Pandemi Döneminde E-Ticaret Artışı Nasıl Seyretti - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  390,97
  % 0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8612
  % 0,10
 • € EURO
  7,7521
  % 0,32
 • £ POUND
  8,5740
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  0,9704
  % 0,00
 • YARIM ALTIN
  1.269,00
  % 0,20
 • BITCOIN
  62288,294
  % -0,30
 • BIST 100
  115.748,47
  % -0,99

Pandemi Döneminde E-Ticaret Artışı Nasıl Seyretti

Pandemi Döneminde E-Ticaret Artışı Nasıl Seyretti

Pandemi döneminde e ticaret artışı nasıl seyretti sorusu salgın yüzünden evlerde kapılıp ihtiyaçlarını evde online alışveriş sitelerinden karşılayan tarafından sıkça dile getirilmektedir. Covid-19 yani bir diğer adı ile Korona Virüs, 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış yeni tip bir hastalıktır. Hastalığın ilk başlarında bu durum çok ciddiye alınmasa da Çin’in kalabalık nüfusunun da etkisi ile virüs hızlıca dünyaya yayılmaya başladı. Bütün kıtalara yayılan bu hastalık eğitimi, sosyal hayatı ve iş kollarını derinden etkiledi. Kimsenin hesaplamadığı hiç kimsenin aklına dahi gelmeyecek bu olay devletleri kısa zamanda tedbir politikaları kararları almaya zorladı. Bazı devletler doğru adımlar atarak hastalıktan kısa sürede ve az hasarla bu dönemi atlatmaya çalışırken bazı devletler ise ilk başlarda vurdum duymaz bir tavır sergileyip işler kontrolden çıkınca tedbir almaya başladı. Büyük güç diye anılan devletlerin sağlık sektörüne gerekli önemi vermedikleri ortaya çıktı.

Yeni siyasi gelişmeler yaşandı. Mesela Avrupa Birliğinin dağılacağı söylenmeye başladı. Avrupa’da ve Amerika’da insanlar biner biner ölmeye başladı birçok ülkede mezar alanı kalmadı.  Bu gelişmeler  hayatın bütün büyük alanlarını etkilediği gibi ekonomi alanını da etkiledi.  İnsanlar dışarıya çıkmaya korkar oldu. Zaten devlet yetkilileri de dışarı gerekmedikçe çıkılmaması gerektiğini belirten duyurularla bu durumu destekledi. Alışveriş yapmak zorunda kalan insanlar kalabalıktan uzaklaşmak ve virüsten korunmak için  e-ticarete yönelmeye başladılar. Yaklaşık 5 yıldır ticari verim olarak zirvede olan e-ticaret virüs ile beraber etkisini daha fazla arttırmış oldu. E-ticaret tercihi pandemi ile beraber yüzde 400 oranında arttı.

Pandemi Döneminde E-Ticaret Artışı Nasıl Seyretti

Covid-19 Salgınından Önce E-Ticaret Ne Durumdaydı?

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektronik alışveriş hızlıca kabullendi ve çeşitlenmeye başladı. İnsanlar e-ticarete 2018 yılında, 2017 yılına göre daha fazla önem göstermişlerdi. Buda demek oluyor ki her geçen gün önemini arttıran elektronik ticaret önümüzde ki yıllarda hayatımızın içine tamamen entegre olacaktır. 2017 yılında 31,7 milyon kişi e-ticaret kullanarak alışveriş yapmışken bu sayı 2018 yılında 7,6 milyon kişi daha artarak yaklaşık 40 milyon kişinin kullandığı bir sektör haline geldi. Toplam harcanan rakam ise geçen yıl 11 milyar 480 minyon doları aştı. Bu rakamlar içerisinde en çok harcama seyahat, tatil, elektronik eşya ve giyim için kullanıldı. Bunların rakamları ise şu şekildedir; tatil veya seyahat için yapılan harcama 5 milyar 198 milyon dolar,  ev aletleri, mutfak eşyaları, cep telefonu gibi elektronik ürünler için 2 milyar 61 milyon dolar, giyim için harcanan tutar ise 1,3 milyar dolar seviyesine gelmişti. Bu alanları takip eden sektörler ise oyuncak ve hobi ürünleri ile beraber mobilya aksesuar ve yiyecek içecek alışverişi oldu.

Covid-19 Salgınından Sonra E-Ticaret Ne Duruma Geldi?

Geçen yıldan farklı olarak bu sene pandemi ve hastalanma korkusu ile beraber bazı sektörlerin ticaret hacmi küçülürken bazı sektörlerin ticaret hacmi katlanarak artmıştır. Bu yıl elektronik ticaretten yapılan alışverişlerin verileri 2019 yılının verilerinden çok farklı olması bekleniyor. Online alışverişlerin sokağa çıkma kısıtlamalarından etkilenmemesi imkansız olacaktır. İnsanlar sokağa çıkamadıkça ihtiyaçları olan yiyecek ve içecekleri elektronik ortamdan temin etmişlerdir bu da yiyecek sektörünün bu yıl e ticaretten  daha fazla pay alacağını göstermektedir.

. Kısıtlamalar sebebiyle olumsuz etki alacak bir sektör ise tatil ve seyahat sektörleri olacaktır. Hali hazırda bir çok kısıtlama ve hala salgın tehlikesi geçmemişken insanların tatile gitmek isteyip istemeyecekleri belli değilken devletin aldığı önlemler de bu isteklerin sınırlı olmasını sağlayacak ve bu sektörün ticaret hacmini düşürecektir. Virüs döneminin getirdiği şartlar ve insanların evlerinde yapacağı eylemlerden veya ihtiyaçlardan dolayı bir çok ticaret hacmi yön değiştirecek gibi ileriki günlerde normalleşme ile beraber e-ticaretin önemi git gide artacaktır.