2020 KOSGEB Üyelik ve Sertifika Sorgulama Nasıl Yapılır?
 • ALTIN (TL/GR)
  473,79
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5575
  % 0,12
 • € EURO
  8,9826
  % 0,09
 • £ POUND
  9,7776
  % -0,35
 • ¥ YUAN
  1,1204
  % 0,34
 • YARIM ALTIN
  1.537,10
  % 0,60
 • BITCOIN
  82709,669
  % 0,28
 • BIST 100
  1.111,96
  % 0,12

2020 KOSGEB Üyelik ve Sertifika Sorgulama

2020 KOSGEB Üyelik ve Sertifika Sorgulama

KOSGEB 2020 planlaması ile birlikte birçok girişimcilik faaliyetine dair eğitimler vermeye başlamış, özellikle ileri teknolojik projeleri ve girişimcileri destekleyen düzenlemeler getirmiştir. Tüm bu eğitim programlarının sonucunda sertifika sahibi olunabilmektedir. KOSGEB destek ve kredilerinden yararlanmak için bir diğer şart ise veri tabanına kayıt ve üye olunmasıdır. Üyelik ve sertifika durumunu sorgulamak isteyen kişiler e-Devlet adresi üzerinden gerekli bilgiler ile giriş yaparak KOSGEB sorgulama işlemini gerçekleştirmektedirler.

2020 KOSGEB Üyelik ve Sertifika Sorgulaması Nasıl Yapılır?

KOSGEB üyelik ve sertifika sorgulama işlemleri online olarak e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Sorgulama yapmak isteyen kişiler e-Devlet resmi internet adresi veya mobil uygulama üzerinden T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapmalıdırlar. Giriş işleminden sonra “e-Hizmetler” kısmından KOSGEB işlemleri bölümüne giderek veya arama butonuna “KOSGEB Sorgulama” yazıldıktan sonra çıkan sonuçlar üzerinden talep edilen sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Sorgulama sonucunda kişiler sertifika ve üyelik hakkında ayrıntılı bilgi edinebilmektedirler. E-Devlet şifresi sahibi olmayan kişiler en yakın PTT şubesine giderek kişiye özel e-Devlet şifresine sahip olabilmektedirler.

2020 İşletmeler KOSGEB’e Nasıl Üye Olunur?

KOSGEB kredi ve hibe desteklerinden yararlanmak isteyen girişimci ve KOBİ’lerin başvuru işlemleri için ilk olarak KOSGEB veri kayıt sistemine üye olmaları gerekmektedir. KOBİ ve girişimciler belirtilen adımlar ile veri kayıt sistemine üyelik işlemlerini gerçekleştirdikten sonra diğer başvuru şartlarını da yerine getirerek kredi ve hibe desteğine başvuru gerçekleştirebilirler. Veri tabanına kayıt işlemi üç farklı başlık altında incelenmektedir. Bunlar İşletme, AR-GE ve Organizatör kayıt işlemleridir. Üyelik kaydı yapacak kişilerin başvuru işlemlerinin doğru bir şekilde yürütülmesi için kendilerine uygun olan başlık ile üye kaydı oluşturmaları gerekmektedir.

İşletme statüsünde olanlar için KOSGEB veri tabanına üyelik kaydı işlemleri sırasıyla şu şekildedir:

