KOSGEB Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar, Hangi Dersler Verilir?
 • ALTIN (TL/GR)
  473,79
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5575
  % 0,12
 • € EURO
  8,9826
  % 0,09
 • £ POUND
  9,7776
  % -0,35
 • ¥ YUAN
  1,1204
  % 0,34
 • YARIM ALTIN
  1.537,10
  % 0,60
 • BITCOIN
  82873,291
  % 0,66
 • BIST 100
  1.111,96
  % 0,12

KOSGEB Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar, Hangi Dersler Verilir?

KOSGEB Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar, Hangi Dersler Verilir?

KOSGEB girişimcilik kursu KOSGEB desteği almak için bireylerin tamamlamaları gereken bir kurstur. KOSGEB girişimcilik kursu tamamlanarak alınacak olan sertifika ile KOSGEB desteklerine başvuru yapılabilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Nedir?

KOSGEB girişimcilik kursu KOSGEB bünyesinde verilen ve girişimcilik ile ilgili bilgilerin yer aldığı bir kurstur. Kurs içeriğinde yer alan derslerin tamamlanması ve görevlerin yerine getirilmesi ile bireylere sertifika verilmektedir. KOSGEB girişimcilik kursunun temel amacı yeni girişimcilere ve hali hazırda işletmesi bulunan bireylere güncel işletme bilgilerini vermek ve pazar analizi yapabilme becerisi elde etmelerini sağlamaktır. İki aşaması bulunan eğitimin ilk aşaması tamamlandıktan sonra bireylerin ikinci aşamaya geçmeleri mümkün olmaktadır. İlk aşamada geleneksel girişimcilik kursu verilmektedir ve bu kursta birincil basamakta yer alan sektörlerin iş alanları, pazarlama, işletme yönetimi ve iş kurma gibi bilgiler verilir. İkinci aşamada ileri düzey girişimcilik kursunda ise girişimlerin gelişen teknoloji ve sanal ortam üzerinden sunumu gibi bilgiler verilmektedir. Bireylerin işletmeleri için hangi kursu tamamlamaları gerektiğini KOSGEB sayfasından öğrenmeleri mümkündür. İki hafta eğitim süreci sürmektedir ve eğitim sonrasında elde edilen sertifika iki yıl boyunca kullanılabilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Verilen Dersler Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik kursunda verilen dersler işletme yönetimi için gerekli olan bilgilerin bireylere verilmesini sağlamaktadır. Bireylere ilk önce verilen geleneksel eğitim içeriğinde iş kurma ve yönetme bilgileri yer almaktadır. Süreç içinde işletme sahibinin rol ve sorumluluklarının öğrenilmesi, deneyim kazanılması sağlanmaktadır. Bireylerin KOSGEB bünyesinde girişimcilik kursu tamamlama sertifikası almak için geleneksel girişimcilik eğitimini tamamlamış olmaları yeterli olmaktadır. İsteyenlerin ileri düzey girişimcilik eğitimi almaları mümkündür. İş alanına ve sektörün yapısına bağlı olarak gerekli olan girişimcilik eğitimi basamağının seçilmesi gerekmektedir. Kişilerin ileri düzey teknolojilerin kullanıldığı bir işletme açmaları veya sahip olmaları halinde ileri düzey girişimcilik eğitimi almaları gerekmektedir. İleri düzey girişimcilik eğitiminde bireylere orta yüksek ve ileri teknoloji düzeyindeki ürünlerin kullanımı ile imalat yapılmasının nasıl sağlandığı gibi ileri düzey girişimcilik bilgileri verilmektedir. Bireylerin iş yeri açmada gerekli olan bilgilerin, ülkede rekabet piyasasının ve istihdam potansiyeli gibi bilgilerin yanı sıra marka değeri oluşturabilecek yeniliklere ve teknolojilere nasıl sahip olunacağı ile ilişkili bilgiler verilir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Niçin Gereklidir?

kosgeb girisimcilik

kosgeb girisimcilik kursu

KOSGEB girişimcilik kursu bireylerin bütün KOSGEB hibe ve destek programlarına başvuru yapabilmeleri için gereklidir. Tüm başvurular için istenen evraklarına arasında KOSGEB girişimcilik sertifikası da yer almaktadır. Bireylerin girişimcilik ile ilgili bilgiler edindiği ve işletme yönetimi hakkında deneyim kazandıkları program ile birlikte edinilen becerilerin yanı sıra bireylere sertifika da verilmektedir. Bu sertifika bireylerin 32 saatlik KOSGEB girişimcilik kursu derslerini tamamladıklarını ve başarılı olduklarını göstermektedir. Bireylerin eğitimi alabilecekleri iki alan bulunmaktadır ve bu iki alanda da eğitimlerin %80’lik kısmına katılım zorunluluğu bulunmaktadır. Örgün ve uzaktan eğitim olmak üzere iki farklı eğitim şekli bulunmaktadır ve örgün eğitim için KOSGEB ana sayfası üzerinden düzenli olarak duyurular yapılmaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Nasıl Alınır?

