KOSGEB Belgesi Nasıl Alınır, Belge Ne İşe Yarar?
 • ALTIN (TL/GR)
  473,79
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5575
  % 0,12
 • € EURO
  8,9826
  % 0,09
 • £ POUND
  9,7776
  % -0,35
 • ¥ YUAN
  1,1204
  % 0,34
 • YARIM ALTIN
  1.537,10
  % 0,60
 • BITCOIN
  82717,408
  % 0,33
 • BIST 100
  1.111,96
  % 0,12

KOSGEB Belgesi Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar?

KOSGEB Belgesi Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar?

KOSGEB belgelerinizi almak için öncelikle girişimcilik kurslarına kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. KOSGEB üyesi olup girişimcilik kurslarından birine kayıt olmanız durumunda kursun başarılı bir şekilde tamamlanması ile belge verilmektedir. Verilen KOSGEB belgesi ile destek programlarına başvurabilirsiniz. Destek programları içerisinde başvuracağınız desteklerde ileri girişimci veya geleneksel girişimci şartını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hem girişimci fikirlerinizin değerlendirilmesi kolaylaşmakta hem de girişimcilik adına sayısız tecrübeler edinebilirsiniz.

KOSGEB Ne İş Yapar?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), yerli üreticinin üretim hacmini arttırmak, yenilenen ve gelişen teknoloji ile üretim tesisleri kurulmasında adaptasyon ve yerli olmayan firmalar ile rekabetin arttırılmasını sağlamak için kurulmuştur. KOSGEB adından da anlaşıldığı gibi işletme geliştirme ve desteklemeyi ön plana almaktadır. KOSGEB aynı zamanda genç girişimcilere maddi destek ve tecrübe desteği sağlamaktadır. Genç girişimcilere fikir desteği, yurt dışı desteği ve iş desteği vermektedir. Aynı zamanda genç girişimcilerin de yararlanacağı KOSGEB Erasmus programını sunmaktadır.

KOSGEB Erasmus Programı Nedir?

KOSGEB Erasmus programı, hali hazırda işletmesi olan veya KOSGEB’e üye genç girişimciler için sunulan yurt dışı adaptasyon programıdır. Erasmus programı ile tecrübe kazanımı sağlayabilirsiniz. Erasmus programı ile yararlanabilecekleriniz şunlardır:

 • Genç ve dinamik girişimcilere tecrübe ve yönetim becerileri kazanabilirsiniz,
 • Farklı iş sahasında bulunan kişilerle diyaloga girerek kendinize network sağlayabilirsiniz.
 • Yurtdışı başarılı girişimcilerden ilhan alarak kendi girişimci fikirlerini geliştirebilir ve yeni fikir arayışına girebilirsiniz.
 • Yurtdışında çalışarak iş becerilerinizi geliştirebilirsiniz.
 • Yurtdışı pazarını tanıyarak planladığınız veya gerçekleştirdiğiniz işletmenin üretim rotasını değiştirebilirsiniz.
 • Firmanızı uluslarasılaştırarak büyük bir marka haline getirebilirsiniz.

Belirtildiği gibi Erasmus programı ile beraber yerli işletmeciler KOSGEB tarafından yurtdışına gönderilerek ülke içerisinde üretim hacmini arttıracak fikirler üretmelerini beklenmektedir. Bu program altında yeni girişimci olarak nitelendirilen yeni şirket kurmayı planlayan veya maksimum 3 yıllık işletmesi olanlardır. Ev sahibi girişimciler ise işletmeleri 3 yıldan fazla bir süredir üretim yapan kişilerdir. Bu sistem ile birlikte tecrübeli kişiler ile genç ve dinamik girişimciler bir araya getirilmektedir.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programı Nedir?

kosgeb geleneksel girisimci destek programi

kosgeb geleneksel girisimci destek programi nedir

KOSGEB geleneksel girişimci destek programı, KOSGEB’e üye olan kişilerin KOSGEB bünyesinde ücretsiz bir şekilde geleneksel girişimci kurslarında başarılı olan kişilere verilen destek programıdır. KOSGEB yeni girişimci adaylarını geleneksel girişimci adı altında toplamakta ve onlara gerekli tecrübe ve eğitim desteğini sunmaktadır. Geleneksel girişimci destek programının avantajları şunlardır:

 • Geleneksel girişimcilere işletme kuruluş desteği olarak 5.000 TL nakdi yardım yapılmaktadır. Açılacak işletme sermaye ortaklığı ile kurulan bir işletme ise 10.000 TL’ye kadar nakdi destek yapılmaktadır.
 • Kurulan firmaların performans grafiğine göre prim desteği yapılmaktadır. Prim desteği olarak firmaların performanslarını 2 döneme bölerek belirli ödenek planı sunulmuştur. Firmaların ilk performans dönemine göre prim gün sayısı 180 gün ile 539 gün arasında ise 5.000 TL, 540 gün ile 1079 gün arasında ise 10.000 TL ve prim günü 1080 günden fazla ise 20.000 TL destek sağlanmaktadır. Aynı zamanda firmaların ikinci performans döneminde ise prim günü sayısı 360 gün ile 1079 gün arasında ise 5.000 TL, 1080 gün ile 1439 gün arasında ise 15.000 TL ve prim gün sayısı 1440 günden fazla ise 20.000 TL destek sağlanmaktadır.
 • İşletmelere sertifika desteği olarak 5.000 TL destek sağlanmaktadır.