 • Kişiler, KOSGEB resmi internet adresi olan kosgeb.gov.tr sitesine online olarak giriş yapmalıdırlar.
 • Resmi internet sitesi ana sayfasında sağ üst köşede “e-HİZMETLER” adlı bir buton bulunmaktadır. Bu butona tıklanmalıdır.
 • “e-HİZMETLER” butonuna tıklandıktan sonra açılacak olan sayfada farklı hizmet bölümleri yer alacaktır. Buradan “KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayınız.” adlı bölüm bulunarak tıklanmalıdır.
 • Tıklanan bölüm ile birlikte açılacak olan sayfada üç farklı statü için de başlık olduğu görülecektir. İşletme statüsünde kayıt olmak isteyen kişiler işletme bölümündeki “Başvur” butonuna tıklamalıdırlar.
 • Veri tabanına kayıt işlemlerinin zaman aşımı olmaması için 15 dakika içerisinde tamamlanması gerekmektedir.
 • Başvur butonuna tıklandıktan sonra açılan ekranda bazı bilgiler istenmektedir. Vergi numarası veya T.C kimlik numarası ve işe başlama tarihi bilgileri talep edilmektedir. İşe başlama tarihi girilirken Gelir İdaresi Başkanlığı kaydında yer alan işletmenin başlangıç tarihi seçilmelidir.
 • Tüm istenen bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde girildikten sonra sağ alt köşede yer alan “Giriş” butonuna tıklanmalıdır.
 • “Giriş” butonuna tıklanması ile birlikte ekrana işletme ile ilgili istenen bilgilerin yer aldığı bir sayfa gelecektir. İşletmeye ait istenen tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. İşletme bilgileri girildikten sonra en altta “Bağlı Olmak İstediğiniz Birim” adlı bölümden bağlı olmak istenilen İl Müdürlüğü seçilmelidir.
 • Tüm bu bilgi kayıt işleminden sonra sağ en alt köşede yer alan “Kaydet” butonuna basılarak işletmenin veri tabanına kayıt işlemleri gerçekleştirilmiş olacaktır.

KOSGEB Üyelik İşlemlerinde İstenen Bilgiler Nelerdir?

KOSGEB veri tabanına kayıt ve üyelik işlemlerinde işletme bazındaki kayıtlar için çeşitli aşamalardan sonra bazı bilgiler talep edilmektedir. Talep edilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gereklidir. Kişilerin üyelik işlemleri sırasında zamanları 15 dakika ile sınırlı olduğu için istenen bilgileri veri tabanına kayıt işleminden önce hazır etmesi ve kontrol etmesi gerekmektedir. KOSGEB veri tabanına kayıt ve üyelik işlemleri sırasında talep edilen bilgiler sırasıyla şunlardır:

 • Şirketin Tam ve Resmi Adı
 • Vergi Dairesi İli ve Adı
 • Vergi Numarası
 • Yetkili Kişi Adı
 • SSK İşyeri Sicil No
 • Ticaret Sicil No
 • Bağlı Bulunduğu Ticaret/Sanayi Odası
 • Vergi Levhasında Yazılı Faaliyet Kodu ve Adı
 • Şirketin Adresi ve Posta Kodu
 • Telefon
 • Fax
 • Cep No
 • E-posta
 • Web adresi

İstenen bilgiler güncel olarak doğru bir şekilde doldurulduktan ve bağlı olmak istenilen il müdürlüğü seçildikten sonra kayıt işlemi gerçekleşmektedir. Kişiler bilgileri ve durumunu e-Devlet adresinden KOSGEB sorgulama işlemleri sonucunda öğrenebilmektedirler.

2020 KOSGEB Organizatör Üyelik İşlemleri

kosgeb organizator uyelik islemleri nedir

kosgeb organizator uyelik islemleri nasil yapilir

KOSGEB tarafından KOBİ için oluşturulmuş olan “İşletme Geliştirme Destek Programı” alt başlığında yer alan “Yurt İçi Fuar Organizatör Kuruluş” başvurusu yapmak isteyenler için Organizatör Kaydı yapılmaktadır.

