KOSGEB’den Kimler Yararlanabilir, Avantajları Nelerdir?
 • ALTIN (TL/GR)
  468,53
  % -0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6668
  % 0,40
 • € EURO
  8,9848
  % -0,01
 • £ POUND
  9,7664
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  1,1303
  % 0,82
 • YARIM ALTIN
  1.520,30
  % -0,27
 • BITCOIN
  80299,513
  % 1,20
 • BIST 100
  1.096,16
  % 0,84

KOSGEB’den Kimler Yararlanabilir, Avantajları Nelerdir?

KOSGEB’den Kimler Yararlanabilir, Avantajları Nelerdir?

KOSGEB’den faydalanmak için bireylerin taşımaları gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan bireyler KOSGEB’den yararlanabilecek kişiler olarak işletmeleri için ihtiyaç duydukları destek paketinden yararlanabilirler.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB 1990 yılında kurulan ve küçük ölçekli işletmeler ile orta ölçekli işletmeler için destek sunan bir kurumdur. Yeni girişimciler için de destek sunmakta olan kuruluş, farklı iş fikirlerine sahip yeni girişimcilerin desteklenmesini ve işletme kurmaları için ihtiyaçları olan maddi desteği elde edebilmeleri için gerekli olan sermaye desteğini sunmaktadır. Küçük ve Orta Ölçekli İşletimleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB, işletmelerin kurulum ihtiyaçlarından, makine teçhizat ihtiyaçlarına, çalışan prim ödemelerinden danışman giderlerine birçok işletme giderinin karşılanması için işletmelere destek sağlayan bir kurumdur. Devlet anlaşması bulunan kurum, yıllık olarak işletmelerin ihtiyaç duyabilecekleri maddi destek tutarlarını belirleyerek belli koşulları sağlayan işletmelere, anlaşmalı bankalar üzerinden bu tutarın destek olarak verilmesini sağlar. KOSGEB geri ödemesiz hibe desteklerinde bulunduğu gibi işletmenin ihtiyacına göre faizsiz kredi desteği de sunmaktadır.

KOSGEB’in Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

KOSGEB’in sunduğu avantajlar ile işletmelerin gelişmesi mümkündür. Birçok farklı sektörde yer alan işletmelerin farklı alanlardaki ihtiyaçlarını karşılayan KOSGEB’in sunduğu destekler şunlardır.

 • Girişimcilik destek programı; yeni girişimcilerin desteklenmesi için sunulan bir programdır. İşletmelerin kurulum, sermaye, makine ve teçhizat, prim ödemeleri gibi giderlerinin karşılanması için sunulan destek ile yeni girişimcilerin fikirlerinin hayata geçmesi sağlanmaktadır. Kaliteli fikirleri bulunan fakat bu fikirleri hayata geçirecek maddi desteği bulunmayan girişimcilere, hibe ve kredi desteği sağlayarak yeni fikirlerin hayata geçmesini sağlar. Ayrıca yeni kurulacak işletme ile daha fazla kişinin istihdam edilmesine fırsat sunar.
 • KOBİ proje destek programı; küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duydukları maddi desteğin verilmesini sağlar. Proje üretimi üzerine çalışmak isteyen fakat maddi kaynak yetersizliği nedeniyle vazgeçen işletmelerin desteklenmesini ve projelerinin hayata geçirilmesini sağlar.
 • İş birliği – güç birliği destek Programı; işletmelerin ortak iş yapma anlayışı kazanmalarını hedefleyen bir programdır.
 • Tematik proje destek programı; işletmelerin daha fazla proje hazırlamaya teşvik edilmesi için sunulan destektir. İşletmelerin daha iyi projeler geliştirmesini ve projelerin hayata geçirilmesini desteklemektedir.
 • AR-GE, inovasyon ve endüstriyel uygulama destek programı; teknolojik gelişmelerin takip edilmesi, yeni projelerin üretilmesi ve KOBİ’nin gelişmesi için sunulan destektir.
 • Genel destek programı; işletmelerin yurtiçi fuarları, yurtdışı iş gezileri, tanıtım, nitelikli eleman istihdamı, eşleştirme, eğitim, danışmanlık, test, tasarım ve birçok alanda ihtiyaçları için sunulan destektir.
 • Tematik proje destek programı; çağrı esaslı tematik programı ve melek kuruluşu proje destek programı olmak üzere iki alt dalı bulunan ve işletmelerin proje üretimlerini arttırmaları için desteklenmelerini sağlayan programdır.
 • Gelişen işletmeler piyasası KOBİ destek programı; yeni kurulmuş ve proje üretiminde bulunmak isteyen KOBİ’lere sunulan destektir.
 • Kredi faiz desteği; işletmelerin kredi almalarını ve bu kredileri aldıkları miktar üzerinden faiz uygulanmadan ödenmesini sağlayan destektir. KOSGEB tarafından faizi ödenen kredilerin ana para tutarının işletme sahibi tarafından ödenmesi ile sunulan destek içeriğidir.