KOSGEB girişimcilik kursu iki farklı şekilde alınabilmektedir. Birinci alan, eğitimin örgün olarak KOSGEB veya KOSGEB anlaşmalı İŞKUR şubelerinden alınmasıdır. Bireylerin günlük veya haftalık olarak şube tarafından belirlenen saatlerde eğitim için katılım sağlamaları mümkündür. 15 kişilik örgün eğitim kontenjanı bulunmaktadır ve bireylerin bunu göz önünde bulundurarak başvuru gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Örgün olarak eğitim alamayan veya almak istemeyen bireyler için uzaktan eğitim seçeneği de bulunmaktadır. Daha fazla kişiye ulaşılmasını sağlamak için KOSGEB tarafından sunulan uzaktan eğitim programına kayıt olunarak da girişimcilik sertifikası alınabilmektedir. Eğitim sürecinde öncelikli olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olunması ve ardından da ders videolarının izlenmesi gerekmektedir. Ders videoları sonunda bireylere 10 soruluk testler uygulanmaktadır ve bu uygulamaların tamamlanması ve tüm eğitim videolarının izlenmesi ile sayfada tümü tamamlandı anlamına gelen yıldız işareti oluşmaktadır. Bireylerin eksiksiz olarak videoları izlemeleri ile videoların yanında bulunan bölümde yeşil tik oluşmaktadır. Bireylerin dersleri tamamlayıp yıldız almaları halinde sertifika talebinde bulunma hakları bulunmaktadır. Sertifika talebinin onaylanması ile bireylere eğitimi tamamladıklarını gösteren bir sertifika verilmektedir.

Ayrıca 2020 KOSGEB başvuru sonucu sorgulama bilgilerini inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Kursuna Nasıl Kayıt Olunur?

KOSGEB girişimcilik kursu kayıt işlemi yapmak için öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olmak gerekmektedir. KOSGEB ana sayfası üzerinden giriş yapılmalıdır. Giriş için e devlet kanalı kullanılmaktadır. E devlet üzerinden giriş yapıldıktan sonra gerekli bilgilerin eksiksiz doldurulmaları ve işletme sahiplerinin iş bilgilerini göstermek için evrak teslimi gerekmesi halinde de güncel bilgilerin şubeye teslim edilmesi gerekmektedir. Bireylerin internet üzerinden ve KOSGEB İl/ İlçe Müdürlükleri’nden başvuruda bulunmaları mümkündür. Başvuru işlemi sonrasında KOSGEB sistemine giriş yapılabilmektedir. Örgün ve uzaktan eğitim seçeneklerine göre girişimcilik kursuna kayıt işlemi yapılabilmektedir. Site içerisinde düzenli olarak örgün eğitim programlarının duyurusu yapılmaktadır. Bunun için bireylerin eğitim alacakları il/ ilçe bilgilerine göre programları takip etmesi gerekmektedir. 2 ila 3 ay arasında eğitim duyuruları yapılmaktadır. 15 kişilik kontenjana sahip olan eğitim programları için başvurulacak olan eğitim kurumu ve eğitim sürecinin seçilmesi ardından da eğitimin alınacağı kurumdan detaylı bilgilerin alınması gerekmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Sonrası

KOSGEB girişimcilik kursu sonrası bireylere sertifika verilir ve bu sertifika ile hibe/ destek paketlerinden yararlanma fırsatı elde edilir. Sertifikanın temin edilmesinden sonra bireylerin destek programlarını takip etmeleri ve işletmeleri için en uygun olan program için başvuru yapmaları gerekmektedir. Birçok farklı destek programı bulunan KOSGEB, bireylerin uygun şartları taşımaları halinde maddi destek sunmaktadır. Yeni girişimciler için eğitim desteğinin yanı sıra maddi destekte sunmakta olan KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletme kuracak olan ve sektöre yeni atılacak olan bireylerin desteklenmesini sağlamaktadır. Bu destekler sayesinde birçok girişimci hayallerini gerçekleştirme fırsatı elde etmiştir. Kişilerin öncelikli olarak girişimcilik eğitimini tamamlamaları ardından da bu eğitim sonrasında elde ettikleri bilgilerinden yola çıkarak bir iş planı hazırlamaları gerekmektedir. Hazırlanan iş planına göre bireylere destek imkânı sunulmaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Kursunun İş Planı

KOSGEB girişimcilik kursu iş planı hazırlamak için bireylere eğitim vermektedir. İş planı içerisinde işletmelerin amaçları, vizyon ve misyonları, pazar ağı ve işletme giderleri gibi işletmeler ile ilgili birçok bilgi yer almaktadır. Genel girişimcilik eğitimi kapsamında bu bilgiler bireylere sunulmaktadır ve bireylerin taleplerine göre ileri düzey girişimcilik eğitimi ile gelişmiş teknolojik ürünlerin kullanıldığı işletmelerin kurulumu desteklenmektedir. KOSGEB tarafından verilen tüm girişimcilik eğitimi programlarında bireylere işletme kurma, yönetme ve kazanç elde etme ile ilgili incelikler öğretilmektedir. Bireylerin işletmeleri için ihtiyaç duydukları sermaye, makine teçhizat, işletme kurum ücreti gibi destekleri sunan KOSGEB, eğitim programının eksiksiz tamamlanması ile bireylere sertifika vermektedir ve sunduğu desteklerden faydalanmak isteyen bireylerden bu sertifikayı talep etmektedir. Sertifika ile birlikte başvuru için gerekli olan en önemli belge iş planıdır ve iş planı hazırlama ile ilgili inceliklerde KOSGEB girişimcilik kursu dahilinde uygulamalı olarak bireylere sunulur.