Kobi Kredisi Faiz Oranları - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  473,79
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5575
  % 0,12
 • € EURO
  8,9826
  % 0,09
 • £ POUND
  9,7776
  % -0,35
 • ¥ YUAN
  1,1204
  % 0,34
 • YARIM ALTIN
  1.537,10
  % 0,60
 • BITCOIN
  82772,109
  % 0,41
 • BIST 100
  1.111,96
  % 0,12

Kobi Kredisi Faiz Oranları

Kobi Kredisi Faiz Oranları

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullandırılan faizli geri ödemesi yapılan bankaların belirleyeceği kurallar dahilinde aylık, yıllık ya da üç ay ödemesiz seçenekler de sunabilen kredilerdir. Kobi kredilerini sadece bankalardan kullanabilirsiniz. Esnaf ve sanatkarlar odası Halkbank aracılığıyla kredi ihtiyacınızı karşılayabilir ama illa ki kredi yine bankadan çıkar. KOSGEB yani küçük ve orta ölçekli sanayiyi destekleme idaresi başkanlığı dönem dönem KOSGEB kredileri adı altında anlaşma sağladığı bankalar ile kobi kredisi kullandırımları yapar.

Kobi Kredisi Faiz Oranları

Kimler Kobi Kredisi Kullanabilir?

Kobi kredisi kullanabilmek için vergi levhanız, esnaflar ve sanatkarlar odasına yada ticaret odasına kayıtlı işletmenizin olması gerekmektedir. Eğer maaşlı çalışan ya da emekli iseniz bankalara bireysel krediler için başvurmalısınız. Bazı işletme sahipleri küçük defter dediğimiz muhasebe kaydı tuttuğu için çoğunlukla bu şahıs firması olarak faaliyet gösteren işyerleri esnaflar ve sanatkarlar odasına kayıtlı olurken büyük defter tutan limited , A.Ş, kollektif ,komandit ortaklı firmalar ise ticaret odasına kaydolmayı tercih edebilir. Ticaret odası ve esnaf odası kayıt ücreti birbirinden farklılık gösterdiği gibi işletmelerin alacağı hizmet de bu oranda artacaktır. Kobi kredisi başvurusu yapmadan önce halen herhangi bir odaya kayıtlı değilseniz, hangi odaya kayıt olacağınızı hem muhasebecinizle hem de odalarla tek tek görüşerek karar vermeniz önemlidir.. Çünkü defter değişikliği gibi ve oda değişikliği de prosedür gereği sizi yorabilir.

Kobi Kredisi Kullanmak Avantajlı Mı?

İşletmeler bazı dönemlerde nakit sıkıntısı yaşayabilirler. Mal alımı, işyeri tadilat, personel giderleri, beklenmedik kazalar, sel basması gibi doğal afetler ya da herhangi bir nedenle işletmenizin nakde ihtiyacı olabilir ve bu yüzden işletmeniz üzerinden kredi kullanımı talebiniz oluşabilir. Bazı işyeri sahipleri hem emekli hem esnaf olabilir böyle durumlarda, bireysel ve kobi kredileri karşılaştırılarak karar verilmelidir. Örneğin bazı bankalar bireysel kredileri mesajla anında hesabına geçebilir ama kobi kredilerinde banka sizden bazı belgeleri isteyecektir. Bazen de kobi kredileri faiz oranları ya da kredi kullandırım koşulları bireysel kredilerden daha avantajlı olabilir. Bireysel tarafta limitlerinizin dolması durumunda daha fazla ilerleyemeyeceğiniz için kobi kredisi kullanmanız daha avantajlı olacaktır.

Kobi Kredisi Kullanmak Firmanıza Katkı Sağlar Mı?

Kobi Kredisi kullanmak işletmeler için günümüzde oldukça normal olduğu gibi firmaların ticari faaliyetlerini öz sermayeden hariç başka bir kaynaktan sağlamaları bir o kadar doğaldır. Firma öz sermayesi ile farklı yatırım kaynaklarına tercihine göre yönelebilir, bu durumda şirketin ticari işlemleri örneğin mal alımı, yeni ofis malzemeleri temini, işyeri tadilatı, ekipman, araç, teçhizat alımı gibi tamamen işyerinin büyümesi yenilenmesi ilerlemesi amacıyla da kobi kredisi kullanabilir.

Firmaların kullandığı Kobi kredisi tutarı, faiz oranı, taksit rakamı kısacası ödeme planı, taksitleri düzenli ödeyip ödemediği, varsa gecikmeleri bankanın kredi kullandırım raporlarına yansıtılır. Banka da her ayın sonunda bu bilgileri Merkez Bankası memzuç kayıtlarına iletir. Böylelikle firma hakkında kredi ödeme performansı konusunda bilgi havuzu oluşur. Örneğin A bankası kullandırdığı kredi bilgilerini Merkez Bankasına ilettiğinde B bankası o raporda banka ismini görmeden işletmenin kullandığı kredinin limitini, ne zaman çektiğini, düzenli ödeme yapıp yapmadığını görür ve firmanın kredi kabiliyeti hakkında bilgi alır.

Yani kısacası firma eğer kredisini düzenli ödüyorsa diğer banka bu firmaya kredi verilebilir kanaati oluşturur. Bu durumda firma düzenli ödeme yaptığı için diğer banka nezdinde olumlu performans göstermiş olup kredi başvurusunda bulunabilir, değerlendirmeler sonucunda kredi başvurusu olumlu sonuçlanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Firma bir bankadan kullandığı krediyi düzenli ödüyor olabilir, bu başka bir bankadan ya da kendi bankasından diğer krediyi bitirmeden yeni bir krediyi kullanabileceği anlamına gelmez. Zira her işletmenin kullanabileceği kredi limiti elbette sınırlıdır.

