Katılım Bankaları ve Katılım Bankacılığı Sistemi - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  468,37
  % -0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6693
  % 0,47
 • € EURO
  8,9813
  % -0,04
 • £ POUND
  9,7639
  % -0,23
 • ¥ YUAN
  1,1315
  % 0,93
 • YARIM ALTIN
  1.520,10
  % -0,27
 • BITCOIN
  80397,115
  % 1,57
 • BIST 100
  1.096,16
  % 0,84

Katılım Bankaları ve Katılım Bankacılığı Sistemi

Katılım Bankaları ve Katılım Bankacılığı Sistemi

Katılım bankaları, bankacılık sisteminde faaliyet gösteren finansal kuruluşlardır. Fakat faizli bankaların aksine kar esasına göre faaliyetlerini yürütürler. Katılım bankaları faiz hassasiyeti olan kişi ve kurumların fonlarını değerlendirmeye yönelik hizmet sunan bir bankacılık türüdür.  Katılım bankaları atıl olan fonları ekonomiye katarak fon sahibinin kazanmasını sağlarken ayrıca reel sektörün gelişmesine de katkı sağlar.  Bu gelişmelere bağlı olarak istihdam sürekliliği sağlanır ve atıl olan fonların vergilendirmesine bağlı olarak o ülkenin kamu maliyesi olumlu etkilenir.

Faizle işlem yapan bankaların aksine katılım bankaları parayı bir mal olarak görmez. Bu bankacılık türünde para bir değişim aracıdır.  Katılım bankaları, müşterilerden toplanan fonlardan elde edilen getirileri, müşterilerine daha önce yapılan anlaşmalar neticesinde belirlenen kar oranlarıyla paylaştırmaktadır. Ayrıca bu bankalar müşterilerden topladıkları fonlarla yine müşterilerin ihtiyaçlarına göre bir malı ya da bir hizmeti belirli bir kar kazancı ile müşterilere belirli bir vadede kiralamakta ya da satmaktadır.

Katılım Bankaları ve Katılım Bankacılığı Sistemi

Katılım bankaları da tıpkı faizli bankalar gibi müşterilerine birçok hizmet sunmaktadır. Ancak bu hizmetler yine İslami prensipler neticesinde yerine getirilir. Sunulan her ürün ve hizmetin bankanın faaliyetlerini yerine getirmesi için verilen icazet belgelerine dayandırılması gerekmektedir. Verilen yetkilerle katılma hesapları, kredi finansman destekleri, kredi kartları, bireysel emeklilik, sigortalar gibi pek çok ürün ve hizmetler banka müşterilerinin kullanımına açılmaktadır.

Katılım Bankacılığının Ortaya Çıkış Sebepleri

Kar, emek verilerek elde edilen bir gelir paylaşılmasını ifade ederken faiz ise doğmamış bir gelirin paylaşılmasını ifade eder. Emek verilmeden elde edilen kazancı yani faizi; semai dinler kesin kurallarla yasaklamışlardır. Katılım bankacılığı da tam olarak faize karşı ortaya çıkmıştır. Katılım bankacılığı sayesinde atıl kalan fonlar değerlenecek ve ekonomiye katkı sağlanacaktır. Bu sayede günümüzde birçok kuruluş faizsiz bankacılık kurallarına göre faaliyetlerini sürdürmektedirler. Hatta duyulan bu hassasiyeti gidermek amacıyla Citibank, Union Bank of Switzerland gibi dünyanın önde gelen pek çok finans kuruluşu kendi bünyelerinde faizsiz bankacılık  birimleri oluşturmaya başlamışlardır. Özellikle İslam dininin faizi kesin kurallarla yasaklamasından dolayı Müslüman toplumlarda da katılım bankalarına ilgi gün geçtikçe artmaktadır.