Taşıt Kredisi Faiz Oranları - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  473,79
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5575
  % 0,12
 • € EURO
  8,9826
  % 0,09
 • £ POUND
  9,7776
  % -0,35
 • ¥ YUAN
  1,1204
  % 0,34
 • YARIM ALTIN
  1.537,10
  % 0,60
 • BITCOIN
  82693,642
  % 0,33
 • BIST 100
  1.111,96
  % 0,12

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

 

Taşıt kredisi faiz oranları taşıt almayı düşünenlerin en çok araştırdığı konulardan biridir. Taşıt kredisi, araç almak amacıyla kullanılan kredi çeşididir. Bireysel amaçlı kullanmak amacıyla, binek otomobil için bireysel taşıt kredisi kullanımı ve ticari faaliyette bulunan firmanın, ticari amaçlı kullanılmak üzere alacağı ticari araç kredisi olarak iki farklı şekilde bankalar kredinin kullandırımını yaparlar. Maaşlı çalışan biriyseniz binek otomobil, ticari faaliyette bulunuyor yani vergi levhası olan bir vergi mükellefiyseniz hem ticari amaçlı hem binek amaçlı taşıt kredisi alabilirsiniz.

Ticari taşıt kredisinde alınan araç ticari kategoride olmalıdır. Örneğin kamyon, tır gibi araçlar ticari amaçlı kullanılan araçlardır. Bir aracın ticari mi ve özel mi olduğunu ruhsattaki ticari araç ya da binek otomobil ibaresinden anlarsınız ki, zaten Ford Mondeo marka bir otomobil ile Ford Transit marka iki aracı karşılaştırdığımızda elbette mondeonun binek otomobil olduğu anlaşılacaktır.

Taşıt Kredisi Başka Hangi Kategorilerde Ayrılır?

Aldığınız aracın 0 km ya da 2.el olması durumunda çektiğiniz taşıt kredisinin cinsi de değişir. Bu durumda faiz oranı da değişiklik gösterebilir. Ayrıca 2.el araçta bankalar aracın yaşına da bakarlar. Bankalara göre yaşlı bir aracı rehnedip taşıt kredisi kullandırmak sıcak bakılan bir hareket değildir. Bazı bankalarda 5 yaşın üzerinde bazılarında 10 yaşa kadar 2.el araçlarda kredi kullandırımı yapılabiliyor. Bazen de aracın yaşı ile kredi vadesinin 7 yılı geçmemesi gibi şartlar da istenebilir.

Taşıt Kredisinde Süreç Nasıl İşler?

Bir bankanın taşıt kredisi kullandırabilmesi için krediyi kullanan kişinin ya da firmanın aracı gerçekten alıyor olması gerekir ki, ruhsat krediyi kullanan kişi ya da firmanın üzerine geçmelidir. Ayrıca banka, aracı rehnederek maddi teminat almış olur hem de ruhsata rehinli araç ibaresi eklenir. Banka kullandırmış olduğu kredinin tutarını satıcının hesabına geçer.

Taşıt Kredisinde Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bireysel amaçlı kredi kullanmak isteyen kişi, maaş bordrosunu,

Sgk dökümünü,

Alacağınız araç 0 km ise satıcıdan alacağınız proforma faturayı,

Araç 2.el ise ruhsat fotokopisi ve noter satış belgesini bankaya iletmeniz gerekir.

Özel şirkette çalışıyorsanız maaş bordrosunda firma yetkilisinin imzası olmalı ve imza atmaya yetkili olduğuna ve imzayı teyit etmek amaçlı imza sirkülerinin olmasına dikkat etmelisiniz.

Bireysel Amaçlı Taşıt Kredisini Değerlendirmede Bankalar Nelere Dikkat Eder?

Krediyi çekecek kişinin en az 3 ay, bazı bankalarda en az 6 ay, bazılarında ise en az 1 yıl sigorta priminin düzenli ve kesintisiz şekilde ödeniyor olması şartı aranır.

