Covid-19 Vergi Ertelemeleri Nasıl Yapılır? - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  489,52
  % 1,27
 • AMERIKAN DOLARI
  7,9487
  % 1,71
 • € EURO
  9,4082
  % 1,50
 • £ POUND
  10,4235
  % 1,39
 • ¥ YUAN
  1,1903
  % 1,31
 • YARIM ALTIN
  1.581,70
  % 1,05
 • BITCOIN
  102881,438
  % 6,77
 • BIST 100
  1.200,32
  % -0,92

Covid-19 Vergi Ertelemeleri Nasıl Yapılır?

Covid-19 Vergi Ertelemeleri Nasıl Yapılır?

Covid-19 vergi ertelemeleri nasıl yapılır sorusu salgın dönemi boyunca oldukça gündemde yer edinen konular arasında yer aldı. Devlet destekleri kapsamında yer alan vergi ödemelerinin ileri bir tarihi atılması birçok vergi mükellefini sevindiren düzenlemeler arasında yer aldı. Vergi ertelemeleri nasıl yapılması gerektiğine ilerleyen bölümde alt başlık halinde incelenecektir. Ekonomik istikrar planları doğrultusunda gerçekleşen düzenlemeler ile vergi ödemelerinin ertelenmesi, dolaylı da olsa vergi mükelleflerine finansman desteği sağlayan paketler arasında yer alabilir. İşletmelerin veya ticari faaliyette bulanan diğer vatandaşların nakit akışlarında gerçekleşen bozulmaları engellemek için bu süre içinde vergilerin alınmaması kararlaştırıldı.

Vergi ödemeleri alınmasa da mevcut döneme ait ilgili vergi beyannamelerinin verilmesi gerekmektedir. Tahakkuk etmiş önceki dönem vergi borçları veya yapılandırma imkânlarından faydalanmış ve taksit ödemeleri devam eden mükellefler ise bu düzenlemede kapsam dışı tutuldu. Devlet destekleri ile ekonomiye can suyu sağlayan paketler arasında vergi düzenlemeleri de yer aldı. Vergi konusu itibari ile ticari ve sınai eylemlerden doğan haklar şeklinde tanımlanmaktadır. Bu tanımdan hareketle vergi ertelemeleri her mükellef için geçerli olmamaktadır. Bu kapsamda aşağıda belirtilen faaliyetler içinde yer alan mükelleflerin vergi vermesi zorunludur. Bunlar:

 • Ticari ve zirai faaliyete bulunanlar
 • Serbest meslek kazançlar ( doktor, avukat veya bağımsız çalışan diğer meslek erbapları)
 • Maaşlı çalışanlar (ücret geliri )
 • Menkul sermaye geliri elde edenler
 • Gayrimenkul geliri elde edenler
 • Gerçekleşen değer artışlarından dolayı gelir elde edenler

Pandemi Sebebi İle Vergi Erteleme İmkânından Faydalanabilecek Sektörler

Korona virüs salgını sebebi ile birçok sektörün üretime ara verdiği ve bazı firmaların ise iflasın eşiğine geldiği görülmektedir. Bu süre içinde gerekli finansman paketleri ile üretim ve hizmet sektörü ayakta durmayı başarsa da bilançolarında meydana gelen zararları telafi etmek için vergi ertelemeleri gerçekleştirilerek, finansal güçlükten çıkarılması amaçlanmaktadır. Korona virüs salgını mücbir sebep sayılarak bu dönem içinde işletmelerin faaliyetlerine devam edebilmesi için kolaylıklar sağlanmaktadır.

