid-19 Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu

Covid-19 Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu

Covid-19 kısa çalışma ödeneği başvurusu yapan işverenler, pandemi döneminde yaşadıkları ekonomik zorlukların bir nebze olsun üstesinden gelmeye çalışmıştır. İŞKUR kısa çalışma ödeneği başvuru için belirli sebeplere bağlı olarak ödeme gerçekleştirilmektedir. Ödenek işyerinde çalışma süresinin üçte birden az olmak koşuluyla azaltılması halinde ödenebilirken; bunun dışında işyerinde faaliyetlerin durdurulması halinde devlet destekleri kapsamında ödenebilmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Şartları

İşyerinde çalışma sürelerinin azaltılması ve faaliyetin durması ülke ekonomisinin içinde bulunduğu koşullar, firmanın faaliyet gösterdiği sektörün içinde bulunduğu koşullar, kriz ve zorlayıcı nedenlere bağlı olarak gerçekleşebilir. Burada Covid-19 salgını zorlayıcı bir sebep olarak değerlendirilebilir. Etkileri bakımından düşünüldüğünde ekonomik ve sektörel zorlukların yaşanmasına da yol açmıştır. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için faaliyetlerin en az 4 hafta süreyle durmuş olması gereklidir. Ödenek 3 ay süre ile çalışanlara verilmektedir. Cumhurbaşkanı bu süreyi 3 ay daha uzatmaya yetkilidir.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Aşamaları

Kısa çalışma ödeneği şartları İŞKUR tarafından belirlenmekte vebaşvurular da İŞKUR aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Başvurular firma yetkilileri tarafından yapılmaktadır. İşçilerin herhangi bir başvuru yapmasına gerek bulunmamaktadır. Başvuruların online olarak yapılması mümkündür. Buna yönelik talep formunun işveren ya da işveren vekillerince doldurulması gerekmektedir. Kısa çalışmadan yararlanması istenilen işçilerin isimleri liste şeklinde hazırlanmalıdır. Bu bilgiler İŞKUR yetkilileri tarafından değerlendirilir. Eksik bir belge ya da bilgi olması durumunda İŞKUR yetkilisi mail ile düzenlenmesi gereken noktaları belirtir.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Hakkında Bilinmeyenler

Kısa çalışma ödeneği başvurusu sırasında hazırlanan işçi listesinde, emekli olarak çalışan kişilerin isimlerinin bulunmaması gerekmektedir. İşçilerin bu ödeneği alabilmesi için gerekli olan son üç yılda 450 gün çalışma, son 60 gün kesintisiz çalışma şartlarının sağlanıp sağlanmadığı İŞKUR tarafından yapılacak denetleme sonucunda tespit edilmektedir. Kısa çalışma ödeneği alanlar bu şartları sağlayan kişilerden oluşmaktadır. Son 60 gün aralıksız çalışma şartının sağlanması için işçinin aynı işyerinde çalışma zorunluluğu bulunmamaktadır. Farklı işyerlerinde olan çalışmalar da aralıksız olması koşuluyla kabul edilmektedir. İşveren tarafından İŞKUR’a verilecek listede yer alan işçilere ait telefon numaraları ve adres bilgilerinin tam olması gerekmektedir. Başvuru esnasında doldurulan talep formunda sebep alanında Covid-19’un işaretlenmesi gerekmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Talep Formu

İşyerinin pandemi döneminde çalışması yasak olan işlerde faaliyet göstermesi halinde; talep formuna İçişleri Bakanlığı tarafından konu ile ilgili olarak yayınlanan genelgenin eklenmesi gerekmektedir. Eğer işyeri sahipleri tarafından alınan bir çalışmama kararı söz konusu ise bununla ilgili alınan yönetim kurulu kararının talep formuna eklenmesi gereklidir. Kısa çalışma ödeneği şartları arasında şahsa ait firma başvuru yapacaksa işveren tarafından bir ön yazı oluşturulması yer almaktadır. Vergi levhası da başvuru işlemlerinde gerekli olmaktadır.

Şubeleri Bulunan Firmaların Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu

Kısa çalışma başvuruları için eğer firmaların şubeleri varsa, şubelerin başvurularının bulundukları yerlerdeki İŞKUR müdürlükleri tarafından alınması gerekmektedir. Yani şube hangi ildeyse o ilde kısa çalışma ödeneği başvurusu gerçekleştirilebilir.

İşverenin Prim ve Vergi Borçları

İşverenlerin SGK’ya ve Vergi Dairesi’ne olan borçlarından dolayı kısa çalışma ödeneğinde bir sorun yaşanması söz konusu olmamaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurularının Değerlendirilmesi

İŞKUR tarafından açıklanan verilere göre kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için yapılan toplam başvuru sayısı 291 bin 594 firma olarak gerçekleşmiştir. Kısa çalışma ödeneği sonuçları neticesinde bu firmalarda çalışan kişi sayısı ise 3 milyon 194 bin 610 kişidir. Başvuruların değerlendirilmesinde öncelik İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle kapatılan restoran, kuaför, eğlence mekanı, spor salonu gibi firmalardadır. Fakat kısa çalışma ödeneğinde herhangi bir sektör ve firma sınırlaması yapılmamıştır. Değerlendirme aşamasında çalışmayı durdurduğunu beyan eden şirketlerin gizlice faaliyetlerine devam ettiğinin ve çalışma yaptırdığının tespit edilmesi halinde, kısa çalışma ödeneği hakkından yararlanması söz konusu olamayacağı gibi idari para cezaları uygulanacaktır.

Covid-19 Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu

Kısa Çalışma Ödeneği Miktarı

Kısa çalışma ödeneği işçilerin son bir yıl içerisinde aldıkları ücretlerin prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplamaktadır. Günlük ortalama brüt kazancın %60’ı kısa çalışma ödeneği olarak ödenmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Ödemeleri

Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenecek konusunda önemli bir nokta bulunmaktadır. Kısa çalışmaya geçilen sürede ilk bir haftanın ücretinin ödenmesinden işveren sorumlu olmaktadır. İşyerinde faaliyet durduktan sonra işveren, ilk bir hafta işçilere yarım ücret ödemek zorundadır. Kısa çalışma ödeneği ödemeleri Nisan ve temmuz ayları arasında gerçekleştirilecektir. Çalışanlar haziran ayı kısa çalışma ödeneği tutarını temmuz ayında alacaktır. Ödemeler ayın 1’i ile 5’i arasında yapılmaktadır. PTT Bank ve çalışanların maaşlarını aldıkları hesaplar ödemeler için kullanılmaktadır. Pandemi döneminde PTT şubelerinde oluşabilecek yoğunluğu engellemek adına, çalışanların banka hesap numaraları işverenlerden istenmiştir. Bu sayede ödemeler çalışanın maaş hesabına aktarılarak, PTT’de yaşanabilecek yoğunluk engellenmiştir.

Kısa Çalışma Döneminde Prim Ödemesi

Kısa çalışma ödeneği alanlar için SGK primi ödenmemektedir. Bu dönemde genel sağlık sigortası primlerinin ödenmesine devam edilmektedir. Uzun vadeli sigorta kolları için eksik gün bildirimi yapılarak, ödemeler gerçekleştirilmemektedir. Kısa çalışma dönemi 30 Haziran 2020 itibarıyla sona ermiştir. İşverenlerin normalleşme aşamasına kolay bir şekilde geçebilmesi için devlet destekleri uygulanmaya devam edilmektedir. Bu sayede işverenlerin maddi olarak desteklenmesi sağlanmaktadır.