Covid-19 Koruyucu Sağlık Ürünlerine KOSGEB Desteği - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  483,06
  % 0,19
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8153
  % -0,68
 • € EURO
  9,2796
  % -0,27
 • £ POUND
  10,2729
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  1,1766
  % -0,26
 • YARIM ALTIN
  1.565,00
  % 0,05
 • BITCOIN
  98992,317
  % 4,90
 • BIST 100
  1.211,51
  % 0,09

Covid-19 Koruyucu Sağlık Ürünlerine KOSGEB Desteği

Covid-19 Koruyucu Sağlık Ürünlerine KOSGEB Desteği

Covid-19 koruyucu sağlık ürünlerine KOSGEB desteği verilmesi kararlaştırıldı. Salgın döneminde sağlık ve hijyen ürünlerine artan talebi karşılamak için oluşturulan plan doğrultusunda, temizlik ürünler üretmeyi amaçlayan veya kişisel koruyucu ekipman üretmek için girişimlerde bulanan girişimcilere devlet destekleri verileceği açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre; Covid-19 etkilerini kırmak amacı ile sağlık ürünlerinde KOSGEB destekleri verilmesi planlandığı duyuruldu.

Korana virüsü salgını sebebi ile birçok sektör durma noktasına gelirken, alınacak tedbir ve önlemler ile bu sektörlerin faaliyetlerine devam edebileceği öngörüldü. Bu bağlamda koruyucu sağlık ürünlerinin üretimini arttırmak, alınacak önlem planları arasında yer aldı. Salgın sebebi ile oldukça yoğun talep oluşan sağlık ürünlerinde, talebi karşılamak amacı ile birçok işletmeye finansman desteği sağlanması yönünde çalışmalar başlatıldı. Devlet destekleri kapsamında sağlanan finansman kaynağı ise hibe ve kredilerden oluşmaktadır. Yapılan düzenleme ile birlikte üretimi artırılmayı amaçlanan bazı ürünler şu şekilde sıralanabilir:

 • Dezenfektan üretimi ve kutulanması
 • Koruyucu sağlık giysileri
 • Koruyucu maske
 • Koruyucu gözlük
 • Koruyucu yüz siperi
 • Koruyucu eldiven, gibi ürünlerden oluşması planlandı.

Covid-19 Koruyucu Sağlık Ürünlerine KOSGEB Desteği Ne Zamana Kadar Verilecek?

Sağlık ürünlerinde KOSGEB destekleri, salgın süresi boyunca verileceği aktarıldı. Şuan bulunulan dönem itibari ile korana virüsü ile yaşamaya alışmamız gerektiği üzerine vurgu yapılması ise desteklerin uzun bir süre daha devam edeceğini göstermektedir.  Artan dezenfektan ve maske talebini karşılamak amacı ile piyasada talep şokunun önüne geçmek isteyen yetkililer, bazı işletmelerin uygun bulunması halinde bu işletmelerde de sağlık ürünleri üretileceği ve ruhsatlandırılabileceği üzerine açıklama yaptı. Özellikle tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin bu desteklerden faydalanabileceği görülmektedir.

Salgın etkisi havaların ısınması ile birlikte ortadan kalkmaya başlamış olsa da ikinci dalga ve devamının gelmesi üzerine önlem planları alınmaya devam ediyor. Virüsün bulaşma düzeyi hala belirlenememiş olması ise koruyucu sağlık ekipmanlarını zorunlu hale getiriyor. Bu durum ise sağlık ürünlerinde KOSGEB destekleri uzun bir süre devam edeceği anlamına gelmektedir. Farklı olan ve program çerçevesinde oluşturulan destekler için ise ilgili kurum ve kuruluşlara müracaat etmek gerekmektedir.

