Emekliler İçin Ptt İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  473,79
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5575
  % 0,12
 • € EURO
  8,9826
  % 0,09
 • £ POUND
  9,7776
  % -0,35
 • ¥ YUAN
  1,1204
  % 0,34
 • YARIM ALTIN
  1.537,10
  % 0,60
 • BITCOIN
  82740,136
  % 0,36
 • BIST 100
  1.111,96
  % 0,12

Emekliler İçin Ptt İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Emekliler İçin Ptt İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Emeklilerin büyük bir bölümü maaşlarını PTT şubelerinden alıyorlar. Durum böyle olunca PTT maaş alan emeklilere kredi kullanma imkanı da tanıdı. Oldukça kolay biçimde yapılan ptt kredi başvurusu onaylandığı takdirde, hemen aynı gün içerisinde krediyi almak mümkün olabiliyor.

PTT Kredi Başvurusu Şartları Nelerdir? 

PTT’den kolayca kredi kullanmanın ilk şartı PTT’nin maaş müşterisi olmaktır. Fakat maaşını diğer bankalardan alan emekliler de PTT’ye emekli maaşı belgelerini sunarak kredi talebinde bulunabiliyorlar. Hatta son zamanlarda bu kapsam biraz daha genişletilerek emekli olmayan kimselerin de PTT’den kredi kullanması mümkün hale getirilmiştir. Ancak bu kimselerin arasında krediyi en rahat kullananlar, PTT’nin kendi maaş müşterileridir. Çünkü bankalarda olduğu gibi PTT de maaşı bir güvence olarak kabul etmektedir.

Bununla beraber ptt kredi başvurusu için alınan emekli maaşının kredi kullanmaya uygun bir limitte olması beklenmektedir. Yani aylık olarak sahip olunan gelirin yarısı gibi miktarın kredi taksitlerini ödemeye yetecek kadar olması gözetilmektedir. Çok düşük olan emekli maaşları üzerinden ancak düşük limitli krediler kullanılabilmektedir.

Bir diğer ptt kredi başvurusu şartı 84 yaşı geçmemiş olmaktır. Bu yaşın üzerindeki kimseler, kredi başvurusunda bulunamıyorlar.

PTT Kredi Notunu İnceliyor Mu?

Herhangi bir PTT şubesinden kredi kullanmanın aslında banka şubelerinden kredi kullanmaktan hiçbir farkı yoktur. Kredi notu, her yerden kullanılacak olan kredilerin onaylanması için en önemli etkendir. Bu notun 1500 ve üzerinde olması, emekli ihtiyaç kredisi kullanmasını kolaylaştırmaktadır. 1500 altındaki kredi notları riskli grupta değerlendirildiği için kredi kullanma imkanı ortadan kalmaktadır. Bu şartın yanı sıra emeklinin başka bankalardan kullanmış olduğu ve halen ödemekte olduğu krediler varsa, bunlar da kredi çekme üzerinde etkili unsurlar olarak görülmektedir. Bu ödemelerin düzenli yapılıp yapılmaması kredi notunu etkilemektedir. Ayrıca alınan aylık maaşın her iki kredinin ödemelerine yetip yetmeyeceği değerlendirilecektir.

PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilerin PTT’den kredi kullanabilmesi için mümkünse maaşını aldığı PTT şubesine şahsen başvurması gerekmektedir. Eğer maaş başka bir bankadan alınıyor ise, ikamet edilen adresteki PTT şubesine başvurmak daha doğru olacaktır. PTT’den emekli ihtiyaç kredisi kullanabilmek için bazı belgelerin de hazırlanması gerekmektedir. Bunlar kimlik fotokopisi ve maaş belgeleridir. Eğer emekli, maaşını PTT’den almakta ise, bu belgelere gerek olmayabilir. Çünkü zaten emekli maaşına ait bilgiler sistemde açıkça görülmektedir.

Belgelerle birlikte yapılan başvuruda başvuru formunun doldurulması istenmektedir. Bu formda bazı kişisel bilgiler yer almaktadır. Bilgilerin eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması, süreci hızlandıracaktır. Yapılan  emekli ihtiyaç kredisi başvurusu sonrasında emekliye ait bilgiler sistem tarafından değerlendirilir. Sonuç şayet olumlu ise, aynı gün içinde kredi kullanılabilir. PTT tarafından verilen ihtiyaç kredileri en fazla 36 ay vadeyi içermektedir. Ayrıca kredinin konu başlığı ihtiyaç kredisi olduğu için en fazla 10.000 TL kadar kredi kullanımı mümkün kılınmaktadır.