Swift Nedir? - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  468,19
  % -0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6646
  % 0,40
 • € EURO
  8,9879
  % 0,00
 • £ POUND
  9,7677
  % -0,21
 • ¥ YUAN
  1,1303
  % 0,82
 • YARIM ALTIN
  1.519,20
  % -0,34
 • BITCOIN
  80272,327
  % 0,98
 • BIST 100
  1.096,16
  % 0,84

Swift Nedir?

Swift Nedir?

İnsanların birbirleriyle her bakımdan etkileşimin arttığı günümüzde finansal olarak birçok işlem teknolojik gelişmelerle beraber daha da kolay gerçekleşmektedir. Swift işlemi bankaların, internet ve mobil şubeleri aracılığıyla kişiler veya kurumlar istedikleri kişiye veya kuruma yurt içi veya yurt dışı döviz transferi gerçekleştirebilmeleri işlemidir. Swift, uluslararası alanda bankalar arasında yapılan bir fon transfer türüdür. “Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği)” kısacası Swift,  iki farklı banka hesabından yapılan yurt içi ya da yurt dışı döviz transfer türüdür. Swift aslında eft ve havale gibi başka bir banka hesabına para gönderme işlemidir.

Swift İşlemi Hangi Kanallar Aracılığıyla Yapılır

Swift işlemi banka şubeleri, internet şubeleri ve mobil şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilir. İşlem ücretleri bankalara ve çalıştığınız bankaların işlem yaptığınız kanallarına göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda hizmet aldığınız bankalardan işlem ücretleri hakkında bilgi almalısınız.

Swift Nedir?

Swift İşlemi Nasıl Yapılır

Öncelikle swift işlemi yapılabilmesi için hem döviz hesabı hem de TL hesabına ihtiyaç vardır. Çünkü döviz cinsinden yapılan para transferi için banka işlem ücreti alacağı için TL hesabının olması gerekmektedir. Ayrıca bu transfer türünün gerçekleşmesi için başka bir aracı bankaya da ihtiyaç vardır. Yani işlem üç banka arasında gerçekleşir. Para gönderen ve para gönderilen bir de işlemin gerçekleşmesine aracılık eden bir banka vardır. Bankaların bu işlemi gerçekleştirebilmesi için kendilerine ait bir swift kodu bulunur. Bu kod genelde  11 haneden ve büyük harflerden oluşur. Swift kodu; banka kodu, ülke kodu ve banka şube kodundan oluşur. Bu kodu hizmet aldığınız bankalardan öğrenebilirsiniz.

Swift İşlemiyle Döviz Transferi Ne Kadar Sürede Gerçekleşir

Swift işlemiyle yapılan döviz transfer işlemleri bankaların hızlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Genelde işlemler 3-5 günlük sürelerde  gerçekleşir. Fakat bankalar arasında anlaşmalar neticesinde bu süreler kısalabilir hatta aynı gün bile gerçekleşebilir. Ancak para transferi sırasında karşı banka masraf ve komisyon kesintileri yapabilir. Bu konuda bankanız size net bir bilgi veremeyebilir.