KOBİ Kredileri Nedir? - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  473,79
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5575
  % 0,12
 • € EURO
  8,9826
  % 0,09
 • £ POUND
  9,7776
  % -0,35
 • ¥ YUAN
  1,1204
  % 0,34
 • YARIM ALTIN
  1.537,10
  % 0,60
 • BITCOIN
  82693,527
  % 0,32
 • BIST 100
  1.111,96
  % 0,12

KOBİ Kredileri Nedir?

KOBİ Kredileri Nedir?

KOBİ, küçük ve orta ölçekteki işletmeleri kurumsalda ve resmi dairelerde tanımlayabilmek için kullanılmış olan bir terimdir. Kobiler, düşük ve küçük bütçeli işletmelerin tamamından oluşur. İşletmenin içeriği, sektörü ve yapısı ne olursa olsun kobilerin hacimleri ve gelişim süreçleri belirli kalıplara dayanmaktadır. Bu kalıplardan tamamen kurtulmak için kobiler, çeşitli kredilere başvurur. Bu kredilerin genel adına Kobi kredileri denilir. Peki KOBİ Kredileri Nedir? Devamı yazımızda..

Kobi Kredileri Nedir?

Bankalar, kobilerin işlerini büyütebilmesi için kendi içlerinde kredi finansman desteği üretir ve bunları kobi müşterilerine pazarlar. KOBİ müşterileri genelde banka personeli ile birebir görüşmeler yapar ve banka personeli kobileri yerinde ziyaret eder. Bu ziyaretler genelde işinizin ne durumda gittiğini örmek ve desteğe ihtiyacınız olup olmadığını anlamak amacı ile yapılmaktadır. Elbette bu sürece gelebilmek için öncelikle bankanızın sizin uygun bir kobi olup olmadığınızı araştırması gerekmektedir. Eğer vergi mükellefi iseniz çalıştığınız banka ile görüşüp, kobi müşterisi olarak çeşitli kredi avantajlarından faydalanabilirsiniz. Kobi ve kobi müşterisi olmanın yolları öncelikle bunlardır.

Kobi Kredisi ise, kobilere bankalar tarafından özel olarak hazırlanmış kredilerdir. Bireysel müşteriler bu kredilerin avantajlarından faydalanamazlar. Kobiler işini büyütmek, personel veya araç desteği alabilmek için bu kredilere başvurabileceği gibi çeşitli ihtiyaçları içinde başvuru yapılabilir. Bu krediler; Ticari Destek Kredisiİhtiyaç KredisiTicari Taşıt Kredisi olarak 3 ana grupta gruplandırılabilir. Bu krediler de, bireysel kredilerde olduğu gibi belirli onay aşamalarından geçirilerek onaylanmakta bu başvurularda elbette kredi notunuzu da etkiler. Ancak kredi notunuz kadar, işletmenizin işleyişi ve gelir durumu da kredi alabilmeniz için önemli bir rol oynayacağından skor çokta önemli gözükmemektedir. Banka personelinin sizi yerinizde ziyaret edip tanıması, kredileriniz için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Sizi iyi tanıyan banka personeli, dosyanızı iyi hazırlayacak ve krediniz için onay alacaktır.

İşletmenin durumu nasıl tespit edilir?

Çalışanı 1 ve 5 arasında olan işletmelerin iş gelişimlerini büyütebilmeleri için bankalar tarafından büyük destek kredileri oluşturulur. Bankalarda kobi bölümünde sizinle ilgilenen müşteri temsilcileri (finansörler) sizlerin gelişim sürecinizi yakından takip eder, bu yolda sizler için en uygun planları sürekli olarak size sunarak işletmenizin büyümesi için yardımcı olur. Banka ziyaretlerinin genel amacı da budur.