Belirtildiği gibi genç ve dinamik girişimcilerin geleneksel girişimci programından faydalanmaları halinde KOSGEB nakit ve tecrübe desteği ile desteklemektedir.

Geleneksel Girişimci Belgesi Nasıl Alınır?

Geleneksel girişimci belgesi KOSGEB tarafından verilen geleneksel girişimcilik kursları ile alınır. Alınan belge ile birlikte geleneksel girişimcilik destek programına başvurabilirsiniz. Geleneksel girişimcilik kurslarına katılan kişilere iş kurma ve iş yönetimi gibi konularda bilgi edinmeleri sağlanmaktadır. Bu eğitimleri alan kişilerin sorumluluk alabilme, yönetim ve büyük fırsatları görebilme gibi becerileri öğrenmeleri sağlanmaktadır. Kurslara katılan ve başarı gösteren kişilere KOSGEB belgesi olarak geleneksel girişimci belgesi vermektedir.

KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı Nedir?

İleri girişimci destek programı ile hali hazırda üretimine devam eden işletmelere gelişmeleri ve yenilenen teknolojilere ayak uydurabilmeleri sağlanmaktadır. KOSGEB ileri girişimci desteği ile birlikte birçok firmanın üretim sistemlerini yenilemelerini sağlamakta ve yeni girişimci fikirlerini gerçekleştirmelerini sağlamıştır. KOSGEB’in ileri girişimcilik programı ile yaptığı yardımlar ise şu şekildedir:

 • Kuruluş desteği olarak işletmelere 10.000 TL’ye kadar destek vermektedir.
 • Firmaların makine ve yazılım gibi ürünlerini yenilemek veya geliştirmek için düşük ve orta düşük teknoloji kullanan işletmelere 100.000 TL, orta seviye teknoloji kullanan işletmelere 200.000 TL, yüksek teknolojik faaliyetler içeren işletmelere 300.000 TL nakit yardımı yapmaktadır. Bu yardım ile birlikte işletmelerin üretim hacimlerini arttırmaları istenmektedir.
 • Firmaların yenilikçi fikir ve yönetim süreci gibi ihtiyaçlarının karşılanması için mentörlük ve koçluk desteği olarak 10.000 TL destek sağlamaktadır.
 • İşletmelerin performansına göre prim ödemeleri yapmaktadır. Prim ödemelerini işletmeleri birinci performans dönemi ve ikinci performans dönemi diye iki döneme ayırmıştır. Birinci performans döneminde toplam prim günü 180 gün ile 539 gün arasında ise 5.000 TL, 540 gün ile 1079 gün arasında ise 10.000 TL ve prim günü 1080 günden fazla ise 20.000 TL destek sağlanmaktadır. Aynı zamanda ikinci performans döneminde toplam prim günü sayısı 360 gün ile 1079 gün arasında ise 5.000 TL, 1080 gün ile 1439 gün arasında ise 15.000 TL ve prim günü 1440 günden fazla ise 20.000 TL destek sağlanmaktadır.
 • İşletmelerin işlerini yürütebilmeleri ve geliştirebilmeleri için ihtiyaçları olan sertifikalar için sertifika desteği olarak 5 bin TL nakdi destek sağlamaktadır.

KOSGEB işletmelere yaptığı destek ile birlikte işletmelerin üretim hacimlerini arttırmalarını istemektedir. KOSGEB işletmelerin üretim hacminin artması ve daha çok personel çalıştırması ile ülkedeki istihdamı arttırmayı amaçlamaktadır.

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

KOSGEB İş Planı Ödülü Destek Programı Nedir?

KOSGEB iş planı ödüllü destek programı ile farklı gruplardaki insanların yarışma kapsamında belirli bir işte başarılı olması sonucunda başarılı olduğu fikrinin hayata geçirilmesi için nakit desteği sağlanmaktadır. Bu program içerisinde girişimci adayı olan kişilerin belirli bir sektör ile ilgili iş kurma ve yönetme gibi becerilerini göstermelerine olanak sağlanmaktadır. Program içerisinde kazanan kişilere verilen ödüller ise şu şekildedir:

 • Üniversiteler aracılığı ile gerçekleştirilen yarışmalarda toplamda 60.000 TL ödül havuzu bulunmaktadır. Ödül havuzu ilk 3 kişiye 1’inci olan kişi 25.000 TL, 2’nci olan kişi 20.000 TL ve 3’üncü olan kişi 15.000 TL alacak şekilde dağılmaktadır.
 • Yurtiçi ve yurt dışında kurumlar veya kuruluşlar tarafından yapılan yarışmalarda Toplamda 100.000 TL ödül havuzu bulunmaktadır. Bu ödül havuzu 3 başarılı fikre verilmektedir.

Belirtildiği gibi yurtdışı, yurtiçi veya üniversiteler tarafından yapılan iş planı yarışmaları ile genç girişimcilere gerekli maddi olanak sağlanmaktadır. Yarışma kapsamında başarılı olan fikirler KOSGEB tarafından desteklenmektedir. Bu yarışmalarda başarılı olan kişilere KOSGEB belgesi verilmektedir. Aynı zamanda başarılı olan kişilerin iş fikirlerinin hayata geçirilmesi konusunda hem firmalar hem de kurumlar tarafından destek olunmaktadır.