Bazı özel şirketler çalışan kişinin sgk primini düzensiz yatırdığından sgk dökümünde işten çıkış ve tekrar işe başlama şeklinde ibareler görünebilir. Bunlar çalışan kişinin işten çıkartılıp yeniden işe başlatıldığı anlamına gelir. Bu görünümler iyi bir izlenim oluşturmaz.

Kredi başvurusunda bulunan kişinin 18 yaşın üzerinde olması gerekir. Reşit olmayan kişi kredi başvurusunda bulunamaz.Kredi kullanabilmek için en önemli şartlardan birisi ise kredi başvurusunda bulunan kişinin kkb performansının ideal olması gerekir. Açılımı kredi kayıt bürosu olan KKB şahısların kullanmış olduğu kredi, kredi kartı ve kmh limitlerinin düzenli olarak takip edildiği ve kaydedildiği bir datadır.  Burada örneğin A bankasından almış olduğunuz bireysel kredinizin tutarı, ödeme performansınız yani düzenli ödeyip ödemediğiniz, bu krediyi ne zaman hangi tutarda ve kaç taksit çektiğiniz, kaç taksitin kaldığı gibi bilgiler yer alır. Findeks raporu da KKB verilerinin yorumlandığı kıyas edildiği, istatistiki değerlerin olduğu bir programdır. Findekse bireysel olarak risk bilgilerini almak isteyenler ulaşır.

Yakın zamanda hacizlik, icralık durumu olan, güncel gecikmesi olan kişi kredi çekemez. Sadece güncel borcu olan kişinin, önce borçlarını kapatması, dekontları kredi başvurusunda bulanacağı bankaya da iletmesi beklenir. İcralık olan ya da haciz bulunan kişi uzun süre bankalardan hiçbir şekilde kredi çekemez, kredi kartı kullanamaz, ek hesap açtıramaz. Önce hacizlik durumunu kaldırması, icralık sorununu halletmesi gerekir.

KKB de ödeme performansına bakılırken, örneğin 2 ay ya da 3 ay üst üste gecikmesi olan kişi o an için olumlu değerlendirilmez. Gecikmelerini kaldırması ve düzenli periyoda geçmesini beklemesi tavsiye edilir.

Taşıt Kredilerinde Aracın Tamamına Kredi Kullanılabilir Mi?

Taşıt kredisi kullanabilmek için bir diğer şart, aracın proforma faturadaki değerinin ya da kasko değer listesindeki değerinin genellikle %70 ine kadar kredi kullanılabilir olmasıdır. Yani alacağınız araç 100.000 TL ise 70.000 TL için diğer şartlar uygun olduğu halde kullanım imkanınız oluşur. Bu durumda kişinin taşıt kredisi için cebinde aracın değerinin %20 si kadar peşinatı olması gerekir.

Bazı bankalarda 100.000 TL ye kadar %70 i, 100.000 TL üstü taşıt kredilerinde aracın değerinin %50 si kredilendirilir. Bankaya göre şartlar değişebilir.

Bazı durumlarda kredi kullanacak kişi nakdi yoksa elindeki aracı, satıcı firmaya satarak aradaki farkı bu şekilde kendi aralarında finanse ederek anlaşırlar. Bazı bankaların kredi müdürlükleri kredi için gerekli peşinatın, kredi aşamasında banka hesabına yatmasını ister. Bu istek bir sorgulama ve güven inşa etme amaçlıdır. Burada kredi çekecek kişinin gerçekten iyi niyetli olup olmadığı anlaşılabilir.

 

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Ticari Amaçlı Kullanılan Taşıt Kredisinde Hangi Evraklar İstenir?

Ticari amaçlı taşıt kredisi için başvuranın işletme sahibi olması, vergi dairesine kayıtlı bir mükellef ve almayı planladığı aracın ticari vasfının olması gerekir. Buna bağlı olarak aynı bir ticari kredi gibi,

Vergi levhası,

Oda kayıt belgesi,

Son 3 yıllık bilanço ve gelir tablosu,

Mizan,

İmza Sirküleri,

Yetki Belgesi,

Varsa gayrimenkul ve araç ruhsat fotokopileri,

Alacağınız aracın proforma faturası ya da noter satış belgesi.

