Covid-19 Kredi Faiz Finansman Desteği - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  490,27
  % 1,42
 • AMERIKAN DOLARI
  7,9706
  % 1,99
 • € EURO
  9,4347
  % 1,79
 • £ POUND
  10,4554
  % 1,70
 • ¥ YUAN
  1,1927
  % 1,52
 • YARIM ALTIN
  1.581,90
  % 1,31
 • BITCOIN
  104423,188
  % 8,95
 • BIST 100
  1.199,71
  % -0,97

Covid-19 Kredi Faiz Finansman Desteği

Covid-19 Kredi Faiz Finansman Desteği

Covid-19 kredi faiz finansman desteği salgın dönemi boyunca olumsuz etkilenen birçok sektöre sağlanmaktadır. Kredi faiz finansman desteği genel itibari ile salgın döneminde olumsuz etkilenen birçok KOBİ’ye can suyu vermek amacıyla uygulamaya konuldu. Anlaşmalı bankalar ile kredi desteği sağlanırken, KOSGEB ve İŞ-KUR aracılığı ile istihdama teşvik edici ve üretimi arttırıcı çalışmalar oluşturuldu. Devlet destekleri genel itibari mevcut ekonomi dengesinin bozulmasından dolayı, kredi finansman destekleri ile ekonomi dengesi sağlanması amacı ile makro hedefler amaçlandı.

Salgın dönemi boyunca ihtiyaç kredilerinde gerçekleşen faiz indirimleri, yatırım ve kalkınmayı gerçekleştirmek amacıyla sağlanan sübvansiyonlar ve transfer harcamaları ihtiyaç sahiplerine aktarıldı. Ekonomik istikrar kalkanı planı çerçevesinde gerçekleştirilen düzenlemeler ile nakit akışı bozulan işletmelere yardım paketleri sağlandı. Devlet destekleri bu kapsamda krediler, istihdam ve üretim teşvikleri ile gerçekleşti. Kredi faiz finansman desteği ayrıca alım gücü düşen tüketiciler için de oluşturulan yardım paketleri ile sağlandı.

Düşük Faizli Bireysel İhtiyaç Kredisi

Düşük faizli bireysel ihtiyaç kredisi, salgın döneminde işini kaybeden veya alım gücü düşen vatandaşlara aracı bankalar vasıtası ile gerçekleşen yardımlardan oluşmaktadır. Temelde dar gelirli bireyler için oluşturulan yardım paketleri, kamu bankaları aracılığı ile kullanıma sunulmaktadır. Diğer ihtiyaç kredilerinden oldukça farklı olarak kullandırılmaktadır. Kullandırma işleminde temel kriter, belirlenen aylık gelir limitinin aşılmaması seklinde planlanmaktadır. Ayılık 5.000 TL altında gelir elde eden ve başka herhangi bir yan geliri bulunmayan tüketiciler için sunulmaktadır. Korana virüsünün neden olduğu maddi kayıpların etkisini düşük faiz ihtiyaç kredisi ile kırmayı amaçlayarak aynı zamanda, toplam talebi arttırıcı amaçlar gibi ekonomiyi denge getirmek amaçlanmaktadır. Kredi faizi finansman desteği olarak verilen bireysel ihtiyaç kredisinden faydalanabilmek için şu şartların yerine getirilmesi zorunludur:

 • T.C vatandaşı olmak
 • 18 yaşından gün almış olmak
 • Kredi kullanmaya engel herhangi bir kısıtlama olmaması ( cari dönem içinde hapiste olmak gibi)
 • Aylık gelirin 5.000 TL altında olmuş olması
 • İlgili bankalar ile gerçekleşen daha önceki işlemlerde sicilin bozuk olmaması
 • Kredi notunun ilgili banka politikalarına göre uygun olması
 • Kara listede olmamak, gibi şartları bulunmaktadır. Ayrıca düşük faizli bireysel ihtiyaç kredisinden yalnızca bir defaya mahsus olarak faydalanabilmektedirler.