Kobi Kredisi İçin Bankalar Neler, Hangi Evraklar Talep Eder?

Kobi kredisi başvurularında bankalar tarafından firmadan son 3 yılın bilanço ve gelir tablosu, mizan, duruma göre detay mizan gibi işletmenin ticari faaliyetlerini görebileceği muhasebesel evraklar talep edilir. Bu evraklarda firmanın satışları, alacakları, demirbaşları, amortismanlar, kredi borçları, öz sermayesi, kısacası varlıkları ve borçları, ödeme dengesi, firmanın nakit akışı görülür. Bilançoda zarar ettiği görülen firmanın kredi talebi değerlendirilirken elbette cirosu yüksek, alacaklarını düzenli ve zamanında tahsil eden firma ile aynı kulvarda değerlendirilemeyeceği kesindir.

Firmanın ortağı varsa kobi kredisi değerlendirilirken ortakların geçmiş kredi performansları göz önünde bulundurulur. Daha önce kullanmış olduğu kredileri düzenli ödemiş mi? Zamanında kapatmış mı? Erken kapatmış mı? Hangi tutarlarda kredi çekmiş? Tüm bu soruların ve ortakları sorgulamaya yönelik soruların cevapları aranır. Örneğin ortak daha önce 10.000 TL kredi çekmiş, zamanında da ödemiş yaşı 20 şeklinde ele alalım, şimdi de bankadan 200.000 TL’lik kobi kredisi talebi var. Rakam görüldüğü üzere daha yüksek, adına kayıtlı gayrimenkulü yok, esnaf odasına kayıtlı küçük esnaf diyebileceğimiz berber dükkanı var. Dükkan kirası 3.000 TL Firmanın bilançosu incelenir, satışlarına bakılır, kar zarar durumuna bakılır. Bu durumda işletmenin kefalet ya da ipotek verebilirse maddi teminat sunması gerekebilir.

Bankanın kredi müdürlüğü talebi etraflıca inceler. Aylık taksit tutarının firmanın aylık gelirinin masrafları ve giderleri düştükten sonra karşılaması kanaatine varırsa yani taksitleri ödeyebileceğini düşünürse olumlu cevap verebilir. Gördüğünüz üzere Kobi kredisi oldukça komplike ve uzun, titiz değerlendirmeler sonucu karar verilebilecek uzman bankacılar tarafından esaslı karar alınması gereken kredi çeşididir.

Firma sahibi ve varsa ortaklarının kimlik fotokopileri, varsa gayrimenkul ve araç ruhsat fotokopileri, gayrimenkulleri varsa eğer tapu takyidat belgesi de talep edilir. Firmanın ve sahiplerinin ne kadar mal varlığı varsa o kadar iyi demektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur; gayrimenkul ve taşıt çok olabilir ama üzerinde haciz, icra gibi kısıtlayıcı etkenler varsa ve çoğu krediyle alınmış ve düzenli ödenmiyorsa tüm bu malların çok da anlam ifade etmediğini söyleyebiliriz.

KKDF Kobi Kredisi İçin Avantaj Mı?

KKDF, Kobi Kredilerinden alınmadığı için Kobiler tarafından bireysel çekilebilecek kredi imkanı bulunması durumlarında tercih edilebilir. Kobi kredisi faiz oranları bazı dönemlerde bireysel kredi oranlarından bir miktar fazla olabilir. Yalnız unutulmamalıdır ki, Kobi kredilerinde işletmeler KKDF den muaftır. KKDF, kaynak kullanım destekleme fonuna aktarılan bir masraftır ve işletmeler bu masraftan muaf tutulur. Bu açıdan bakıldığında bireysel krediler ile Kobi kredileri taksit tutarları bazen başa baş giderler.

En Uygun Kobi Kredisi Faiz Oranları

Türkiye’deki bankalardan sizler için en uygun kobi kredisi faiz oranlarını araştırdık. Kamu bankaları ve özel bankalar kobi kredisi faiz oranları noktasında farklılık gösterebilir. Koronavirüs nedeniyle şu aralar bankalar destek amaçlı oranları epey düşürdüler. Aslında tam kredi kullanmaya uygun zamanlar diyebiliriz. Eğer ödeme noktasında sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorsanız, 3 ya da 6 ay ödemesiz dönemli kredi tekliflerini değerlendirebilirsiniz. Unutmayın ihtiyacınız var ise kobi kredisi kullanın ve bu krediyi firmanızı bir adım öne taşımak ya da mevcudu korumak için değerlendirin.

Daha önceden kredili çalıştığınız bankanız ile hazır limitleriniz var ise daha kolay süreçle kobi kredisi kullanma imkanınız olur. Hızlı kredi başvurusu ile hemen bir başvuru talebi oluşturabilirsiniz. Eğer limitiniz yoksa limit çalışması için gerekli evrakları tamamlayıp başvurmanız gerekir. Örneğin yeni, güncel bilanço ve gelir tablosu ve mizanları hazır bulundurmalısınız. %0.93 ile %1.74 arasında değişen kobi kredisi faiz oranları ile kısa ve orta vadedeki nakit ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün.