Solucan Gübresi Üretim Tesisi Maliyeti - Tarım
 • ALTIN (TL/GR)
  473,79
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5575
  % 0,12
 • € EURO
  8,9826
  % 0,09
 • £ POUND
  9,7776
  % -0,35
 • ¥ YUAN
  1,1204
  % 0,34
 • YARIM ALTIN
  1.537,10
  % 0,60
 • BITCOIN
  82728,426
  % 0,41
 • BIST 100
  1.111,96
  % 0,12

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Maliyeti

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Maliyeti

Son yıllarda Türkiye’de gittikçe yaygınlaşmaya başlayan az maliyetli yatırım araçlarından birisi olan solucan gübresi üretim tesisi maliyeti ne kadar? Sorusu, bu sektöre yatırım yapmak isteyenler tarafından en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda bu sorunun cevabını bulabileceğiniz gibi, solucan gübresi üretimi hakkında da tüm detayları görebilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Maliyetleri

Solucan gübresi üretimi için ortaya çıkacak maliyet, harcama kalemlerinin niteliklerine göre değişiklik göstermektedir. Tesisin kurulumu için gerekli olan yapının ve arazinin kira olup olmadığı bu konuda maliyeti artırıcı bir etken iken, alınacak solucan sayısı da yine maliyetlere etki etmektedir.

Solucan sayısı: Alacağınız solucan sayısı, maliyetlerin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Ortalama 100 bin solucan ile başlayacak yatırımcı, bunun için en az 10 bin TL ayırmak zorundadır. Türkiye’de solucanların tane fiyatı, 0,10 ile 0,12 kuruş arasında değişiklik göstermektedir.

Solucan maması: Solucan gübresi üretimi için alınacak solucanların, sürekli beslenme halinde olması gerekir. Bunun için 6 aylık bir beslenmeye yetecek kadar mama almanız halinde, 1000 TL civarında mama harcaması yapmanız gerekmektedir.

Solucan havuzları: 10 bin solucana yetecek bir havuz için ödeyeceğiniz yaklaşık tutar, 1000 TL’dir. 100000 solucanla başlayacak kişiler, plastik solucan havuzları için yaklaşık olarak 10 bin TL ödeyecektir.

Diğer masraflar: Kurulum aşamasında çalıştırılacak kişinin giderleri, tesisin hazırda bir bina içerisine mi yoksa yeniden inşa edilecek binaya mı kurulacağı, arazi ve tesis yerinin kira mı yoksa kendi mülkünüz mü? Gibi soruların cevapları da, maliyetlere etki eden faktörler arasındadır.

Bunları da hesaba kadar genel bir maliyet çıkaracak olursak hazır binası bulunanlar için solucan gübresi üretim tesisi maliyeti, yaklaşık olarak 50 bini bulmaktadır. Ancak yeni bir tesis kurmak ve tesis binasının temelden yapılması gerektiği yatırımlarda bu tutar, 100 bin TL’yi bulabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken, şayet yavaş yavaş gelişmek istiyorsanız başlangıç aşamasında 20 bin kadar solucan almak yeterli gelecektir. Solucanların üremeleri ortalama 3 ayda bir gerçekleştiği için, her üç ayda bir solucan sayınız 2 kart artmaktadır. Bu sebeple tesisi kurarken bu artışın olacağını hesaplayarak normal planınızdan biraz daha büyük bir tesis kurmak maliyetleri artırsa da, sektörde daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır.

Tesisin tam kapasite halde çalışabilmesi ve Pazar çalışmalarının daha sağlıklı yapılabilmesi için, 150 bin TL’lik bir yatırımla başlayan kişiler, daha az maliyetle başlayanlara karşı kuşkusuz daha avantajlıdır.

solucan gübresi tesis

Solucanların Beslenmesi

100000 solucanın beslenmesi için aylık yaklaşık olarak, 2 ton civarında mama gerekmektedir. Mamaların önemli bir bölümünün nem olması nedeniyle,  2 tonun bu bölümü büyük oranda sudan oluşmaktadır.

100000 solucan ideal koşullarda beslendiğinde, bir ay içerisinde 900 kiloya yakın solucan gübresi üretimi yapmaktadır. Elde edilen gübre, tesisin farklı bir bölümünde 3 ay kadar dinlenmeye ve olgunlaşmaya bırakılır. Gübre farklı bir bölüme alınmadan önce yaş olacağı için bu bölümde aynı zamanda kurumuş olacaktır. 3 aylık süreç içerisinde kuruyan gübrenin yüzde 65’e yakını kayıp olmaktadır. Bu kayıpla birlikte değerlendirdiğimizde 100000 solucan ile satışa hazır hale getirilebilecek gübre miktarı 1,300 kilo civarındadır.

Aldığınız solucanlar her 3 ayda bir, yaklaşık olarak 2 katına çıkmaktadır. Bu nedenle şayet çok fazla bir bütçeye sahip değilseniz ilk başta alacağınız solucan miktarını, daha az tutarak üretim aşamasında çoğaltmakta fayda vardır. Bu hesaba göre başlangıçta 100000 solucan alan üretici, bir yıl içerisinde solucan sayısını bir buçuk milyona kadar çıkarabilmektedir.