KOSGEB’in Sunduğu Avantajlardan Kimler Faydalanabilir?

kosgeb firsatlari

kosgeb sundugu avantajlar

KOSGEB’in sunduğu desteklerden faydalanabilecek kişiler ilk defa destek programına başvuru yapacak kişilerdir. Daha önce KOSGEB üzerinden destek almış olan kişilerin tekrar başvuruda bulunma hakları yoktur. Bireylerin başvuru yapabilmeleri için sahip olmaları gereken bazı özellikler bulunmaktadır. KOSGEB’den yararlanabilecek kişiler öncelikli olarak KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitimini tamamlamalıdırlar. Kurulacak olan veya hali hazırda aktif çalışmakta olan işletmenin özellikleri ve bulunduğu sektör göz önünde bulundurularak geleneksel girişimcilik veya ileri düzey girişimcilik eğitimlerinin alınması gerekmektedir. Bireylerin desteklerden faydalanabilmeleri için ayrıca SSK ve vergi borcunun bulunmaması gerekmektedir. Bireylerin borçlarını yapılandırmış olmaları halinde dilekçe ile başvuruda bulunma hakları bulunmaktadır. İşletmelerin başvuru yapabilecekleri en fazla 3 farklı KOSGEB destek programı bulunmaktadır. Bu kurallar çerçevesinde KOSGEB tarafından sunulan avantajlardan faydalanabilecek kişi örnekleri şunlardır.

 • Yeni iş kurmak isteyenler; yeni işletme kurmak isteyen girişimciler, yeni girişimci desteğinden faydalanabilirler.
 • İşini geliştirmek isteyen
 • Yeni makine, teçhizat ve yazılım desteğine ihtiyaç duyan
 • Meslektaşları ile birleşerek tek bir güç topluluğu elde etmek isteyen
 • Personel istihdamında bulunmak isteyen
 • Ar- Ge ve inovasyon projelerini gerçekleştirmek isteyen bireyler
 • Faizsiz ve cazip ödeme seçeneklerine sahip kredilerden faydalanmak isteyenler
 • Firma tanıtımı için katalog bastırmak isteyen
 • Yurt içinde ve yurt dışında bulunan fuarlara katılmak isteyen
 • Personeli için eğitim vermek isteyen
 • Firmasının tanıtımını yapmak isteyen
 • Ürün tasarımı yapmak isteyen
 • Faaliyetlerinde uzman danışman desteğine ihtiyaç duyan

İşletmeler KOSGEB desteklerinden faydalanabilirler.

Ayrıca KOSGEB iş planı örneği yazımızı inceleyebilirsiniz.

KOSGEB’den Faydalanmak İçin Yapılması Gerekenler

KOSGEB’den faydalanmak için bireylerin öncelikli olarak başvuru yapacakları programı belirlemeleri gerekmektedir. Bireylerin seçtikleri program içeriklerine göre sahip olmaları gereken şartlar ve başvuru için tamamlamaları gereken evraklar bulunmaktadır. Bireylerin programlardan faydalanmak için girişimcilik eğitimini tamamladıklarını gösteren sertifikaya ihtiyaçları bulunmaktadır. Bireyler sertifikaları ile istedikleri programa başvurma hakları bulunmaktadır. İşletmelerin küçük ve orta ölçekli olması aranan şartlar arsında yer almaktadır. Bu şartların dışında işletmelerin sahip olmaları gereken diğer özellikler şu şekildedir.

 • Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu borçlarının bulunmaması
 • Kurumun Vergi ve E – KOBİ kaydının bulunması
 • Hazırlanan iş planı ve projenin KOSGEB tarafından incelendikten sonra onaylanması
 • Program dahilinde esnaf niteliklerini taşıması ve
 • İşletmenin KOSGEB NACE kodları arasında yer alması gerekmektedir.

KOSGEB NACE Kodu Nedir?

KOSGEB NACE kodu kurulacak olan veya çalışmakta olan işletmelerin yer aldığı sektörlerin KOSGEB tarafından desteklendiğini gösteren koddur. İmalat, inşaat, bilişim ve farklı birçok alandaki sektör için destek sunan KOSGEB, ana sayfası üzerinden desteklenen sektörler ile ilgili bir bölüme sahiptir. Bu bölüme giriş yapılarak işletmenin NACE kodlarını sorgulamaları ve çalışmak istedikleri alanın KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenmeleri gerekmektedir. KOSGEB tarafından desteklenmeyen kurumların KOSGEB hibe ve destek paketlerinden faydalanmaları mümkün değildir. KOSGEB’in desteklediği sektörler alanında işletme kurmak isteyen yeni girişimcilerin girişimci eğitim sertifikası ve iş planına sahip olmaları gerekmektedir.

KOSGEB’den Kimler Yararlanamaz?

KOSGEB desteklerinden yararlanamayacaklar arasında daha önce KOSGEB desteği almış bireylerde bulunmaktadır. Bireylerin daha önce KOSGEB üzerinden hibe veya kredi desteği almış olmaları halinde yeni açılan destek programlarından faydalanma imkanları bulunmaktadır. Bunun dışında makine ve teçhizat gibi programlardan faydalanmak için işletmelerin kuruluşu üzerinden 1 yıl geçmiş olması gerekmektedir. Bireylerin SGK ve vergi borçlarının bulunması halinde de KOSGEB’den faydalanabilmeleri mümkün değildir. Ayrıca başvuru için talep edilen belgelerde eksikliği bulunan ve girişimcilik eğitimini tamamladıklarını gösteren girişimcilik eğitimi sertifikası bulunmayan bireylerinde KOSGEB desteklerinden faydalanmaları mümkün değildir. Bireylerin destek programlarına başvuru yapabilmeler için KOSGEB tarafından desteklenen sektör alanlarında yer almaları gerekmektedir. Desteklenen programlara KOSGEB tarafından desteklenen sektörler başlığı altından bakabilir ve işletmenizin destek alma hakkının bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz. Türk vatandaşı olmayan ve 18 yaşını doldurmamış olan bireylerinde destek programlarından faydalanmaları mümkün değildir. Genel olarak destek programlarından faydalanmak için girişimcilik eğitimi sertifikası, detaylı orijinal fikirler üzerine kurulmuş iş planına sahip bireyler KOSGEB’den yararlanabilecek kişiler olmaktadırlar.