KOBİ'lere 25 Milyarlık Yeni Destek Paketi - Kobi Kredisi Desteği 2019
 • ALTIN (TL/GR)
  468,95
  % -0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6609
  % 0,34
 • € EURO
  8,9714
  % -0,14
 • £ POUND
  9,7507
  % -0,36
 • ¥ YUAN
  1,1303
  % 0,82
 • YARIM ALTIN
  1.521,60
  % -0,17
 • BITCOIN
  80223,378
  % 1,03
 • BIST 100
  1.096,16
  % 0,84

KOBİ’lere 25 Milyarlık Yeni Destek Paketi

KOBİ’lere 25 Milyarlık Yeni Destek Paketi

Son zamanlarda  devlet destekli krediler hız kesmeden devam ediyor. Dün kadınlara faizsiz geri ödemeli 15 bin TL kredi verilmesi gündeme alınırken bugün (12.06.2019) Kobi’lere ve kobi dışı tüm işletmelere faizli 25 Milyar TL’lik yeni destek paketi açıklandı. Ülke ekonomisini canlandırmak ve tüm büyük küçük girişimcilere destek olmak amacı ile hükümet destek paketlerini ardı ardına açıklamaya başladı. KOBİ’lere 25 Milyarlık Yeni Destek Paketi 12 banka aracılığı ile Kobi’lere ulaşacak. Sizler için destek paketinin tüm ayrıntıları araştırıp yazımızda yer verdik.

KOBİ’lere 25 Milyarlık Yeni Desteğin İçeriği

Bakan Albayrak geçtiğimiz ay İvme Paketini açıkladıktan sonra Kobi ve büyük küçük tüm işletmeler 25 Milyar Türk Lirası tutarında yeni destek içeriğini gündeme aldı. Hazine ve Maliye Bakanlığının himayesi altında ve içlerinde Akbank, Ziraat Bankası, İş Bankası gibi bankalarında bulunduğu 12 bankanın aracılığı ile küçük ve orta ölçekli işletmelere nefes aldıracak destek için düğmeye basıldı. KOBİ’lere 25 Milyarlık Yeni Destek Paketi şu şekilde.

Bu ekonomik destek paketinde tıpkı İvme’de olduğu gibi enflasyon destekli ve Tüfe’deki düşüş maliyeti kredide göz önünde bulundurulacaktır. Yani Tüfedeki düşüş kredi maliyetini de aynı yöne düşürecektir. 25 milyarlık yeni destek ile ekonomi piyasasına büyük rahatlama ve kobi ve kobi dışı bütün işletmelere katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

KOBİ kredi

Yeni Destek Paketinden Kimler Yararlanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “olumlu her gelişmeyi iş dünyamıza ve vatandaşlarımıza yansıtmaya, sanayicimize esnafımıza kobilerimize her durumda desteklemeye devam edeceğiz” dedi. Bu sözden yola çıkarak yeni destekten Kobi ve Kobi dışı tüm işletmeler yararlanabilecektir. Son dönemlerde dolar ve enflasyonda ki olumsuz geliştirmeler tüm işletmeleri çalışamaz hale getirirken bu desteğin işletmeleri borçlandırmak dışında olumlu etkilerinin de olacağı düşünülmektedir. Ayrıca bakanın vermiş olduğu bu söz ile yeni destek paketi ekonomik hayatı canladıracak, istihdama önemli ölçüde destek sağlayacak ve sanayi üretimini de gözle görülür bir biçimde artırmış olacaktır.

Kredi Geri Ödemesinde Faiz ve Vade Koşulları

KOBİ’lere 25 Milyarlık Yeni Destek Paketi ile sağlanacak olan ekonomi desteği hibe değil geri ödemeli bir kredidir. Ayrıca geçtiğimiz günlere açıklanan kadın  girişimcilere Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığı ile verilecek olan kredi gibi faizsiz değil faizli ve vade koşulları ile Tüfeye bağlı olarak ödenecek bir kredidir. Faiz ve vade koşulları şu şekildedir.

 • 6 Ay ana para ödemesiz toplam 36 ay vadeli krediler için: TÜFE +4
 • 6 Ay ana para ödemesiz toplam 48 ay vadeli krediler için: TÜFE +4.5

Faiz Oranları Nasıl Hesaplanacak

KOBİ’lere 25 Milyarlık Yeni Destek Paketi işletmeler için bir destek paketi olmasına rağmen faiz oranları ve geri ödemesiz dönemin kısa oluşu destek paketi bekleyen işletmeleri üzdü. İthalata dayalı üretim yapan işletmelerin maliyet giderleri oldukça artmış olan bir dönemde tüketicinin alım gücü olmamasıyla üreticiler adeta kan ağlamaktadır. Hükümet yetkililerinin TÜSİAD gibi önemli, iş adamı kuruluşlarına “had bildirme istekleri” de buna durumlar iyiden iyiye çıkmaza girmektedir. Kobi’lere verilecek yeni destek paketinin faiz oranlarına gelecek olursak kullanılan kredi faizi 6 ayda bir enflasyon güncellemesine tabi olacak ve TÜFE oranlarından etkilenecektir. Yeni destek paketi firmaların cirosuna göre 5 milyon TL ile 50 milyon TL arasında ki tutarda kredi kullanılmasına izin verilecektir. Tüm işletmeler düşünüldüğü zaman kullanılacak kredi tutarı 25 milyar TL ‘ye denk gelmektedir.

İşletme Boyutuna Göre Faiz Oranları

Ekonomik hayatta KOBİ’lere 25 Milyarlık Yeni Destek Paketi ile reel sektöre toplam bu meblağda finansman girdisi sağlanacaktır. Toplam azami hazine destekli kefaleti 20 milyar TL olacak. Bu 20 milyarlık kefalatin ciro dağılımı ise şu şekildedir.

 • Bu limitin 8 milyar TL’lik kısmı ise 0-125 milyon TL cirosu olan işletmelere,
 • Geriye kalan 12 milyar TL‘lik kısmı ise 125 milyon TL üzerinde cirosu olan işletmelere tahsis edileceği düşünülmektedir.

Not: İşletmelere verilecek olan yeni destek paketinin üst limiti 25 Milyar TL, alt limiti 20 Milyar TL olup yukarıda açıkladığımız meblağ azami limite göredir. 

Kobilere Verilen Güncel Diğer Destekler

Kobi desteği denince akla gelen ilk kurum olan Kosgeb büyük veya küçük ayırmaksızın işletmelere destek vermektedir. İşletmeleri için destek verdiği uygulamalar ise Ortak Kullanıma Yönelik Makine-Teçhizat ve Yazılım Desteği, Personel Giderleri Desteği, Eğitim, Danışmanlık, Organizasyon ve Tanıtım Giderleri Desteği, Mobilya Donanım Desteği olarak sıralanabilir. Bu yazımızda Kosgeb’in İŞGEM/TEKMER desteklerine ve başvuru şartları hakkında bilgiler vermektedir.