Ticari Taşıt Kredisinde Araç Bedelinin Tamamına Kredi Kullandırılabilir Mi?

Ticari taşıt kredilerinde aracın bedelinin %50 sine kadar kredi kullandırılabilir.

O km ve 2.el ticari araçlarda 48 aya kadar vade seçeneği bulunmaktadır. Bazı bankalarda ticari taşıt kredileri 36 aya kadar vadelendirilebiliyor.

Araç Alırken Bireysel Ya Da Taksitli Ticari Kredi Mİ Kullanmak Avantajlı Yoksa Taşıt Kredisi Mi Kullanmak Mantıklıdır?

Taşıt kredisinde alacağınız araç banka tarafından maddi teminat olarak kabul edilip rehnedildiği için kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali diğer şartlar olumlu olduğu takdirde yüksektir. Ancak aracın üzerindeki rehin ibaresi olduğu sürece aracın rehinli olarak başka birine satılması mümkün olmayacak ya da alacak kişi rehinli satışa razı olmak zorunda kalacaktır.

Araç almak için bireysel ya da taksitli ticari kredi kullanmak istediğinizde rakam yüksek olacağı için eğer ki tamamına kullanacaksanız, krediyi başka teminatlarla desteklemeniz gerekebilir. Örneğin kefalet ya da gayrimenkul teminatı istenebilir. Belki de kkb’nizin çok uygun olması ya da bankada hazır limitlerinizin bulunuyor olması nedeniyle rahat bir şekilde kredi ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Taşıt kredisi faiz oranları bazı durumlarda taksitli krediler faiz oranlarından daha düşük olabilir. Bazen de tam tersi olabilir.

Taşıt Kredilerinde Hangi Sigortalar Yapılır?

Taşıt kredisinde öncelikle aracın kasko ve trafik sigortası yapılır. Krediden önce varsa sigortası, çekilen kredinin banka şubesi daimi mürtehin olarak gösterilip satılan kişiye zeyilname düzenlenir. Bazı bankalar kasko ve trafik sigortasının kendi bankasının sigorta şirketine yaptırır ve bunu zorunlu tutar, bazı bankalar ise dışarıdan bir sigorta acentesine yaptırılmasına izin verir ancak teminatlar ve klozların düşük tutulmamasına dikkat edilir. Yani aracın risklere karşı korunmasına yönelik belirlenen rakamların gerçeği yansıtması ve aracın zarar gördüğünde bankanın rehnettiği teminatın yerini bulması beklenir.

Bir de kredi kullanan kişiye hayat sigortası yapılır. Krediyi ödeyecek kişinin risklere karşı korunmasına yönelik hayat sigortası yapılır.

Taşıt Kredisi Masrafları Nelerdir?

Bankalar taşıt kredisinde sigorta (kasko-trafik-hayat) masrafı ve dosya masrafı adı altında ücret alırlar. Taşıt kredisinde banka aracı rehin alır. Rehin işlemi için krediyi çeken kişi masraf ödemez. Otomatik konan rehin kredinin kapatılmasından sonra yine otomatik kalkar.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları Nasıldır?

Genelde bireysel ya da taksitli ticari kredilere yakın oranlarda seyreder. Şu aralar %0.91 den %1.09 a kadar seçenek sunmakta olan bankalar, birbirinden farklılık gösterebilir. Hızlı kredi başvurusu ile önceden bir başvuru talebi oluşturabilirsiniz. Araştırıp, değerlendirdikten sonra karar vermenizi ve daha önceden limitlerinizin olduğu çalıştığınız bankalara yönlenmeniz taşıt kredisini sorunsuz almanızı kolaylaştıracaktır.