KOSGEB Hibe Verilen Sektörler Hangileridir 2020?
 • ALTIN (TL/GR)
  473,79
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5575
  % 0,12
 • € EURO
  8,9826
  % 0,09
 • £ POUND
  9,7776
  % -0,35
 • ¥ YUAN
  1,1204
  % 0,34
 • YARIM ALTIN
  1.537,10
  % 0,60
 • BITCOIN
  82805,484
  % 0,47
 • BIST 100
  1.111,96
  % 0,12

KOSGEB Hibe Verilen Sektörler Hangileridir 2020?

KOSGEB Hibe Verilen Sektörler Hangileridir 2020?

KOSGEB hibe desteği işletmelerin ihtiyaçlarının karşılanması için KOSGEB tarafından verilmektedir. KOSGEB hibe verilen sektörler KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında yer almaktadır ve bu sektörler ile bilgilere KOSGEB’in desteklediği sektörler sayfası üzerinden erişim yapılması mümkündür.

KOSGEB Hibe Desteği Nedir?

KOSGEB hibe desteği yeni işletme kurmak isteyen girişimcilere, sermaye ihtiyacı bulunan KOBİ’lere ve proje geliştirmek isteyen işletmeler için KOSGEB tarafından sunulmaktadır. Bireylerin KOSGEB bünyesinde verilen girişimcilik eğitimini tamamlamaları ve girişimcilik eğitimi sertifikalarını elde etmeleri ile farklı hibe ve destek programlarından faydalanmaları mümkündür. İşletmelerin yer aldıkları sektör ve sektörün yer aldığı girişim düzeyine göre bireylerin tamamlamaları gereken iki farklı eğitim içeriği bulunmaktadır. Bu eğitimlerin ilki geleneksel girişimcilik eğitimidir ve bireylerin işletme kurmak, pazar alanını analiz etmek ve rekabeti yönetmek gibi işletme yönetimi içerisinde yer alan bilgileri öğrendikleri bir programdır. Bireylerin bulundukları veya kurmayı düşündükleri işletmenin yer aldığı sektör özelliklerini göz önünde bulundurarak ikinci eğitim olan ileri düzey girişimcilik eğitimini talep etme hakları bulunmaktadır. İleri düzey girişimcilik eğitimi kapsamında bireylere ileri teknoloji makine, teçhizat ve yazılım özellikleri, üretimin temelleri ve işletme yönetimi gibi bilgileri içeren bir eğitim sunulmaktadır. Bireylerin hibe desteği almak için yerine getirmeleri gereken farklı şartlar da bulunmaktadır.

KOSGEB Hibe Desteği Alma Şartları

KOSGEB hibe desteği alma şartları arasında yer alan en önemli şart olan girişimcilik eğitim sertifikası dışında bireylerin sahip olmaları gereken diğer özellikler şu şekildedir.

 • KOSGEB veri tabanına kayıt işlemi yapmak; bireylerin online olarak bireysel bilgileri ve işletme bilgilerini içeren formları doldurmaları gerekmektedir.
 • Bulundukları bölgedeki KOSGEB hibesi için yetkisi bulunan Hizmet Müdürlüğüne kaybolunması gerekmektedir.
 • Uygulamalı eğitim programına en az %80 katılım gerçekleştirmek ve katılım belgesi almak gerekmektedir.
 • İş projesi hazırlama; bireylerin kuracakları işletmenin özelliklerini ve gelecek planlarını içeren iş projesi hazırlamaları gerekmektedir. Hali hazırda bir işletmeleri bulunan ve proje gerçekleştirmek için başvuruda bulunacak olan bireylerin mevcut işletme özelliklerini ve proje özelliklerini içeren iş planı hazırlamaları gerekmektedir.
 • KOSGEB tarafından yıllık olarak yayınlanan hibe destekleri arasında işletme için en uygun olanının belirlenmesi ve başvurulması gerekmektedir.
 • Yeni açılacak olan işletmeler için 3 yıl faaliyet yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Yukarıda belirtilen genel şartların yerine getirilmesinin ardından bireylerin hibe desteği programlarına başvuruda bulunmaları mümkündür. Bu şartların yanı sıra hibe desteği programlarının özel şartları da bulunabilmektedir. Örneğin makine teçhizat desteği için işletmelerin en az bir yıllık olması gerekirken aynı zamanda üç yaşını doldurmamış olmaları da gerekmektedir. Bazı KOSGEB hibe ve destek paketlerinden faydalanmak için SGK ve vergi borcunun bulunmaması şartı aranmaktadır. Ayrıca bireylerin hibe desteği alabilmeleri için daha önce KOSGEB’den hibe desteği almamış olmaları gerekmektedir.

KOSGEB Hibe Desteği Verilen Sektörler

kosgeb hibe destegi sartlari

kosgeb hibe destegi verilen sektorler

KOSGEB hibe desteği verilen sektörler genel itibari ile 14 başlık altında toplanmaktadır. Bu başlıklar içinde yer alan tüm iş alanları da KOSGEB tarafından sunulan hibe desteğine başvuru yapma hakkına sahiptir.