Solucan Gübresi Üretim Sertifikası Almak

Bu tesisi kurarak solucan gübresi üretimi yapmak için, Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı‘ndan sertifika almak gerekmektedir. Solucan gübresi üretim sertifikası diye tabir edilen bu belge aslında bir işletme izin belgesidir. Tesisin limited, anonim ya da şahıs şirketi olma zorunluluğu vardır. Bu nedenle belediyeden işyeri açma ve çalıştırma ruhsatının da alınması gerekmektedir. Bakanlık onayı da alındıktan sonra başta ÇED görüşü olmak üzere, Isıl İşlem Makinesi, Üretim Kapasitesi, İş Akış Süreci ve ISO 2200 gibi belgelerin alınması gerekmektedir. Bakanlık yönetmeliğinde solucan gübresi üretimi için herhangi bir onay mekanizması olmaması sebebiyle, kuracağınız tesis, doğal gübre üretim olarak değerlendirilmektedir.

solucan gübresi ne kadar kazandırır

 

Solucan Gübresi Üretimi Ne Kadar Kazandırır?

Solucan gübresi üretim tesisi maliyeti konusunu araştıranların en fazla merak ettikleri sorulardan birisi de, solucan gübresi üretimi ne kadar kazandırır? Sorusudur. Tüm sektörlerde olduğu gibi, bu sektörde de üretim yapacak tesisin kapasitesi ve solucan sayısı büyük önem taşımaktadır.

Takdir edersiniz ki 10000 solucan ile yapacağınız üretimle, 100.000 solucanla yapılacak üretim aynı olmayacaktır. Aynı zamanda tesisin tam kapasite çalışıp çalışmadığı da, solucan gübresi üretimi ne kadar kazandırır? Sorusuna daha net cevap vermek açısından önemli faktörlerden birisidir.

Burada net bir şey söylemek mümkün olmasa da, basit bir tesiste yapılacak üretim ve aylık 2000 TL kazanmak mümkünken, daha büyük bir tesiste aylık kazancınız 15000 TL üzerinde olabilir. Kazanç miktarı yukarıda vermiş olduğumuz kriterlerle, doğru orantılıdır. Bunun dışında gübre satışı haricinde solucanının kendisini satmak da, farklı bir kazanç kapısı olmaktadır. Günümüz şartlarında solucanın adet fiyatı 12 kuruş civarında olsa da, özellikle toplu ve daha büyük satışlar için bu rakam solucan başı 10 kuruşa kadar düşmektedir. Kazanç noktasında konuya baktığımızda tesisin biraz ilerlemesi halinde, kırmızı Kaliforniya solucan gübresi üretimi kazanç oranı yüksek bir yatırım aracıdır diyebiliriz.

Solucan Yetiştirme Aşamaları Nelerdir?

Solucan gübresi elde etmek için, solucan yetiştiriciliğinin ideal koşullarda yapılması gerekmektedir. Bu aşamalara baktığımızda solucan ve nihayetinde solucan gübresi üretmek için gerekli olan aşamalar halinde aşağıda verilmiştir. Tesisi kurduktan sonra üretim aşamaları şunlardır.

 • Solucanlar temin edilmiş olan plastik solucan havuzlarına konulduktan sonra, düzenli bir şekilde beslenmelidir. Solucan mamaları yeşil çimen, ağaç yaprakları, öğütülmüş yeşil ceviz kabukları ve diğer kuruyemiş kabukları gibi farklı bitkilerden elde edilmektedir. Kısacası solucanları beslemek için ot, sebze ve meyve kalıntıları gibi birçok şeyi kullanmak mümkündür.
 • Solucanlar üreyerek çoğalmaya başladıktan sonra gübre havuzları yavaş yavaş gübre ile dolacağı için solucanların bir kısmını mama dolu başka bir havuza alarak onlarla da üretime devam edilir.
 • Elde edilen humuslu gübreler dinlendirilmek üzere, tesisin başka bölümüne alınır.
 • Gübreler 3 ay kadar dinlendirilip kurutulduktan sonra, paketlenerek satışa hazır hale getirilir.
 • Paketleme işlemi genellikle küçük çuvallar şeklinde yapılmakta ve pazara sunulmaktadır.

Solucan Gübresi Ve Solucanlar Nasıl Satılır?

Solucan gübresini satmak için, gerekli olan pazar, fidan üreticileri, peyzaj şirketleri, fide üreticileri, seracılar, meyve ve sebze üreticileri gibi kesimlere pazarlaması yapılmaktadır. Bunların dışında en önemli pazarlardan birisi de, organik tarım yapan çiftçilerdir.

Kaliteli bir üretim yapılması halinde, solucan gübresi pazarı oldukça geniştir. Şayet çok geniş çaplı bir üretim yapıyorsanız, dış pazara açılarak gübreyi ihraç etmenizde mümkündür. Nitelikli bir üretim yapan girişimcilerin, Pazar bulma konusunda hiçbir sıkıntısı olmamakta ve üretilen gübreler hızlı bir şekilde satılabilmektedir.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği

Solucan gübresi üretimi düşük başlangıç maliyetleri ile son zamanlarda genç girişimcilerin yeni gözdesi solucan gübresi üretimi olmuştur. Dünyada hızla yayılıp ülkemmizde de kendini gösteren solucan gübresine ihtiyaç organik tarım ve organik ürünlere talebin artmasıyla yükselmiştir. Üretim maliyetinin düşük olması, KOSGEB tarafından desteklenmesi ve talebi artmasıyla solucan gübresi yeni bir girişimcilik alanı olmuştur. KOSGEB desteği başvurusundan nasıl alınacağına kimlerin hangi şartlarda yararlanabileceğine kadar tüm bilgileri derledik.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği


YORUMLAR YAZ
 • gökhan1 sene önce
 • güzel yazı olmuş teşekkürler