Yapılan düzenleme ile vergi ertelemelerinde faydalanabilecek sektörler ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Parkende ticari faaliyette bulanan işletmeler. Bunlar; market, fırın, kırtasiye, beyaz eşya satıcıları gibi firmalardan oluşmaktadır.
 • Sağlık sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar.  Sağlığa yönelik ticari faaliyet gerçekleştiren; özel klinikler, medikal ürün satıcıları, diyaliz merkezleri gibi kurumlardan oluşmaktadır.
 • Turizm ve konaklama hizmetleri sunan işletmeler. Korana salgını sebebi ile en çok zarar gören sektörlerin başında gelmektedir. 2019 yılına ait vergi beyanname tarihleri 2020 yılı içinde gerçekleşmesi sebebi ile belirlenen tarihe kadar vergi ertelemeleri kapsamında yer almaktadır.
 • Kültür merkezleri, sinema ve tiyatro gibi sosyal aktivite mekânları da erteleme imkânlarından faydalanabilmektedir.
 • Eğlence sektöründe faaliyet gösteren firmalar. Korona salgını sebebi ile bulaşma düzeyinin yüksek olma ihtimali üzerinde kapatılan eğlence mekânları yapılan düzenleme ile faydalanabilmektedir.
 • Her türlü üretim faaliyetleri gerçekleştiren işletmeler. Bu kapsamda gıda sektöründen demir çelik sektörüne kadar birçok firma faydalanabilmektedir. Temelde yapılan düzenleme ile her türlü işletmeler vergiye tabi olması sebebi ile bu düzenlemeden faydalanabilmektedir.
 • Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren firmalar. Hizmet sektörü olarak da değerlendirilen ulaşım sektörü başta, hava taşımacılığı olmak üzere kara ve deniz taşımacılığı gerçekleştiren firmaların vergi ertelemeleri düzenlemelerinden faydalanması sağlandı.
 • Vergi ödemelerini erteleme imkânı beyanname verilmeyeceği anlamına gelmemektedir. İlerleyen bölümlerde ayrıntılı bilgi verilecektir.

Covid-19 Vergi Ertelemeleri Nasıl Yapılır?

Korona Sebebi İle Vergi Ertelemeleri Nasıl Gerçekleşir?

Salgın sebebi ile yürürlüğe konulan vergi ödemelerinin ileri bir tarihe alınması, vergi ödemelerinin nasıl gerçekleşeceği üzerinde oldukça merak konusu oldu. Temelde vergi ödemeleri ilgili kurumlar aracılığı ile gerçekleşmektedir. Ayrıca normal dönem içinde yapılandırma veya taksitlendirme talepleri de şahsi başvuru üzerinde ilgili kurum üzerinden gerçekleşmektedir. Fakat salgın sebebi ile mükelleflerin ilgili kurumlara gitmesinin önü kapatılarak, interaktif başvuru işlemleri sağlanmaktadır. Başvuru işlemi vergi dairesi başkanlığı ana sayfası içinde yer alan yönlendirmeler ve sekmeler sayesinde gerçekleşmektedir.

Vergi ertelemeleri için oluşturulan sekmeler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Ana sayfa içinde bulunan ‘Erteleme Ve Taksitlendirme Talep Ve Değerlendirme Formu’ aracılığı ile gerekli bilgiler doldurulmalıdır.
 • Sayfa içinde yer alan borç durum bilgileri
 • Taksitlendirme ve tecil işlemleri gerçekleştirilebilir
 • Detaylı borç bilgileri gibi birçok hizmete erişim mevcuttur.

Vergi öteleme imkânı sadece 2019 yılı için tahakkuk etmiş vergi borçlarına aittir. Daha önce oluşmuş fakat ödenmemiş vergi borçları vergi affı kapsamına girmektedir. Vergi öteleme imkânı beyan etme tarihinden itibaren altı ay geçerlidir. Bu süre bitiminde ise verginin taksitlendirilmesi imkânı sunulmaktadır. 2019 öncesine ait gerçekleşen vergi borçlarında ise bu imkândan faydalanılamamaktadır.

2020 Vergi Affı

Vergi ertelemeleri sonucunda birçok mükellefin gündeminde vergi affı yer aldı. Vergi affı, verginin ana borcunun silinmesi değil vergiye işleyen zam ve faizin kaldırılması işlemi olarak tanımlanmaktadır. Vergi affı kapsamında gerçekleşen düzenlemeler ise oldukça tartışma konusu oldu.2020 yılı içinde vergi affı gelmesi oldukça güçlü ihtimaller dâhilinde yer aldığı ekonomi uzmanları tarafından açıklandı. Dört milyonu aşkın vergi borcu bulanan mükelleflerin sayısı ise yapılandırma düzenlemelerinin gerekliliğini ortaya koydu. Fakat yapılan son açıklamalarda vergi affı ile ilgili herhangi bir çalışma olmadığı duyuruldu.