Küresel Salgının Borsa İstanbul Üzerindeki Etkisi - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  469,20
  % -0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6702
  % 0,44
 • € EURO
  8,9879
  % 0,03
 • £ POUND
  9,7661
  % -0,19
 • ¥ YUAN
  1,1315
  % 0,93
 • YARIM ALTIN
  1.522,20
  % -0,14
 • BITCOIN
  80465,634
  % 1,40
 • BIST 100
  1.096,16
  % 0,84

Küresel Salgının Borsa İstanbul Üzerindeki Etkisi

Küresel Salgının Borsa İstanbul Üzerindeki Etkisi

Tüm dünyada salgın olarak devam eden Covid-19 pandemisi; ülkelerin reel piyasalarının yanında borsalarını da fazlasıyla etkiledi. Süreç devam ederken var olan belirsizlik, yatırımcıları borsalara temkinli yaklaşmasına neden olurken; Borsa İstanbul ölçeğinde son günlerde ki yukarı eğilimli çıkışı; Borsa İstanbul‘un yeniden yukarıya çıkışının habercisi olarak yorumlanıyor.  Özellikle bazı hisse guruplarında %4 ile %10 arasında ki artış, yatırımcıların gözlerini yeniden borsaya çevirmesine neden oldu. Büyük inişlerin yaşandığı salgının ilk günlerinde, süreçteki belirsizlik statükosunu korurken; hislerde ki artış anlık olarak yukarıya doğru seyir ediyor.

Yukarı Eğilimli Hareket Ne Kadar Devam Edebilir?

Küresel salgının devam ettiği şu günlerde, salgının ne kadar daha süreceği ve piyasaları nasıl etkileyeceğinin belirsizliği, salgının ilk günlerinde Borsa İstanbul ölçeğinde aşağı yönelimli tepki ile seyir etmişti. Sadece Borsa İstanbul ölçeğinde kalmayıp aynı zamanda dünya borsalarında da aşağı yönelimli seyirler gözlendi. Küresel salgın öncesinde rekor üstüne rekor kıran  Borsa İstanbul, günlük işlem hacmi ile dikkatleri üzerine çekmişti. Küresel salgının Türkiye’de görülmesi ve hızla artan vakalar sonrasında ise hızlı bir düşüş göstermiş yatırımcıyı borsa yerine döviz ve altına yönlendirmişti. Hava yolu taşımacılığı, madencilik ve banka hisselerinin şu günlerde artışa geçmesi ise; yatırımcıyı tekrardan borsaya yönlendirdi. Ekonomik istikrar gösteren büyük holdinglerin şirketlerinin hisseleri artarken, aynı zaman bankacılık hisselerinin de artması; salgının ekonomik olarak güvence olarak gördüğü sektörleri belirledi.

 

Küresel Salgının Borsa İstanbul Üzerindeki Etkisi

Salgının Uzun Sürmesi Durumunda Borsa Hangi Yönde Etkilenebilir?

Borsa İstanbul artan günlük işlem hacmi ile dikkatleri çekmeye devam etse de küresel salgının etkilerinin uzun sürmesi durumunda sürekli artış gösteren döviz ve altın gibi yatırım araçlarına ilginin artmasına sebep olabilir. Dolayısıyla yatırımcı borsadan daha çok döviz ve altına yönelebilir. Muhtemel senaryolar göz önüne alındığında ve süreçte ki belirsizlik hali statükosunu koruduğu için borsanın yukarı yönelimli eğiliminin devam etmesinin bankacılık ve maden şirketlerinin hisselerinin eğilimine bağlı olduğu görülmektedir. Altın gibi diğer yatırım araçlarına yatırımcının yönelmesi, borsa da madencilik şirketlerinin hisselerinin yükselmesine sebep olurken, aynı zamanda ekonomik açıdan istikrarlı büyük ölçekli firmaların da borsa yatırımcısına güven verdiği, dolayısıyla bu şirketlerin hisselerin de arttığı gözlemlenmektedir.


YORUMLAR YAZ
 • Yüksek Lisans4 ay önce
 • Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

 • Gökhan Turan4 ay önce
 • Teşekkür ederiz değerli yorumunuz için. İnternet ortamı veya sosyal medya üzerinden izinsiz yatırım danışmanlığı suç sayılan bir fiildir ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenerek suç duyurusunda bulunulmaktadır. Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin alınmadan icra edilecek yatırım danışmanlığı SPKn’nun 109’uncu maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenmiştir ve belirtilen madde de “…Sermaye piyasasında izinsiz olarak faaliyette bulunanlar iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar…” hükmü bulunmaktadır.

 • Yüksek Lisans4 ay önce
 • Yazınızı çok faydalı buldum ve küresel salgın döneminde yatırımlarımızı neye yöneltmeliyiz bunun hakkında düşünceleriniz nelerdir ?