 • Madencilik ve taş ocakçılığı; maden ocakları üzerinden kurulan işletmeler KOSGEB tarafından desteklenmektedir. İşletmelere personel istihdamı ve prim ödemesi gibi ihtiyaçlar için KOSGEB hibe desteği verilmektedir.
 • İmalat; birçok farklı ürün ve hizmet imalatı için,
 • Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı,
 • Su temini, kanalizasyon, iyileştirme faaliyetleri ve atık yönetimi
 • Kültür, sanat, dinlence, spor ve eğlence faaliyetleri
 • İnşaat; malzeme üretimi, sıva ve çatı yapım işlemleri vb. faaliyetler
 • İdari ve destek hizmet faaliyetleri
 • Diğer hizmet faaliyetleri
 • Toptan ve perakende ticaret faaliyetleri
 • Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler
 • Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri
 • Ulaştırma ve depolama alanındaki faaliyetler
 • Bilgi ve iletişim alanında yapılan faaliyetler ve
 • Finans ve sigorta faaliyetleri

Alanlarında yapılan tüm faaliyetler KOSGEB hibe verilen sektörler arasında yer almaktadır ve bu sektörlerin altında yer alan işletmelerin hibe desteği talebinde bulunmaları mümkündür.

KOSGEB desteği alan sektörler hangileridir? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Hibe Desteği Verilen İş Alanlarının Sorgulanması

KOSGEB hibe desteği iş alanları desteklenen sektörler arasında yer alıyorsa desteklenmektedir. Bireylerin işletmelerinin hangi sektör alanında yer aldığını öğrenmeleri ve KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmedikleri hakkında detaylı bilgi almak için KOSGEB ana sayfası üzerinden desteklenen sektörler bölümüne giriş yapılması gerekmektedir. Bireylerin sayfaya giriş yaptıktan sonra F3 tuşuna basarak arama çubuğunu aktif hale getirmeleri ve bu işlem sonrasında arama yapmak istedikleri alanla ilgili anahtar kelimeyi arama butonuna yazarak arama işlemini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bireylerin işletmelerine ait bilgiler bu arama sonucu üzerinden elde edilebilmektedir. Bu bilgiler dahilinde bireylerin NACE kodlarını öğrenmeleri mümkündür. İşletmenin hangi sektörde yer aldığı ve işletme alanı gibi bilgilerin edinimini sağlayan NACE kodu ile başvurular yapılmakta ve KOSGEB veri tabanına kaydolurken işletme ile ilgili bilgilerin doldurulmasında bu koddan yararlanılmaktadır.

KOSGEB Hibe Desteğinin En Fazla Verildiği Sektör

KOSGEB hibe desteğinin en fazla verildiği sektör imalat sektörüdür. 324 farklı imalat alanında hizmet sunmakta olan imalat sektörü, bireylerin hibe desteği almak için en çok başvurdukları hizmet alanı olmaktadır. Bireylerin bu sektörde giyim, gıda ve ekipman gibi farklı ürün üretimleri yapılmaktadır. Tütün ürünleri imalatı, tekstil ürünleri imalatı, deri ve ilgili ürün imalatı, ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı, giyim eşyaları imalatı, tekstil ürünleri imalatı, saz, saman ve benzeri eşya imalatı, kağıt ve kağıt ürünleri imalatı, kimyasal ürün imalatı, bilgisayar, elektronik ve optik ürün imalatı, elektrikli teçhizat imalatı, eczacılık ürünleri ve eczacılık ürünleri ile ilgili ürünlerin imalatı, ana metal imalatı, motorlu kara taşıtı ve treyler, tarı treyler imalatı ve ekipman imalatı gibi birçok alanda imalat yapılmaktadır. Bireylerin belirtilen imalat alanlarında veya farklı imalat alanlarında işletme açmaları halinde hibe desteğinden faydalanabilmeleri mümkündür. En çok destek talebinin imalat alanında olması ve 324 farklı imalat alanı bulunması bireyler için sektörü cazip hale getirmektedir.

KOSGEB’den Hibe Nasıl Alınır?

KOSGEB hibe desteği almak için bireylerin öncelikli olarak girişimcilik eğitimini tamamlamaları ve gerekli evraklara sahip olmaları gerekmektedir. 32 saatlik girişimcilik eğitiminin örgün veya uzaktan eğitim ile tamamlanmasının ardından bireylere girişimcilik eğitim sertifikası verilmektedir ve bireylerin bu sertifika ile hibe desteğinde bulunmaları gerekmektedir. Bireylerin KOSGEB hibe desteğinden faydalanabilmeleri için eğitimlerin %80 oranında tamamlanması, eğitim dahilinde verilen bilgilerden yola çıkılarak detaylı bir iş planının hazırlanması gerekmektedir. Bu işlemin ardından iş planı KOSGEB jüri üyelerine sunulmaktadır ve jüri üyelerinin iş planını onaylamaları halinde bireylerin hibe desteğinden faydalanmaları mümkündür. Bireylerin iş planlarının onaylanması ile 50 bin lira hibe ve 100 bin lira kredi desteği alma hakları bulunmaktadır. Bireylerin KOSGEB hibe ve kredi programlarından yararlanabilmeleri için eğitimleri tamamlamaları ve detaylı iş planı sunmaları gerekmektedir. Bireylerin sahip oldukları veya kurmayı düşündükleri işletme Türkiye vatandaşı olan ve en az 18 yaşını doldurmuş olan bireylerin işletmelerine uygun program ile KOSGEB hibe verilen sektörler arasından işlem yapmaları mümkündür.