Organizatör kaydı işlemi yapmak isteyenlerin veri tabanına üyelikleri şu şekilde gerçekleştirilmektedir:

 • İşletme statüsündeki kayıt işlemlerinde olduğu gibi KOSGEB resmi adresi üzerinden “e-Hizmetler” bölümü seçilmeli ve buradan “KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayınız.” adlı bölüm bulunarak tıklanmalıdır.
 • Tıklanan bölüm ile açılacak olan sayfada vergi numarası veya T.C kimlik numarası ve işletme vergi levhasında yer alan işe başlama tarihi talep edilmektedir. Talep edilen bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde girildikten sonra “Giriş” butonuna tıklanmalıdır.
 • Burada “Organizatör Kuruluş Bilgileriniz” adlı bir form ana sayfada gözükecektir. Bu formda yer alan bilgiler kontrol edildikten ve eksik olan yerler doğru bir şekilde doldurulduktan sonra “Kaydet” butonuna basılarak veri tabanına organizatör kaydı işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.

Ayrıca KOSGEB başvuru sonucu sorgulama bilgilerini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

2020 KOSGEB AR-GE Üyelik İşlemleri

İşletmesini henüz kurmamış olan girişimciler için KOSGEB, Araştırma ve Geliştirme, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulamalı Destek Programı ile kredi ve hibe desteği sağlamaktadır. AR-GE kaydı veri tabanına üyelik işlemleri bu program üzerinden destek ve hibe almak isteyen girişimciler tarafından yapılmaktadır.

AR-GE veri tabanına kayıt işlemleri, resmi KOSGEB internet adresi üzerinden şu şekilde yapılmaktadır.

 • “e-HİZMETLER” butonuna tıklandıktan sonra açılacak olan sayfada “KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayınız.” adlı bölüm bulunarak tıklanmalıdır.
 • Tıklanan bölüm ile birlikte açılacak olan sayfada kişiler “AR-GE” bölümündeki “Başvur” butonuna tıklamalıdırlar.
 • Buradan istenen bilgiler ile giriş yapıldıktan sonra ekranda yer alan bilgiler kontrol edildikten ve eksik bilgiler doğru bir şekilde doldurulduktan sonra kayıt işlemini gerçekleştirilmektedir.

2020 KOSGEB Girişimcilik Sertifikası

2020 KOSGEB girişimcilik sertifikası online olarak verilen dersler ve eğitimler sonucunda alınabilmektedir. Girişimcilik sertifikası almak isteyen kişiler için iki farklı eğitim programı bulunmaktadır. Geleneksel Girişimci Eğitimi ve İleri Girişimci Eğitimi olmak üzere kişiler kendilerine uygun olan eğitimi aldıktan sonra girişimcilik sertifikasına sahip olabilmekte ve programları dahilindeki hibe ve kredi desteğinden yararlanabilmektedirler.

Geleneksel Girişimci Eğitimi, sektör bazında geleneksel alanlarda işyeri açmak isteyen girişimcilere ve İleri Girişimci Eğitimine katılmak isteyen girişimcilere verilmektedir. Eğitimin sonunda; girişimcilerin iş kurma ve işi yürütme konusunda bilgi sahibi olmaları, bu süreç boyunca üstlerine düşen rol ve sorumlulukların farkına varmaları ve iş fikirlerine yönelik iş modelini hazırlayabilecek bilgi ve deneyim kazanmalarını amaçlanmaktadır.

İleri Girişimcilik Eğitimi yenilikçi, orta yüksek veya ileri teknoloji düzeyindeki sektörlerde ve imalat sektöründe faaliyet göstermek isteyen girişimciler için verilmektedir. Girişimcilere bulundukları sektör ile ilgili ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerin kazandırılması amaçlanmaktadır. Eğitimin verilme amacı belirli teknolojik alt yapı gerektiren sektörlerdeki girişimcilik faaliyetlerinin önünü açmak, istihdam yaratmak ve küresel piyasalarda yüksek değerli projelere destek olmaktır.

Girişimcilik eğitimleri elektronik kitaplar, etkileşimli videolar, etkileşimli e-öğrenme içerikleri, deneme sınavları ve canlı derslerden oluşmaktadır. Tamamlanılan eğitimler sonucunda kişiye özel elektronik sertifika sahibi olunmaktadır. Elektronik sertifika durumu e-Devlet üzerinden KOSGEB sorgulama işlemleri ile öğrenilebilmektedir.