Covid-19 Kredi Faiz Finansman Desteği

KOBİ Finansman Destek Paketleri

Finansman desteği kapsamında yer alan KOBİ’lere, bu dönem içinde gerçekleştirmiş oldukları faaliyetlerine devam edebilmeleri adına birtakım düzenlemeler ile yardım sağlanmaktadır. Anlaşmalı bankalar aracılığı ile sağlanan kredi faizi finansman desteği altı ay sonra ödemeleri, düşük faizli ve 25.000 TL’ye kadar limitli olarak sunulmaktadır. KOBİ veya esnafların bu süre içinde gerçekleştirmiş oldukları faaliyetlerinin durması sonucunda; kira giderleri, personel harcamaları ve maaşları, nakit akışının hızlanması ve ilgili harcamaların gerçekleştirilebilmesi için sağlanmaktadır. KOBİ finansman destek paketlerinden faydalanmak için bazı şartların ve yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Finansman desteğinden faydalanmak isteyen işletmelerin, başvurduğu dönem itibari ile iflasının gerçekleşmemiş olmaması ve aktif olarak faaliyetlerine devam ediyor olması gerekmektedir.
 • KOBİ’lerin bulunulan yıl itibar ile KOSGEB yardımlarından faydalanmamış olması gerekmektedir. Personel ve makine teçhizat teminleri bu kapsam dışında tutulmaktadır.
 • Kredi faiz finansman desteği almak isteyen işletmelerin, ticari işletme kaydının bulunması ve ruhsatlı olarak faaliyetlerine devam edilmesi olması gerekmektedir.
 • İşletmenin başvuru işlemi dönemi içinde icra ve iflas isteminin olmaması gerekmektedir. Söz konusu işletmenin alacaklı tarafından daha önce gerçekleştirilmiş icra talebi varsa finansman desteğinden faydalanmaz. Fakat Covid-19 salgını sebebi ile icra ve iflas taleplerinin durdurulmasına bağlı olarak, irca ve iflas işlemleri uygulanmaz.

Kredi ve Kredi Kartlarında Öteleme İmkânı

Salgında yürürlüğe konulan bir diğer düzenleme çalışmaları ise; tüketicilere finansman desteği sağlayan ticari bankalar aracılığı ile gerçekleşmektedir. Yürürlüğe konulan düzenlemede, salgın döneminde işini kaybeden veya bu süre içinde ücretsiz izne ayrılan vatandaşların kredi ve kredi karı ödemelerinde öteleme imkânı sağlandı. Temelde kamu bankaları öncülüğünde gerçekleşen kredi ertelemeleri, daha sonra birkaç özel bankanın da katılımı ile tüketicilere ödemelerinde kolaylık sağlandı. Kredi faiz finansman desteği içinde sağlanan erteleme imkânı ile mevcut hesap ödemeleri durdurularak, tüketicilerin bu süre içinde olumsuz etkilemesinin önüne geçildi. Yapılan düzenleme özel bankalar için herhangi bir yaptırıma bağlanmazken, piyasa rekabet şartları gereği kredi ödemelerinde kolaylık sağlanması için erteleme imkanı sağladıklarını duyurdular.

Kredi ertelemelerinde herhangi bir ölçüt belirlenmedi. Kredi kartı kullanıcıları veya kredi hizmetlerinden faydalanmış olan tüketicilerin ilgili bankalara başvurmaları sonucunda erteleme imkânından faydalanabilecekleri açıklandı. Salgın dönemi boyunca çalışma saatlerinde değişiklik meydanda gelen ve aynı zamanda şubelerde yoğunluk oluşmaması için, başvuruların internet bankacılığı ve sesli yanıt merkezlerinden gerçekleşeceği bildirildi. Gerçekleşen düzenleme içinde kredi kartı ve kredi borçlarının herhangi bir faiz veya cezai işlem uygulanmadan üç ile altı ay arasında öteleneceği açıklandı. Kredi faiz finansman desteği bu süre içinde kredi borcunu ödeyemeyen tüketiciler için icra yolu kapatılarak, kredi yapılandırma işlemlerinin genişletilmesi gibi kolaylıklar sağlanmaktadır. Kredi kartı kullanıcıları ise son hesap dönemi itibari ile oluşturulan ekstraları dışında, başka maliyet oluşturmayacakları bildirildi.