Covid-19 koruyucu sağlık ürünlerine KOSGEB desteği

Covid-19 Koruyucu Sağlık Ürünlerine KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Salgın ile mücadele kapsamında uygulama konulan KOSGEB desteklerinden faydalanmak için HS6/GTİP Kodları içinde yer alan ürünlerden en az biri için proje geliştirmek gerekmektedir. Bu kodlar genel itibari ile sağlık ürünleri ve koruyucu ekipmanlardan oluşmaktadır. Kodların karşılığı yukarıda belirtilen ürünlerden oluşmaktadır. Ayrıca herhangi bir kod karşılığı belirtilmemiş olmasına rağmen tıbbi cihaz ürün üretimi ve geliştirme faaliyetlerini sağlayan girişimci ve KOBİ’lere de destek sağlanmaktadır.

Sağlık ürünlerinde KOSGEB destekleri almak için ilgili kuruma başvuru yapılması gerekmektedir. Salgın ile mücadele kapsamında KOSGEB ve İŞ-KUR ortaklığı ile hareket edilmektedir. KOSGEB desteklerinden faydalanmak için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • T.C vatandaşı olmak
 • 18 yaşından gün almış olmak
 • KOBİ statüsünde yer almak
 • Sağlık ürünleri üretimi üzerine proje gerçekleştirmiş olmak
 • Belirtilen dönem itibari ile KOSGEB desteklerinden bir defa faydalanmış olmak
 • KOSGEB destekleri ile kapasite artırımına gidecek işletmenin bulunulan yıl itibari ile devri veya iflası gerçekleşmemiş olması gerekir.
 • Eğer işletme devir yolu ile daha öncelerde alınmış ise birinci derece akraba ve yakınlarından alınmamış olması gerekir. Ayrıca devir işleminden önce KOSGEB desteklerinden faydalanılmamış olması gerekmektedir.
 • Korana virüsü salgını sebebi ile üretimi hızlandırmak ve talep ihtiyacını karşılamak için bazı şartların atlanabileceği ve diğer işlemlerin ivedilikle yürütülmesi üzerine çalışmalar gerçekleşmektedir.

Sağlık ürünlerinde KOSGEB destekleri almak için belirtilen şartların taşınması durumunda, KOSGEB iletişim merkezlerine ve eğitim kurslarına başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru işlemlerinin tamamlanması ve projenin onay alması durumunda, kısa sürede ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir. Ödeme ilgili bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme işlemi sırasında ilgili banka müşteri ve ürün politikasına bağlı olarak kredi kullandırma işlemi gerçekleştirmeyebilir. Bu durum genel itibari oldukça sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden KOSGEB desteklerine başvurmadan önce kredi kullanmaya engel hiçbir durumun olmadığından emin olunmalıdır.

Covid-19 Koruyucu Sağlık Ürünlerine KOSGEB Desteği Ne Kadar Verilmektedir?

Covid-19 salgının artması ile beraber, koruyucu sağlık ekipmanlarına olan talep hızla artmaktadır. Hem yurt içi talebi karşılamak hem de ihracat işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla KOSGEB destekleri sağlanmaktadır. KOSGEB destekleri bu bağlamda kredi ve hibe olmak üzere iki farklı yardım kanalı aracılığı ile tek ödeme üzerinden gerçekleşmektedir. Yapılan açıklamalar doğrultusunda 6 milyon TL’ye kadar KOSGEB destekleri alınabilmektedir. Sağlık ürünlerinde KOSGEB destekleri ise ödenen tutarın %70 kredi, %30 hibe olarak sağlanmaktadır.

Covid-19 Koruyucu Sağlık Ürünlerine KOSGEB Desteği Ödeme İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

KOSGEB desteklerinden faydalanılmasının ardından kolay ödeme seçenekleri gerçekleşmektedir. Kullanılan kredinin ödeme planı başlama tarihi ise takip eden tarihten itibaren üç ay sonra gerçeklemektedir. Ayrıca düşük faizli sunulması ve oldukça esnek ödeme planı doğrultusunda kullandırılması, KOBİ’lerin nakit akışını korumaya yönelik gerçekleştirilen çalışmalardan oluşmaktadır. KOBİ finansman destek paketleri genel itibari ile kamu bankaları aracılığı ile sağlanmaktadır. Bu yüzden ilgili banka müşteri politikalarını incelemekte fayda olacaktır.