Covid -19 Mücadele İçin Devlet Destekleri - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  483,28
  % 0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8130
  % -0,72
 • € EURO
  9,2763
  % -0,32
 • £ POUND
  10,2718
  % 0,80
 • ¥ YUAN
  1,1750
  % -0,41
 • YARIM ALTIN
  1.565,80
  % 0,10
 • BITCOIN
  99312,493
  % 5,95
 • BIST 100
  1.211,51
  % 0,09

Covid -19 Mücadele İçin Devlet Destekleri

Covid -19 Mücadele İçin Devlet Destekleri

Covid -19 mücadele için devlet destekleri, salgın döneminde olumsuz etkilenen birçok sektör için uygulamaya konuldu. Bu süre içinde finansman güçlüğü çeken kurumlar ve tüketiciler için gerçekleştirilen iki ayrı düzenleme ile transfer harcamaları, vergi öteleme ve indirimleri, düşük faizli bireysel ihtiyaç kredisi, İŞ-KUR destekli koruyucu sağlık ekipmanları teşvikleri ve kısa çalışma ödeneği gibi birçok alanda devlet destekleri gerçekleşti. Salgın dönemi boyunca piyasa aktörlerine gerekli yardım ve teşvikler sağlanarak ekonominin tekrar yapılanması amaçlandı.

Korona virüs desteği olarak da bilinen devlet yardımları birçok farklı alanda uygulamaya konulması ile birlikte, üretim sektöründe tekrar hareketlenmeler başladı. Covid-19 salgını mücadelesi kapsamında başlıca sağlık ekipmanları üretimi olmak üzere; gıda, giyim ve AR-GE çalışmaları kapsamında teşvikler ve indirimler gündeme geldi. Bu süre içinde hem yurt içi talebi karşılamak hem de yapılan ihracat seviyesini korumak ve arttırmak için birtakım düzenlemeler meydana geldi. Salgın dönemi boyunca sağlanan devlet destekleri alt başlıklar halinde incelemek mümkündür.

Pandemide İstihdamı Arttırmak İçin Sağlanan Devlet Destekleri

Salgın süresi boyunca oldukça gündeme gelen işsizlik ve işten çıkarılmayı engelleyen birçok düzenleme gerçekleşti. Virüsün bulaşma düzeyine bağlı olarak, üretime ara vermek zorunda olan işletmeler ve kepenk kapatmak zorunda kalan esnafa yönelik düzenlenen çalışmalar; bu süre içinde ekonomiye can suyu olarak adlandırılan teşvikler ile sağlandı. Ayrıca çalışanlara kısa çalışma ödeneği sağlanarak, işten çıkarılmaların önüne geçildi. Mesai saatlerinde indirime gidilmesi, işverenleri ve üretim düzeyini etkilese de çalışanların maddi kayba uğramaması için istihdamı arttıracak bir takım çalışmalar oluşturuldu. Korana virüs desteği bu kapsamda iş akdinin feshi gerçekleşmiş veya ücretsiz olarak izne çıkarılmış çalışanlar için ayrı bir düzenleme ile gerçekleşti.

Pandemi süresi boyunca istihdamı arttıracak bazı yeni düzenlemeler de oluşturuldu. İşverenler ile yapılan toplu görüşmeler sonucunda, ek istihdam yaratma çalışmalar başlatıldı. İŞ-KUR destekli gerçekleşen çalışma kapsamında; parkende mağaza zincirleri, giyim sektöründe faaliyet gösteren firmalar ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren bazı firmalar toplu işe alım işlemlerine başladı. İstihdamı arttırmaya yönelik gerçekleştirilen bu çalışmalar ile salgın döneminde işsiz kalan vatandaşların çalışma hayatına tekrar başlaması sağlandı.

Covid -19 mücadele için devlet destekleri

Korona Virüs Desteği

Korana virüs salgınında olumsuz etkilenen en çok tüketiciler oldu. Fiyatlar genel seviyesinde meydana gelen artış, alım gücünün düşmesine neden olurken talep artışından dolayı meydana gelen stok erimeleri bazı gıda malzemelerinin bulunmasını zorlaştırdı. Bu süre içinde tüketicilere sağlanan korana virüs desteği ise hane başına verilen transfer harcamaları şeklinde gerçekleşti. Geri ödemesiz olarak sağlanan yardımlar ile ekonomide tekrar canlanmanın adımları atılmış oldu. Ayrıca işsizlik maaşlarında yapılan düzenleme sonucunda; ödenek süresinin uzatılması, yapılan zamlar gibi alım gücünün korunmasına yönelik birçok olumlu gelişmeler ile destek sağlandı.

Salgın dönemi boyunca SGK prim ödemelerinde zorluk yaşayan veya prim ödemeleri durdurulan vatandaşlara ise, SGK ertelemeleri gerçekleşti. Tüketiciler ve üreticiler için ayrı kalemler halinde gerçekleşen düzenlemeler ile mevcut durum korunmaya çalışıldı. Desteklerin sağlanması sonucunda birçok sektör de olumlu gelişmelerin meydana geldiği görülmektedir. Özellikle bu dönem içinde işini kaybeden veya izine çıkarılan vatandaşlar için yapılan düzenlemeler ile oldukça olumlu katkı sağladığı söylenebilir. Korona virüs desteği sağlanan bir diğer sektör ise sigorta hizmet ve faaliyetlerinin yürütülmesinde gerçekleşti. Ticari alacak sigortası dilimlerinin artırılması taksitle satışı ve uzak mesafeli satışlarda kolaylık sağladığı görülmekte. Mevcut ciro sınırı 25 milyon TL’den 125 milyon TL’ye çıkarılma kararı alındı.

Korona Virüs Desteği Vergi Düzenlemeleri

Korana virüsü salgının artmasıyla beraber üretimin yavaşlaması ve bazı sektörlerde durma noktasına gelmesi, vergi düzenlemelerinin gündeme gelmesine neden oldu.  Yapılan vergi düzenlemeleri ile birlikte, firmaların iflasının önlenmesi, icra işlemlerinin durdurulması ve vergi alacaklarının ötelenmesi gibi birtakım çalışmalar ile işletmelere destek verildi.  Gerçekleşen vergi düzenlemelerinde ise SGK ve Muhtasar beyannamelerinin birlikte verilmesine ve bir sonraki beyanname tarihine kadar ertelenmesine kara verildi.

Korona virüs desteği vergi düzenlemeleri içinde gerçekleştirilen bir diğer çalışma ise konaklama ve ulaşım faaliyetlerinde alınan vergilerde indirime gidilmesi şeklinde oldu. KDV oranı %1’e düşürülerek firmaların maliyet oranı karşılama amaçlandı. Ayrıca stopaj ödemeleri gibi kaynaktan kesinti yapılan vergi türleri içinde mevcut düzenleme tarihinden itibaren üç ay erteleme getirildi. Kurumlar vergisi ve gelir vergisi gibi dolaysız yoldan elde edilen vergiler için beyanname tarihleri uzatıldı. Vergi tahakkuku gerçekleşmesinden itibaren oluşan vergi ödemeleri bu süre dışında bırakıldı.

Korana Virüs Finansman Desteği

Salgın süresi boyunca oldukça gündemde olan bir diğer konu ise kredi-finansman destekleri oldu. Hem tüketiciler için hem de üreticiler için gerçekleşen korana virüs desteği finansman destekleri; başta ihtiyaç kredisinde faiz indirimi olarak tüketicileri için gerçekleşmiş olsa da üreticiler için de birçok düzenleme oluşturuldu. Bunlar; ihracat ağırlıklı üretim gerçekleştiren işletmeler için stok finansman desteği, anlaşmalı ilgili banka müşterilerinin kullanmış olduğu kredilerin ertelenmesi ve herhangi bir cezai işlem uygulanmaması, kapasite artırımına gitmek isteyen işletmeler de gerekli finansman desteği sağlamak gibi çalışmalardan oluştu.

Ayrıca gayrimenkul sektörü için konut kredilerinde faiz indirimine gidilmesi de emlak piyasasının tekrar hareketlenmesine neden oldu. Son dönemlerde salgından bağımsız olarak gelişen emlak piyasasındaki durgunluk, faiz indirimi ile tekrar eski seviyesine kısa sürede döndü. Bu süre içinde salgın etkisi en çok üretim faaliyetlerinde bulunan ve yoğun iş gücü gerektiren sanayi ve tekstil sektöründe gerçekleştiği görüldü. Korana virüs desteği bu kapsamda hem talebi tekrar arttırmak için üreticilere hem de maddi zorluğa düşmemesi için tüketicilere sunulmuş oldu.

Korana Virüs Desteği Üretim Teşvikleri

Salgın dönemi boyunca en çok teşvik alan sektörler arasında sağlık sektöründe faaliyet gösteren firmalar ve sağlık ekipmanları üreten işletmeler yer aldı. Bu dönem içinde zaruri bir ihtiyaç haline gelen kişisel koruyucu ekipmanların üretimine yönelik sağlanan teşvikleri ile bu ürünlerin talep patlaması yaşamasının önüne geçildi. Cerrahi maske, eldiven ve yüz siperliği üretiminde bulunan işletmelere; üretimi arttırmak için makine ve gerekli personel temini için finansman desteği sağlandı. KOSGEB ve İŞ-KUR aracılığı ile ilgili bankalardan kullanılabilen finansman desteği sonucunda birçok işletme kapasite artırımına gitti. Böylelikle hem iç piyasada hem de ihracat seviyesinde salgın etkisi kırılmaya çalışıldı. Korona virüs desteği bu kapsamda üretimi arttırmak için ihtiyaç duyulan sektörlere sağlandı.

Üretimi artırmak için destek verilen bir diğer sektör ise tekstil ve giyim sektörü olarak gerçekleşti. Salgın dönemi boyunca ara üretime ara veren sektörler arasında yer alan giyim sektörü,  koruyucu ekipman üretimi için destek alan sektörlerin başında geldi. Ayrıca ihracat kalemleri içinde oldukça büyük bir yer edinen tekstil ürünlerinin, ihracatı tekrar eski seviyeye döndürmek için istihdam arttırma teşviklerinden de faydalandığı görülmektedir. Zaman içinde eski seviyesine dönmeyi başaran tekstil sektörü, hem iç piyasada hem de ithalatta oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu söylemek mümkün. Bu dönem içinde devlet desteklerinden birçok firma ve sektörün faydalandığı görülmektedir. Özelikle salgın sebebi ile negatif bir görüntü sergileyen ve oldukça olumsuz etkilenen işletmelerin bilançolarında meydana gelen zararı azaltmak ve ortadan kaldırmak amacıyla korona virüs desteği; vergi indirimi, kredi-finansman desteği ve istihdam teşvikleri sağlandığı görülmektedir.